De sidste års elevatorhold Silkeborg IF er tilbage i Superligaen efter en enkelt sæson i den næstbedste række.
Kent Nielsens mandskab har mistet Magnus Mattsson før denne sæson, men alligevel virker holdet til at være godt rustet, fordi man blandt andet har fået skabt en solid defensiv.
Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på Silkeborg IF.
Sommerens tilgange:
Andreas Oggesen (FC Fredericia)
André Calisir (Apollon Smyrnis)
Nicolai Larsen (EA Guingamp)
Oliver Sonne (HB Køge)
Gustav Marcussen (KFC Uerdingen)
Sommerens afgange:
Magnus Mattsson (NEC Nijmegen)
Patrik Gunnarsson (Brentford, lejeaftale retur)
Anders Hagelskjær (AaB)
Valance Nambishi (FC Fredericia)
Emil Holten (Esbjerg fB)
Jeppe Gertsen (FC Fredericia)
Anders Sønderby (kontraktudløb)
Kommende kontraktudløb:
Gustav Marcussen (nytår 2021/2022)
Stan van Bladeren (sommer 2022)
Milan Massop (sommer 2022)
Mads Kaalund (sommer 2022)
Her kan der sælges:
De har allerede fået en stor milliontransfer for Magnus Mattsson, som man naturligvis gerne havde benyttet en enkelt sæson i Superligaen, inden man solgte ham videre, men NEC Nijmegen var klar med et beløb, og SIF holdt sit løfte om at sælge.
Der kan måske ske noget fra overskudslageret, da SIF har en forholdsvis bred trup, men ellers er det højre back og U21-landsholdsspiller Rasmus Carstensen, der er det helt store salgsemne. Han spillede en forrygende sæson i 1. division i fjor og lavede mange assists, og han har samtidig vist, at han kan være med på U21-landsholdsniveauet, hvor han blandt andet startede inde i kvartfinalen mod Frankrig. Han har en kæmpe motor, og ham vil der være godt med interesse for.
Her kan der købes:
De har allerede meldt ud, at de skal have en erstatning for Magnus Mattsson, men den offensive profil er ikke bare lige sådan at erstatte. SIF kan næppe købe noget tilsvarende, men kan kigge efter en god offensiv midtbane. Der er også en mulighed for at tilføje noget til bredden og så prøve at erstatte internt. Men efter salget af Mattsson er der altså millioner at købe for. Man har hentet Gustav Marcussen på en kort kontrakt, og det er spørgsmålet, om det er ham, der er erstatningen, eller om SIF kigger efter mere.
På venstrebacken har SIF en udmærket spiller i Gustav Dahl, mens reserven Milan Massop har været skadet i to år. Ham får SIF næppe gavn af. Oliver Sonne kan dække bække backs, men måske leder man efter endnu et alternativ til bagkæden. Specielt hvis dedr begynder at være gang i noget transfer omkring Rasmus Carstensen.
Citatet:
Administrerende direktør Kent Madsen til Ritzau om salget af Magnus Mattsson:
– Det er faktisk ikke en transfer, vi er glade for. Det er alene fordi, vi havde indgået en aftale med Mattsson omkring det, og den holdt vi.
– Men vi har rum og økonomi til at hente forstærkninger ind. Så jeg håber at se yderligere en eller to spillere i truppen i dette transfervindue.
Nøglepersoner:
Kent Nielsen, cheftræner
Jesper Stüker, sportschef
Kent Madsen, administrerende direktør
Henrik Lyhne, bestyrelsesformand
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
