I FC Midtjylland spiller man kun med én angriber i cheftræner Brian Priskes formation. Alligevel er der overflod af angribere, hvor navne som Sory Kaba, Junior Brumado, Luca Pfeiffer, Lasse Vibe, Ronnie Schwartz og snart også Mayron George er blandt valgmulighederne. Tilmed har Bozhidar Kraev også været brugt som frontløber.
Til trods for dette ligger det tilsyneladende ikke åbenlyst i kortene for FCM’s sportschef Svend Graversen, at man skal ud og have spillerne sendt videre. Dog erkender han, at man er i dialog med spillerne, fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Der ligger ikke en plan, men det er klart, at der er altid en samtale om, hvor er det, man er henne. Det har vi jo med alle spillere, og det har vi også med angriberne. Det drejer sig om alle, og så må vi jo se, hvad der sker henover det her vindue, lyder det fra Graversen.
Læs også:FCM-legende undrer sig: Hvorfor vandt I ikke efter jeg forlod klubben?
På det seneste har en spiller som Ronnie Schwartz været sat voldsomt i forbindelse med et skifte til engelske Charlton, da han blev set på et billede til en af deres kampe.
FCM-sportschefen mener desuden, at det er svært at sige, hvordan det kommende transfervindue bliver, hvorefter der henvises til, at det seneste vindue var meget stille som følge af coronakrisen rundt om i Europa. Graversen mener dog, at de uanset hvad står godt rustet.
– Det skal vi være klar til, og det giver os gode muligheder for at navigere ved, at vi har så mange angribere til rådighed, forklarer Svend Graversen.
Læs også:Forhandler med AaB: Andre klubber har også forhørt sig
Endvidere peger sportschefen på, at han tror på, at den nuværende startopstilling kan forblive den samme resten af sæsonen. Dog er der altid et forbehold, som de fleste klubber kender til.
– Der skal komme noget, som jeg ikke har set dags dato, siger han med et smil i forhold til, hvad der skal til, hvis de skal sælge nogle af deres største navne.
Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.
Læs også:Officielt: Ghanesisk offensivspiller færdig i FC Midtjylland
Læs også:Intet Superliga-comeback: Tidligere OB’er tæt på skifte til mesterklub
Læs også:Nu er den på plads: Ronnie Schwartz rykker til London-klub
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
