Transferplanen: Han er rygende transfervarm

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i sommerens transfervindue. Her retter vi fokus på Hvidovre IF.



Hvidovre IF er tilbage i Superligaen for første gang i 26 år. Med en stamme bestående af tidligere Superliga-profiler og et stærkt kollektiv skal klubbens deltidssetup forsøge at holde stand i landets bedste fodboldrække.

Mange har på forhånd dømt Superliga-oprykkerne døde og begravet, men i Hvidovre kaster man ikke håndklædet i ringen uden kamp. Deres ageren på tranfermarkedet vidner også om, at man har tænkt sig at gøre alt, hvad man kan for at blive i Superligaen.

Man har oprustet massivt, mens der godt kunne være flere forstærkninger er på vej, og så må det bære eller briste for Hvidovre IF, der bliver en spændende og charmerende faktor i Superligaen.

Sommerens tilgange:
Mathias Gehrt (Nykøbing FC)
Nicolai Geertsen (FC Helsingør)
Jeffrey Adjei-Broni (Lyngby Boldklub)
Mads Kaalund (Silkeborg IF)
Marco Ramkilde (AaB, lejeaftale)
Adrian Kappenberger (Hobro IK)
Jonas Gemmer (AC Horsens)

Sommerens afgange:
Fredrik Carlsen (Silkeborg IF)
Rasmus Nilsson (kontraktudløb)
Casper Hauervig (kontraktudløb)

Kommende kontraktudløb:
Ahmad Iljazovski (31. december 2023)
Filip Djukic (30. juni 2024)
Nicolai Clausen (30. juni 2024)
Marc Nielsen (30. juni 2024)
Morten Olsen (30. juni 2024)
Matti Lund Nielsen (30. juni 2024)
Marco Ramkilde (30. juni 2024, lejeaftale slut)

Her kan der sælges:
Hvidovre IF har allerede sagt farvel til Fredrik Carlsen, mens man ikke lykkedes med at holde fast i Andreas Pyndt, som begge var nogle af klubbens helt store profiler i oprykningssæsonen.

Det var flere af Hvidovres aldrende spillere også, men dem skal man nok ikke være bange for, at de vil prøve noget andet.

Dog skal man som Hvidovre IF-fan frygte, at Marcus Lindberg bliver fristet af at prøve noget nyt. Han har været gennem en rivende udvikling i Hvidovre, og der er allerede interesse for ham, men oprykkerne vil selvsagt gøre alt for at holde fast i deres målfarlige offensivspiller.

Marc Nielsen er et andet navn, som også godt kunne ryge afsted denne sommer, da han kun har et år tilbage af sin kontrakt. Han er 22 år gammel og har vist sig flot frem i Hvidovre, så det kan sagtens ende i et salg. Med blot et år tilbage af kontrakten vil det give mening at sælge nu for at få nogle håndører i klubkassen.

Her kan der købes:
Hvidovre IF har allerede været aktive på markedet, hvor de har hentet flere rutinerede kræfter i Nicolai Geertsen og Mathias Gehrt, mens de også får Superliga-minutter ind i Mads Kaalund og Marco Ramkilde.

Noget tyder dog på, at Hvidovre IF ikke er helt færdige med at handle endnu, da der godt kan komme en spiller eller to mere ind, inden transfervinduet lukker i. Man er dog ved at være tilfredse med sin trup kort før sæsonstarten.

Hvidovre kender selvfølgelig også godt sin plads i transferfødekæden, så hvis der kommer et stort bud på eksempelvis Marcus Lindberg, som man skal forholde sig til, så må man selvsagt reagere og på transfermarkedet igen.

Nøglepersoner:
Peter Lassen, sportschef
Per Frandsen, cheftræner





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forhandler med storklub

Her er FC Københavns vej i Europa

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor klub bekræfter interesse for dansker