Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?
Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.
Her ser vi nærmere på OB, der tager sig råd til mere end tidligere, men som også kan se konkurrenterne træde speederen helt i bund.
KLIK HER og læs om FC Midtjyllands spillerbudget
OB
Spillerbudget foråret 2023 (opdateret): 45 millioner kroner
Tipsbladets bud på spillerbudget i efteråret 2022: 46 millioner kroner
Trend: OB vokser, men det går ikke lige så stærkt som hos flere andre klubber.
Sportsdirektør: Björn Wesström (tidligere AIK)
Forbrug på ungdomsarbejdet: OB er finansielt i middelklassen i ungdomsarbejdet. Man har skærpet indsatsen i de seneste år, men man er overhovedet ikke i nærheden af de enorme satsninger, vi ser i Storkøbenhavn, Ikast og til dels Århus.
Hvor er de på vej hen: OB vil gerne vokse, men indtil videre har man ikke nær samme risikovillighed som hos de sædvanlige topklubber i Superligaen, der i modsætning til OB enten for nylig har fået eller kan få nye ejere i den kommende tid.
Forventet budget i næste sæson: 45-50 millioner kroner
OB vil gerne være konkurrencedygtig i Superligaen og spille i Top 6, og man er begyndt at sælge dyrere de seneste par år efter et årti med udpræget stilhed på Fyn. Men man kan og vil indtil videre slet ikke følge med i den udvikling, hvor FC København, Brøndby, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og AGF gladelig betaler tocifrede millionbeløb for nye spillere. OB er indtil videre ikke i nærheden af den risikovillighed.

Analyse
OB har fået større mod på at bruge penge på nye spillere, efter man har fået gode millionbeløb for at sælge Oliver Christensen, Mathias Jørgensen og Bashkim Kadrii.
Men i Odense skal man have nogenlunde balance mellem indtægter og udgifter til spillere, uden at man regner med de helt store millionsalg, og det gør det bare svært at konkurrere om de største profiler.
Björn Wesström har uden tvivl forklaret bestyrelsen, at der skal flere penge på bordet, hvis man igen skal have klassespillere som Armin Gigovic og Issam Jebali, og mon ikke OB handler igen til sommer.
Men de tocifrede millionsatsninger, konkurrenterne rask væk laver, er det indtil videre svært at forestille sig, at OB matcher.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Arsenal-træner er rasende
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker