Hvidovre IF er tilbage i Superligaen for første gang i 26 år. Med en stamme bestående af tidligere Superliga-profiler og et stærkt kollektiv skal klubbens deltidssetup forsøge at holde stand i landets bedste fodboldrække.
Mange har på forhånd dømt Superliga-oprykkerne døde og begravet, men i Hvidovre kaster man ikke håndklædet i ringen uden kamp. Deres ageren på tranfermarkedet vidner også om, at man har tænkt sig at gøre alt, hvad man kan for at blive i Superligaen.
Man har oprustet massivt, mens der godt kunne være flere forstærkninger er på vej, og så må det bære eller briste for Hvidovre IF, der bliver en spændende og charmerende faktor i Superligaen.
Sommerens tilgange:
Mathias Gehrt (Nykøbing FC)
Nicolai Geertsen (FC Helsingør)
Jeffrey Adjei-Broni (Lyngby Boldklub)
Mads Kaalund (Silkeborg IF)
Marco Ramkilde (AaB, lejeaftale)
Adrian Kappenberger (Hobro IK)
Jonas Gemmer (AC Horsens)
Sommerens afgange:
Fredrik Carlsen (Silkeborg IF)
Rasmus Nilsson (kontraktudløb)
Casper Hauervig (kontraktudløb)
Kommende kontraktudløb:
Ahmad Iljazovski (31. december 2023)
Filip Djukic (30. juni 2024)
Nicolai Clausen (30. juni 2024)
Marc Nielsen (30. juni 2024)
Morten Olsen (30. juni 2024)
Matti Lund Nielsen (30. juni 2024)
Marco Ramkilde (30. juni 2024, lejeaftale slut)
Her kan der sælges:
Hvidovre IF har allerede sagt farvel til Fredrik Carlsen, mens man ikke lykkedes med at holde fast i Andreas Pyndt, som begge var nogle af klubbens helt store profiler i oprykningssæsonen.
Det var flere af Hvidovres aldrende spillere også, men dem skal man nok ikke være bange for, at de vil prøve noget andet.
Dog skal man som Hvidovre IF-fan frygte, at Marcus Lindberg bliver fristet af at prøve noget nyt. Han har været gennem en rivende udvikling i Hvidovre, og der er allerede interesse for ham, men oprykkerne vil selvsagt gøre alt for at holde fast i deres målfarlige offensivspiller.
Marc Nielsen er et andet navn, som også godt kunne ryge afsted denne sommer, da han kun har et år tilbage af sin kontrakt. Han er 22 år gammel og har vist sig flot frem i Hvidovre, så det kan sagtens ende i et salg. Med blot et år tilbage af kontrakten vil det give mening at sælge nu for at få nogle håndører i klubkassen.
Her kan der købes:
Hvidovre IF har allerede været aktive på markedet, hvor de har hentet flere rutinerede kræfter i Nicolai Geertsen og Mathias Gehrt, mens de også får Superliga-minutter ind i Mads Kaalund og Marco Ramkilde.
Noget tyder dog på, at Hvidovre IF ikke er helt færdige med at handle endnu, da der godt kan komme en spiller eller to mere ind, inden transfervinduet lukker i. Man er dog ved at være tilfredse med sin trup kort før sæsonstarten.
Hvidovre kender selvfølgelig også godt sin plads i transferfødekæden, så hvis der kommer et stort bud på eksempelvis Marcus Lindberg, som man skal forholde sig til, så må man selvsagt reagere og på transfermarkedet igen.
Nøglepersoner:
Peter Lassen, sportschef
Per Frandsen, cheftræner
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
MEDIE
Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135
Her kan du se Debrecen mod FC København
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
AVIS
Dansk angriber sat til salg
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE