I FC Midtjylland spiller man kun med én angriber i cheftræner Brian Priskes formation. Alligevel er der overflod af angribere, hvor navne som Sory Kaba, Junior Brumado, Luca Pfeiffer, Lasse Vibe, Ronnie Schwartz og snart også Mayron George er blandt valgmulighederne. Tilmed har Bozhidar Kraev også været brugt som frontløber.
Til trods for dette ligger det tilsyneladende ikke åbenlyst i kortene for FCM’s sportschef Svend Graversen, at man skal ud og have spillerne sendt videre. Dog erkender han, at man er i dialog med spillerne, fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Der ligger ikke en plan, men det er klart, at der er altid en samtale om, hvor er det, man er henne. Det har vi jo med alle spillere, og det har vi også med angriberne. Det drejer sig om alle, og så må vi jo se, hvad der sker henover det her vindue, lyder det fra Graversen.
Læs også:FCM-legende undrer sig: Hvorfor vandt I ikke efter jeg forlod klubben?
På det seneste har en spiller som Ronnie Schwartz været sat voldsomt i forbindelse med et skifte til engelske Charlton, da han blev set på et billede til en af deres kampe.
FCM-sportschefen mener desuden, at det er svært at sige, hvordan det kommende transfervindue bliver, hvorefter der henvises til, at det seneste vindue var meget stille som følge af coronakrisen rundt om i Europa. Graversen mener dog, at de uanset hvad står godt rustet.
– Det skal vi være klar til, og det giver os gode muligheder for at navigere ved, at vi har så mange angribere til rådighed, forklarer Svend Graversen.
Læs også:Forhandler med AaB: Andre klubber har også forhørt sig
Endvidere peger sportschefen på, at han tror på, at den nuværende startopstilling kan forblive den samme resten af sæsonen. Dog er der altid et forbehold, som de fleste klubber kender til.
– Der skal komme noget, som jeg ikke har set dags dato, siger han med et smil i forhold til, hvad der skal til, hvis de skal sælge nogle af deres største navne.
Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.
Læs også:Officielt: Ghanesisk offensivspiller færdig i FC Midtjylland
Læs også:Intet Superliga-comeback: Tidligere OB’er tæt på skifte til mesterklub
Læs også:Nu er den på plads: Ronnie Schwartz rykker til London-klub
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
NYHEDER
