Transfervinduet er åbnet, og rundt om i landets Superliga-klubber arbejdes der på at optimere truppen frem mod den kommende forårssæson. Nogle skal købe, andre skal sælge, mens man i nogle klubber håber på lav aktivitet.
Frem mod transfervinduets lukning den 31. januar gennemgår tipsbladet.dk de danske klubbers transferplaner med alt hvad det indebærer af rygter, realiteter og ønsker.
Klub: OB
Status:
OB’s efterår har været svingende, og derfor er fokus for fynboerne primært at holde sammen på truppen og undgå en større udskiftning a la den, man har oplevet i de seneste år. Både cheftræner Troels Bech og sportschef Jesper Hansen har udtrykt ønske om at holde sammen på truppen, og det bliver måske netop udfordringen, idet profilen Emil Larsen er et af ligaens varmeste salgsemner.
Gennemførte handler
Ind: Azer Busuladzic (Vejle)
Ud: David Løfquist (Lejeretur, Parma)
Mulige tilgange:
Klubben ønsker et stille transfervindue, men hvis OB skal have nogle spillere ind, skal det være i forsvaret. På venstre back har Mohamed Diarra og Ari Skulason skiftedes til at spille pladsen, men man savner en permanent løsning. Desuden er der ræson i at tænke fremad mod sommerens vindue, hvor Espen Ruud, så muligvis vil OB forsøge at finde en højre back. Endelig kan det tænkes, at OB vil overveje at købe lejesvenden Mustafa Abdellaoue fri af FC København. På rygteplan har der været meldinger om en klausul på to-tre millioner kroner. Dog bør man forvente lav aktivitet på Fyn.
Mulige afgange:
Det store smertensbarn i OB er Cedric N’Koum. Den camerounske offensivspiller med den tivoliserende spillestil er uønsket i klubben efter disciplinære problemer, og derfor forsøger OB at skille sig af med ham. Desuden får en dyr mand som Krisztian Vadocz ikke meget spilletid og kan være et salgsemne med seks måneder tilbage af kontrakten. Det største salgsemne er dog Emil Larsen med en. Det vil betyde meget for OB, hvis han bliver i klubben.
Antal spillere i førsteholdstrup: 26
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
TOPNYHED
Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Succestræner død af kræft
MEDIE
