Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?
Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.
Her ser vi nærmere på Viborg FF, der på snart sagt alle målbare parametre har overpræsteret vildt de seneste år og nu igen i 2023 skal gøre det på transfermarkedet, selvom forretningen er i markant vækst.
Viborg FF
Spillerbudget foråret 2023 (opdateret): 23 millioner kroner
Tipsbladets bud på spillerbudget i efteråret 2022: 21 millioner kroner
Trend: Viborg skruer op for forbruget for at blive en fast Superliga-klub i hård konkurrence med klubber i andre jævnbyrdige provinsbyer.
Sportsdirektør: Mads Agesen (tidligere scout i Randers), direktør Morten Jensen spiller også en hovedrolle

Forbrug på ungdomsarbejdet: På et begrænset budget klarer Viborg sig godt i talentarbejdet, der ikke vækker megen opsigt uden for lokalområdet, men som faktisk har været stabilt og solidt i adskillige år. Hvis VFF har svært ved at følge med de voksne Superliga-holds budgetter, kan man da slet ikke på ungdomsniveau, men også her barsler den ambitiøse klub og deres stadig relativt nye ejere med spændende planer.
Hvor er de på vej hen:
Budgetterne vil uden diskussion stige.
Viborg har planer for stadion, et træningsanlæg og for at vokse sig til en så stor klub, at man er en seriøst, fast aktør lige omkring Top 6 i Superligaen. Det er ambitiøst, og det kommer til at kræve markant større budgetter.
Forventet budget i næste sæson: 25 millioner kroner
Viborg skruer stille og roligt op, selvom der nok kan ryge en ekstra spiller i kurven, hvis man kommer i Europa og igen kommer godt fra land i 2023/24-sæsonen.
Januar-handlerne, hvor man ligesom naboen i FC Midtjylland før dem slog til på brasilianske spillere, viser den øgede styrke og viljen til at bruge penge, når det giver mening.
Analyse
Det er svært at være pessimistisk i Viborg FF, der her og nu skal holde drømmen i live og presse citronen så meget som overhovedet muligt, nu hvor man går ind i medaljeslutspil på tredjepladsen.

Der er ingen grund til at holde igen her og nu – en så god position kan man som Superligaens finansielt 10. største klub bare ikke forvente at være i ret ofte.
Til sommer kommer første store eksamen for ledelsen uden Jesper Fredberg, der nu er chefkok (eller rettere sportsdirektør) i kæmpeklubben Anderlecht.
Mads Agesen har sammen med direktør Morten Jensen et støtteapparat at læne sig op ad, men det ændrer ikke på, at man fortsat skal overpræstere og sammenlignet med denne sæson nok skal konkurrere med Vejle Boldklub, der ikke er VFF finansielt underlegen, ligesom Lyngby er.
Det tegner – ligesom i 2022 – til at blive det sværeste og mest udfordrende år i nyere tid i Viborg, men trods opgavens størrelse er der ikke grund til decideret at frygte noget, for klubben er tydeligvis mere end Jesper Fredbergs dygtige og heldige hånd på transfermarkedet i de seneste år.
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Voldsomt transferønske til FCK
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
I spil til stort job
Revser Dorgu: Bliver erstattet
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE