I FC Midtjylland spiller man kun med én angriber i cheftræner Brian Priskes formation. Alligevel er der overflod af angribere, hvor navne som Sory Kaba, Junior Brumado, Luca Pfeiffer, Lasse Vibe, Ronnie Schwartz og snart også Mayron George er blandt valgmulighederne. Tilmed har Bozhidar Kraev også været brugt som frontløber.
Til trods for dette ligger det tilsyneladende ikke åbenlyst i kortene for FCM’s sportschef Svend Graversen, at man skal ud og have spillerne sendt videre. Dog erkender han, at man er i dialog med spillerne, fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Der ligger ikke en plan, men det er klart, at der er altid en samtale om, hvor er det, man er henne. Det har vi jo med alle spillere, og det har vi også med angriberne. Det drejer sig om alle, og så må vi jo se, hvad der sker henover det her vindue, lyder det fra Graversen.
Læs også:FCM-legende undrer sig: Hvorfor vandt I ikke efter jeg forlod klubben?
På det seneste har en spiller som Ronnie Schwartz været sat voldsomt i forbindelse med et skifte til engelske Charlton, da han blev set på et billede til en af deres kampe.
FCM-sportschefen mener desuden, at det er svært at sige, hvordan det kommende transfervindue bliver, hvorefter der henvises til, at det seneste vindue var meget stille som følge af coronakrisen rundt om i Europa. Graversen mener dog, at de uanset hvad står godt rustet.
– Det skal vi være klar til, og det giver os gode muligheder for at navigere ved, at vi har så mange angribere til rådighed, forklarer Svend Graversen.
Læs også:Forhandler med AaB: Andre klubber har også forhørt sig
Endvidere peger sportschefen på, at han tror på, at den nuværende startopstilling kan forblive den samme resten af sæsonen. Dog er der altid et forbehold, som de fleste klubber kender til.
– Der skal komme noget, som jeg ikke har set dags dato, siger han med et smil i forhold til, hvad der skal til, hvis de skal sælge nogle af deres største navne.
Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.
Læs også:Officielt: Ghanesisk offensivspiller færdig i FC Midtjylland
Læs også:Intet Superliga-comeback: Tidligere OB’er tæt på skifte til mesterklub
Læs også:Nu er den på plads: Ronnie Schwartz rykker til London-klub
LIVE
TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
OPTAKT
