Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?
Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.
Her ser vi nærmere på Viborg FF, der på snart sagt alle målbare parametre har overpræsteret vildt de seneste år og nu igen i 2023 skal gøre det på transfermarkedet, selvom forretningen er i markant vækst.
Viborg FF
Spillerbudget foråret 2023 (opdateret): 23 millioner kroner
Tipsbladets bud på spillerbudget i efteråret 2022: 21 millioner kroner
Trend: Viborg skruer op for forbruget for at blive en fast Superliga-klub i hård konkurrence med klubber i andre jævnbyrdige provinsbyer.
Sportsdirektør: Mads Agesen (tidligere scout i Randers), direktør Morten Jensen spiller også en hovedrolle

Forbrug på ungdomsarbejdet: På et begrænset budget klarer Viborg sig godt i talentarbejdet, der ikke vækker megen opsigt uden for lokalområdet, men som faktisk har været stabilt og solidt i adskillige år. Hvis VFF har svært ved at følge med de voksne Superliga-holds budgetter, kan man da slet ikke på ungdomsniveau, men også her barsler den ambitiøse klub og deres stadig relativt nye ejere med spændende planer.
Hvor er de på vej hen:
Budgetterne vil uden diskussion stige.
Viborg har planer for stadion, et træningsanlæg og for at vokse sig til en så stor klub, at man er en seriøst, fast aktør lige omkring Top 6 i Superligaen. Det er ambitiøst, og det kommer til at kræve markant større budgetter.
Forventet budget i næste sæson: 25 millioner kroner
Viborg skruer stille og roligt op, selvom der nok kan ryge en ekstra spiller i kurven, hvis man kommer i Europa og igen kommer godt fra land i 2023/24-sæsonen.
Januar-handlerne, hvor man ligesom naboen i FC Midtjylland før dem slog til på brasilianske spillere, viser den øgede styrke og viljen til at bruge penge, når det giver mening.
Analyse
Det er svært at være pessimistisk i Viborg FF, der her og nu skal holde drømmen i live og presse citronen så meget som overhovedet muligt, nu hvor man går ind i medaljeslutspil på tredjepladsen.

Der er ingen grund til at holde igen her og nu – en så god position kan man som Superligaens finansielt 10. største klub bare ikke forvente at være i ret ofte.
Til sommer kommer første store eksamen for ledelsen uden Jesper Fredberg, der nu er chefkok (eller rettere sportsdirektør) i kæmpeklubben Anderlecht.
Mads Agesen har sammen med direktør Morten Jensen et støtteapparat at læne sig op ad, men det ændrer ikke på, at man fortsat skal overpræstere og sammenlignet med denne sæson nok skal konkurrere med Vejle Boldklub, der ikke er VFF finansielt underlegen, ligesom Lyngby er.
Det tegner – ligesom i 2022 – til at blive det sværeste og mest udfordrende år i nyere tid i Viborg, men trods opgavens størrelse er der ikke grund til decideret at frygte noget, for klubben er tydeligvis mere end Jesper Fredbergs dygtige og heldige hånd på transfermarkedet i de seneste år.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby