Transferplanen: En elendig offensiv skal styrkes

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod transfervinduet i januar de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på SønderjyskE.



SønderjyskE har en mission i foråret, og det er at få rettet skuden op og overleve i Superligaen. I de bestræbelser har klubben fået ny cheftræner, assistenttræner og sportsdirektør. Spørgsmålet er, hvor mange nye spillere der kommer i januar?

Vi sætter frem mod mandagens transferdeadline fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på SønderjyskE.

Vinterens tilgange:
Peter Buch Christiansen (FC Helsingør, lejeaftale retur)
Benjamin Schubert (Jammerbugt FC)
Nicolaj Thomsen (Vålerenga)

Vinterens afgange:
Søren Reese (FC Midtjylland, lejeaftale retur)

Kommende kontraktudløb:
Lawrence Thomas – (30. juni 2022)
Nicolai Flø – (30. juni 2022)
Stefan Gartenmann – (30. juni 2022)
Mads Winther – (30. juni 2022)
Jannick Liburd – (30. juni 2022)
Rilwan Hassan – (30. juni 2022)
Daniel Prosser – (30. juni 2022, lejeaftale)
Emil Kornvig – (30. juni 2022, lejeaftale)
Faris Moumbagna – (30. juni 2022, lejeaftale)

Her kan der sælges:
Det er ikke realistisk, at SønderjyskE laver et markant salg i vinterpausen – af den simple årsag, at det er umuligt at få øje på, hvem det skulle være. Det må end ikke Spezia kunne. Sønderjyderne har ganske enkelt ikke en Alexander Bah eller en Haji Wright i truppen lige nu.

Derfor vil det blive overskudslageret, der tyndes ud i, hvis spillere forlader SønderjyskE. Her bider man især mærke i Emil Frederiksen, der har fået meget begrænset spilletid og bestemt må være utilfreds. Det er dog umuligt at forudse, hvem klubbens nye cheftræner Henrik Hansen vil satse på. Det kan nemt være Emil Frederiksen, der dermed kommer tilbage i varmen. 

Stefan Gartenmann har allerede meldt, at han ikke vil forlænge sin kontrakt med SønderjyskE, og dermed forlader han klubben senest til sommer. Hvis sønderjyderne vil have penge for midtstopperen, skal de sælge ham nu, men umiddelbart vil det give bedst mening at beholde ham, da hans betydning for holdet vil veje tungere end et par håndører på bankkontoen. 

Her kan der købes:
SønderjyskE har behov for en bedre trup, og Nicolaj Thomsen kan meget vel vise sig at være en god investering. Men der skal flere nye spillere til frem mod deadline – ikke mindst i offensiven.

SønderjyskE har blot scoret 11 mål i 17 Superliga-kampe, og det siger alt, at klubbens topscorer er forsvarsspilleren Emil Holm. To-tre nye offensivspillere er et must.

Agon Mehmeti nævnes som et emne til offensiven, og den 22-årige franskmand Aurélien Nguiamba ligner et godt bud på en ny mand til midtbanen. Han står til at blive udlejet til SønderjyskE fra søsterklubben Spezia. Også den islandske venstre back Atli Barkarson ventes at komme til SønderjyskE. 

Nøglepersoner:
Esben Hansen, sportsdirektør
Henrik Hansen, cheftræner
Niels Lodberg, assistenttræner
Robert Platek, ejer 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Gift Links forlænger

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mange i Premier League vil have Superliga-profil