Transfervinduet er åbnet, og rundt om i landets Superliga-klubber arbejdes der på at optimere truppen frem mod den kommende forårssæson. Nogle skal købe, andre skal sælge, mens man i nogle klubber håber på lav aktivitet.
Frem mod transfervinduets lukning den 31. januar gennemgår tipsbladet.dk de danske klubbers transferplaner med alt hvad det indebærer af rygter, realiteter og ønsker.
Klub: OB
Status:
OB’s efterår har været svingende, og derfor er fokus for fynboerne primært at holde sammen på truppen og undgå en større udskiftning a la den, man har oplevet i de seneste år. Både cheftræner Troels Bech og sportschef Jesper Hansen har udtrykt ønske om at holde sammen på truppen, og det bliver måske netop udfordringen, idet profilen Emil Larsen er et af ligaens varmeste salgsemner.
Gennemførte handler
Ind: Azer Busuladzic (Vejle)
Ud: David Løfquist (Lejeretur, Parma)
Mulige tilgange:
Klubben ønsker et stille transfervindue, men hvis OB skal have nogle spillere ind, skal det være i forsvaret. På venstre back har Mohamed Diarra og Ari Skulason skiftedes til at spille pladsen, men man savner en permanent løsning. Desuden er der ræson i at tænke fremad mod sommerens vindue, hvor Espen Ruud, så muligvis vil OB forsøge at finde en højre back. Endelig kan det tænkes, at OB vil overveje at købe lejesvenden Mustafa Abdellaoue fri af FC København. På rygteplan har der været meldinger om en klausul på to-tre millioner kroner. Dog bør man forvente lav aktivitet på Fyn.
Mulige afgange:
Det store smertensbarn i OB er Cedric N’Koum. Den camerounske offensivspiller med den tivoliserende spillestil er uønsket i klubben efter disciplinære problemer, og derfor forsøger OB at skille sig af med ham. Desuden får en dyr mand som Krisztian Vadocz ikke meget spilletid og kan være et salgsemne med seks måneder tilbage af kontrakten. Det største salgsemne er dog Emil Larsen med en. Det vil betyde meget for OB, hvis han bliver i klubben.
Antal spillere i førsteholdstrup: 26
LIVE
TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
