I FC Midtjylland spiller man kun med én angriber i cheftræner Brian Priskes formation. Alligevel er der overflod af angribere, hvor navne som Sory Kaba, Junior Brumado, Luca Pfeiffer, Lasse Vibe, Ronnie Schwartz og snart også Mayron George er blandt valgmulighederne. Tilmed har Bozhidar Kraev også været brugt som frontløber.
Til trods for dette ligger det tilsyneladende ikke åbenlyst i kortene for FCM’s sportschef Svend Graversen, at man skal ud og have spillerne sendt videre. Dog erkender han, at man er i dialog med spillerne, fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Der ligger ikke en plan, men det er klart, at der er altid en samtale om, hvor er det, man er henne. Det har vi jo med alle spillere, og det har vi også med angriberne. Det drejer sig om alle, og så må vi jo se, hvad der sker henover det her vindue, lyder det fra Graversen.
Læs også:FCM-legende undrer sig: Hvorfor vandt I ikke efter jeg forlod klubben?
På det seneste har en spiller som Ronnie Schwartz været sat voldsomt i forbindelse med et skifte til engelske Charlton, da han blev set på et billede til en af deres kampe.
FCM-sportschefen mener desuden, at det er svært at sige, hvordan det kommende transfervindue bliver, hvorefter der henvises til, at det seneste vindue var meget stille som følge af coronakrisen rundt om i Europa. Graversen mener dog, at de uanset hvad står godt rustet.
– Det skal vi være klar til, og det giver os gode muligheder for at navigere ved, at vi har så mange angribere til rådighed, forklarer Svend Graversen.
Læs også:Forhandler med AaB: Andre klubber har også forhørt sig
Endvidere peger sportschefen på, at han tror på, at den nuværende startopstilling kan forblive den samme resten af sæsonen. Dog er der altid et forbehold, som de fleste klubber kender til.
– Der skal komme noget, som jeg ikke har set dags dato, siger han med et smil i forhold til, hvad der skal til, hvis de skal sælge nogle af deres største navne.
Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.
Læs også:Officielt: Ghanesisk offensivspiller færdig i FC Midtjylland
Læs også:Intet Superliga-comeback: Tidligere OB’er tæt på skifte til mesterklub
Læs også:Nu er den på plads: Ronnie Schwartz rykker til London-klub
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Romano: Lindstrøm skifter til Schalke
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
HELT VILDT
