Transferplanen: Edmundsson kan starte transferkabale i OB

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 14 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på OB.



OB har i flere sæsoner haft et mål om at slutte i top seks, men de har misset det gang på gang. I denne sæson bliver der igen spænding helt til det sidste om, hvorvidt sæsonen skal stemples med blåt eller ej. OB overvintrer et point efter FC København på sjettepladsen.

Et godt transfervindue for OB kan muligvis give de sidste par procenter, der gør, at fynboerne i foråret skal være med i feltet, der spiller om medaljer i stedet for om nedrykning. OB var meget rolige i sommerens transfervindue, men der har været gang i den i januar. 

Vi sætter fokus på alle 14 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på OB.

Vinterens tilgange:
André Rømer (FC Midtjylland)
Marco Lund (Esbjerg fB)
Troels Kløve (SønderjyskE)

Vinterens afgange:
Kristian Weber (kontraktudløb)
Izunna Uzochukwu (kontrakt ophævet)
Frederik Tingager (Eintracht Braunschweig)

Kommende kontraktudløb:
Joeo Pereira (sommer)
Mathias Thrane (sommer)
Joan Simun Edmundsson (sommer)
Jacob Buus (sommer)
Nana Welbeck (sommer)
Rasmus Jönsson (sommer)

Her kan der sælges:
Seks spillere har udløb efter denne sæson, og det indebærer profiler som Rasmus Jönsson og Joan Simun Edmundsson. Hvis sportsdirektør Jesper Hansen må sande, at det ikke er muligt at forlænge med dem, kan det give mening at sælge. 

Det er især aktuelt for Joan Simun Edmundsson. Færingen er ikke rejst med OB på træningslejr, og det skyldes, at han har fået grønt lys til at se sig om efter en ny klub. Edmundsson har meddelt OB, at han ønsker at tage næste skridt i karrieren, så det virker sandsynligt, at offensivspilleren er fortid på Fyn 1. februar.

Et andet muligt salg er klubbens blot 16-årige målmand Andreas Søndergaard, der har været til prøvetræning i storklubben Juventus. Søndergaard er et af de største målmandstalenter med et rødbedefarvet pas, og det er langt fra utænkeligt, at en storklub ser en fordel i at hive ham ind i stalden allerede i en meget ung alder. Målmanden har imidlertid pådraget sig en skade, og jo nærmere vi kommer transferdeadline, jo mere usandsynligt virker det, at Andreas Søndergaard bliver solgt. 

Her kan der købes:
Tre spillere har forladt OB, og tre nye spillere er kommet til. Hvis der ikke ryger flere spillere ud, sker der næppe mere i Ådalen.

Hvis Joan Simun Edmundsson smutter, er det formentlig en helt anden sag for fynboerne. Så skal Jesper Hansen afsøge mulighederne for at hente en ny spiller inden deadline. Troels Kløve er kommet til fra SønderjyskE, og han kan spille Edmundssons plads på højre midtbane, så den direkte afløser er klar, men for truppens bredde vil det være klædeligt med en tilføjelse.

Nøglepersoner:

Kent Nielsen, cheftræner
Jesper Hansen, sportsdirektør
Ole Nielsen, scout 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Brian Riemer giver klar besked

Mileta Rajovic i stor optur



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Vil have ham væk fra FC København

23 røde kort i vanvidskamp

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Real Madrid – Manchester City

Han er Eriksen og co’s nye træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Froholdt på tavlen i storkamp

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Alpha retter hård kritik

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

I chok: Har aldrig set lignende

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

– Han har måske været lagt lidt på is

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!