Transfers: Sådan kan AGF konkurrere med Brøndby

SPILLERBUDGETTER: AGF har det fjerdestørste budget i ligaen, men på enkelte spillere kan man efterhånden udfordre Brøndby IF.



AGF står foran et spændende transfervindue, hvor backen Tobias Mølgaard langt fra bliver den eneste nye spiller.

Sidste sæsons kantspillere Jón Dagur Thorsteinsson og Mustapha Bundu er væk, og det virker overvejende sandsynligt, at AGF skal finde nye folk på begge kanter.

Der skal muligvis også findes folk til den centrale midtbane og oppe i front, hvor Patrick Mortensen har et halvt år tilbage på kontrakten, mens David Kurminowskis to Superliga-mål i sidste sæson ikke tydede på, at han kan blive Superliga-topscorer for ‘GF.

Og endelig er der også et spil i gang om spillersalg, hvor AGF’s erklærede mål er at sælge de bedste spillere dyrere i de kommende år.

På Tipsbladets redaktion har vi set på spillerbudgetterne i Superliga-klubberne, og efter den aktive sommer sidste år og signalerne fra Århus om villighed til yderligere forstærkning tror vi, at AGF meget vel kan gå ind i den ny sæson med det største budget i klubbens historie.

– Vi anslår AGF til at ende i lejet 45 til 55 millioner kroner i spillerbudget. De lå lige omkring 50 millioner kroner i sidste sæson. Det er nok også det leje, det tegner til nu.

– De satte transferrekord sidste sommer med 15 millioner kroner for Mikael Anderson. Det er rigtig, rigtig, rigtig mange penge for en klub som AGF, når man binder de midler til en enkelt spiller. AGF kan på transfermarkedet jo konkurrere med Brøndby, der er ikke den store forskel på, hvad de kan og vil betale for deres dyreste folk, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen i vores video i toppen af denne artikel.

Læs også mere fra vores interview med administrerende direktør Jacob Nielsen her, hvor han fortæller om ambitionerne om at sælge spillere dyrt.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Iran kommer med krav før VM

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker