BRAGT I TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE DEN 10. JUNI
Et transfervindue står for døren, og her skal de 12 Superliga-klubber sammensætte den trup, der skal kunne begå sig frem til januar, hvor det igen er muligt at købe og sælge spillere.
I den forbindelse af Tipsbladet taget et kig på de 12 klubbers transferbehov.
Herunder følger FC Midtjylland, AGF, FC Nordsjælland og Lyngby Boldklub
FC Midtjylland
Status: Har (mange) penge til handler i jagten på succes i ligaen og Europa
Største behov: En målfarlig spydspids a la Onuachu og Sørloth
Det kunne godt blive en sommer med mange udskiftninger i FC Midtjylland.
Anders Dreyers fodboldfremtid er uafklaret på grund af Ruslands krig i Ukraine og den usikre status for spillere i russiske klubber, og Evander lader til at blive solgt, hvis nogen ellers hoster op med det store millionbeløb, Steinlein og Benham kræver for brasilianeren.
Det gør bare behovet for at finde en målscorer i front endnu større.
Alexander Sørloth og Paul Onuachu har haft succes i forreste kæde i FC Midtjylland, men siden salget af nigerianeren i 2019 har Sory Kaba, Júnior Brumado, Luca Pfeiffer, Marrony og Vágner Love uden større succes forsøgt at fylde rollen.
Der skal afklaring om fremtiden for Kaba og Pfeiffer, der vender tilbage fra leje, og da ikke mindst om rekordkøbet Marrony, der slet ikke ser ud til at være i nærheden af holdet.
Og så skal FC Midtjylland altså pinedød finde spilleren, der omsætter et væld af muligheder, man stensikkert får som FCM-spydspids, til scoringer, gerne en 13-15 stykker af slagsen i ligaen.
AGF
Status: Har brugt mange penge, men har stadig mange mangler
Største behov: Flere kantspillere
Det bliver en spændende sommer for AGF. Først og fremmest skal der komme en ny træner ind, men i spillertruppen kan der også skiftes ud.
Ikke mindst offensivt kommer der ændringer. Jon Dagur Thorsteinsson har forladt klubben, Mustapha Bundus lejeaftale udløber, og Patrick Mortensen har kun et halvt år tilbage af sin kontrakt og kan være på vej væk nu. Dermed mister AGF måske de tre, der har været starterne i offensiven, samme sommer.
Især på kanten skal AGF simpelthen hente noget. Det har været et problem i flere sæsoner, at man har manglet dybde, og lige råder man reelt kun over Gift Links og Albert Grønbæk. En angriber må komme i anden række, efter at man hentede Dawid Kurminowski dyrt sidste sommer, medmindre man har opgivet ham.
På backerne er der også plads til forbedringer. Hidtil har Alexander Munksgaard, Anthony D’Alberto og Eric Kahl ikke vist, at de kan afløse Casper Højer og Kevin Diks. Mon ikke unge Eric Kahl i hvert fald får mere tid til at bevise sig, efter at han blev købt dyrt ind, men hvad med højresiden?
Et spørgsmål er dog, hvor mange penge AGF har at bruge på transfermarkedet, efter at der blev brugt over 40 millioner sidste sommer.
FC Nordsjælland
Status: I FC Nordsjælland har man fokus på at sælge, men klubben har også midler til at handle nye spillere ind.
Største behov: Flemming Pedersen har brug for en ny midtbanespiller.
Der er brug for en forstærkning på den centrale midtbane i FC Nordsjælland på sommerens transfermarked. Farum-klubben har sagt farvel til holdets anfører, Magnus Kofod Andersen, der skifter Superligaen ud med Serie B, hvor han skal tørne ud for Venezia i næste sæson.
Derudover mister FC Nordsjælland formentlig også lejesvenden Mads Bidstrup, som står til at vende retur til Brentford. Både Magnus Kofod Andersen og Mads Bidstrup var mere eller mindre faste startere for FC Nordsjælland i forårssæsonen, og dermed bliver der brug for indkøb på midtbanen.
Lyngby Boldklub
Status: Er i gang med at tømme Nykøbing FC for profiler.
Største behov: At få tilført noget rutine.
De Kongeblå er tilbage i det fine selskab, og de kommer med stor sandsynlighed til at kæmpe for overlevelse. Et godt transfervindue er afgørende for Lyngby, der tilsyneladende forelskede sig i Nykøbing FC, da de to klubber tørnede sammen i NordicBet Ligaen i den forgangne sæson. Lyngby har allerede hentet Mikkel Juel Andersen og Mathias Kristensen, og måske er der flere på vej fra Falster?
Lyngby Boldklub råder over et meget ungt hold, og det er helt i tråd med klubbens strategi, men det vil næppe være nogen skam at få tilført noget rutine i løbet af sommeren, så der ikke er alt for mange mælketænder.
Magnus Kaastrup og Adam Sørensen har gjort det godt for oprykkerne, og der vil uden tvivl være interesse for dem. Sidstnævnte har været kædet sammen med de norske mestre fra Bodø/Glimt.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Farzam: En gave for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Tilbage efter lang pause
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE