I FC Midtjylland spiller man kun med én angriber i cheftræner Brian Priskes formation. Alligevel er der overflod af angribere, hvor navne som Sory Kaba, Junior Brumado, Luca Pfeiffer, Lasse Vibe, Ronnie Schwartz og snart også Mayron George er blandt valgmulighederne. Tilmed har Bozhidar Kraev også været brugt som frontløber.
Til trods for dette ligger det tilsyneladende ikke åbenlyst i kortene for FCM’s sportschef Svend Graversen, at man skal ud og have spillerne sendt videre. Dog erkender han, at man er i dialog med spillerne, fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Der ligger ikke en plan, men det er klart, at der er altid en samtale om, hvor er det, man er henne. Det har vi jo med alle spillere, og det har vi også med angriberne. Det drejer sig om alle, og så må vi jo se, hvad der sker henover det her vindue, lyder det fra Graversen.
Læs også:FCM-legende undrer sig: Hvorfor vandt I ikke efter jeg forlod klubben?
På det seneste har en spiller som Ronnie Schwartz været sat voldsomt i forbindelse med et skifte til engelske Charlton, da han blev set på et billede til en af deres kampe.
FCM-sportschefen mener desuden, at det er svært at sige, hvordan det kommende transfervindue bliver, hvorefter der henvises til, at det seneste vindue var meget stille som følge af coronakrisen rundt om i Europa. Graversen mener dog, at de uanset hvad står godt rustet.
– Det skal vi være klar til, og det giver os gode muligheder for at navigere ved, at vi har så mange angribere til rådighed, forklarer Svend Graversen.
Læs også:Forhandler med AaB: Andre klubber har også forhørt sig
Endvidere peger sportschefen på, at han tror på, at den nuværende startopstilling kan forblive den samme resten af sæsonen. Dog er der altid et forbehold, som de fleste klubber kender til.
– Der skal komme noget, som jeg ikke har set dags dato, siger han med et smil i forhold til, hvad der skal til, hvis de skal sælge nogle af deres største navne.
Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.
Læs også:Officielt: Ghanesisk offensivspiller færdig i FC Midtjylland
Læs også:Intet Superliga-comeback: Tidligere OB’er tæt på skifte til mesterklub
Læs også:Nu er den på plads: Ronnie Schwartz rykker til London-klub
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
MEDIE
City med vildt rekordbud
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
