BRAGT I TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE DEN 10. JUNI
Et transfervindue står for døren, og her skal de 12 Superliga-klubber sammensætte den trup, der skal kunne begå sig frem til januar, hvor det igen er muligt at købe og sælge spillere.
I den forbindelse af Tipsbladet taget et kig på de 12 klubbers transferbehov.
Herunder følger FC Midtjylland, AGF, FC Nordsjælland og Lyngby Boldklub
FC Midtjylland
Status: Har (mange) penge til handler i jagten på succes i ligaen og Europa
Største behov: En målfarlig spydspids a la Onuachu og Sørloth
Det kunne godt blive en sommer med mange udskiftninger i FC Midtjylland.
Anders Dreyers fodboldfremtid er uafklaret på grund af Ruslands krig i Ukraine og den usikre status for spillere i russiske klubber, og Evander lader til at blive solgt, hvis nogen ellers hoster op med det store millionbeløb, Steinlein og Benham kræver for brasilianeren.
Det gør bare behovet for at finde en målscorer i front endnu større.
Alexander Sørloth og Paul Onuachu har haft succes i forreste kæde i FC Midtjylland, men siden salget af nigerianeren i 2019 har Sory Kaba, Júnior Brumado, Luca Pfeiffer, Marrony og Vágner Love uden større succes forsøgt at fylde rollen.
Der skal afklaring om fremtiden for Kaba og Pfeiffer, der vender tilbage fra leje, og da ikke mindst om rekordkøbet Marrony, der slet ikke ser ud til at være i nærheden af holdet.
Og så skal FC Midtjylland altså pinedød finde spilleren, der omsætter et væld af muligheder, man stensikkert får som FCM-spydspids, til scoringer, gerne en 13-15 stykker af slagsen i ligaen.
AGF
Status: Har brugt mange penge, men har stadig mange mangler
Største behov: Flere kantspillere
Det bliver en spændende sommer for AGF. Først og fremmest skal der komme en ny træner ind, men i spillertruppen kan der også skiftes ud.
Ikke mindst offensivt kommer der ændringer. Jon Dagur Thorsteinsson har forladt klubben, Mustapha Bundus lejeaftale udløber, og Patrick Mortensen har kun et halvt år tilbage af sin kontrakt og kan være på vej væk nu. Dermed mister AGF måske de tre, der har været starterne i offensiven, samme sommer.
Især på kanten skal AGF simpelthen hente noget. Det har været et problem i flere sæsoner, at man har manglet dybde, og lige råder man reelt kun over Gift Links og Albert Grønbæk. En angriber må komme i anden række, efter at man hentede Dawid Kurminowski dyrt sidste sommer, medmindre man har opgivet ham.
På backerne er der også plads til forbedringer. Hidtil har Alexander Munksgaard, Anthony D’Alberto og Eric Kahl ikke vist, at de kan afløse Casper Højer og Kevin Diks. Mon ikke unge Eric Kahl i hvert fald får mere tid til at bevise sig, efter at han blev købt dyrt ind, men hvad med højresiden?
Et spørgsmål er dog, hvor mange penge AGF har at bruge på transfermarkedet, efter at der blev brugt over 40 millioner sidste sommer.
FC Nordsjælland
Status: I FC Nordsjælland har man fokus på at sælge, men klubben har også midler til at handle nye spillere ind.
Største behov: Flemming Pedersen har brug for en ny midtbanespiller.
Der er brug for en forstærkning på den centrale midtbane i FC Nordsjælland på sommerens transfermarked. Farum-klubben har sagt farvel til holdets anfører, Magnus Kofod Andersen, der skifter Superligaen ud med Serie B, hvor han skal tørne ud for Venezia i næste sæson.
Derudover mister FC Nordsjælland formentlig også lejesvenden Mads Bidstrup, som står til at vende retur til Brentford. Både Magnus Kofod Andersen og Mads Bidstrup var mere eller mindre faste startere for FC Nordsjælland i forårssæsonen, og dermed bliver der brug for indkøb på midtbanen.
Lyngby Boldklub
Status: Er i gang med at tømme Nykøbing FC for profiler.
Største behov: At få tilført noget rutine.
De Kongeblå er tilbage i det fine selskab, og de kommer med stor sandsynlighed til at kæmpe for overlevelse. Et godt transfervindue er afgørende for Lyngby, der tilsyneladende forelskede sig i Nykøbing FC, da de to klubber tørnede sammen i NordicBet Ligaen i den forgangne sæson. Lyngby har allerede hentet Mikkel Juel Andersen og Mathias Kristensen, og måske er der flere på vej fra Falster?
Lyngby Boldklub råder over et meget ungt hold, og det er helt i tråd med klubbens strategi, men det vil næppe være nogen skam at få tilført noget rutine i løbet af sommeren, så der ikke er alt for mange mælketænder.
Magnus Kaastrup og Adam Sørensen har gjort det godt for oprykkerne, og der vil uden tvivl være interesse for dem. Sidstnævnte har været kædet sammen med de norske mestre fra Bodø/Glimt.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
