Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?
Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.
Her ser vi nærmere på Viborg FF, der på snart sagt alle målbare parametre har overpræsteret vildt de seneste år og nu igen i 2023 skal gøre det på transfermarkedet, selvom forretningen er i markant vækst.
Viborg FF
Spillerbudget foråret 2023 (opdateret): 23 millioner kroner
Tipsbladets bud på spillerbudget i efteråret 2022: 21 millioner kroner
Trend: Viborg skruer op for forbruget for at blive en fast Superliga-klub i hård konkurrence med klubber i andre jævnbyrdige provinsbyer.
Sportsdirektør: Mads Agesen (tidligere scout i Randers), direktør Morten Jensen spiller også en hovedrolle

Forbrug på ungdomsarbejdet: På et begrænset budget klarer Viborg sig godt i talentarbejdet, der ikke vækker megen opsigt uden for lokalområdet, men som faktisk har været stabilt og solidt i adskillige år. Hvis VFF har svært ved at følge med de voksne Superliga-holds budgetter, kan man da slet ikke på ungdomsniveau, men også her barsler den ambitiøse klub og deres stadig relativt nye ejere med spændende planer.
Hvor er de på vej hen:
Budgetterne vil uden diskussion stige.
Viborg har planer for stadion, et træningsanlæg og for at vokse sig til en så stor klub, at man er en seriøst, fast aktør lige omkring Top 6 i Superligaen. Det er ambitiøst, og det kommer til at kræve markant større budgetter.
Forventet budget i næste sæson: 25 millioner kroner
Viborg skruer stille og roligt op, selvom der nok kan ryge en ekstra spiller i kurven, hvis man kommer i Europa og igen kommer godt fra land i 2023/24-sæsonen.
Januar-handlerne, hvor man ligesom naboen i FC Midtjylland før dem slog til på brasilianske spillere, viser den øgede styrke og viljen til at bruge penge, når det giver mening.
Analyse
Det er svært at være pessimistisk i Viborg FF, der her og nu skal holde drømmen i live og presse citronen så meget som overhovedet muligt, nu hvor man går ind i medaljeslutspil på tredjepladsen.

Der er ingen grund til at holde igen her og nu – en så god position kan man som Superligaens finansielt 10. største klub bare ikke forvente at være i ret ofte.
Til sommer kommer første store eksamen for ledelsen uden Jesper Fredberg, der nu er chefkok (eller rettere sportsdirektør) i kæmpeklubben Anderlecht.
Mads Agesen har sammen med direktør Morten Jensen et støtteapparat at læne sig op ad, men det ændrer ikke på, at man fortsat skal overpræstere og sammenlignet med denne sæson nok skal konkurrere med Vejle Boldklub, der ikke er VFF finansielt underlegen, ligesom Lyngby er.
Det tegner – ligesom i 2022 – til at blive det sværeste og mest udfordrende år i nyere tid i Viborg, men trods opgavens størrelse er der ikke grund til decideret at frygte noget, for klubben er tydeligvis mere end Jesper Fredbergs dygtige og heldige hånd på transfermarkedet i de seneste år.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Store spillersalg sikrer AaB overskud
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
MEDIE