Den danske fodboldtræner Jon Dahl Tomasson er en særdeles travl mand i disse uger.
Sideløbende med at hans Malmö FF kæmper med om det svenske mesterskab, skal hans hold samtidig også forsøge at lave overraskelser i Champions League.
Derfor står hans klub foran sæsondefinerende uger, når der i løbet af de næste 18 dage venter seks kampe – fire i Allsvenskan og to i Champions League. Den næste er onsdag aften på udebane mod Chelsea i London, mens turen går til Varberg i weekenden.
– Det er et rigtig godt spørgsmål, hvilken kamp der er vigtigst for os i den her uge. Vi har en ambition om at gøre det så godt som muligt i Champions League. Vi gjorde det umulige ved overhovedet at kvalificere os hertil, så vi sikrede klubbens økonomi i mange år fremover.
– Det er det højeste niveau i international fodbold, og vores spillere kan udvikle sig, og vi kan udvikle os som klub. Men vi vil også vinde mesterskabet. Så alle kampe er vigtige, og nu har vi seks kampe på 18 dage, og det er rigtig mange, siger Jon Dahl Tomasson.
I Champions League kaster hvert eneste point store millionbeløb af sig, men et svensk mesterskab er eneste mulighed for at sikre sig adgang til næste sæsons Champions League.
Kampen om det svenske guld er yderst tæt. Malmø topper Allsvenskan på en bedre målforskel end Stockholm-klubberne Djurgården og AIK, der ligeledes har 44 point, mens Elfsborg følger efter med 42 point. Der resterer syv spillerunder.
Samtidig hænger der en forbandelse over svenske hold, der deltager i et europæisk gruppespil.
Kun én gang i dette årtusind er det lykkedes et hold at blive svensk mester, samtidig med at holdet har deltaget i et krævende europæisk gruppespil. Det var Malmö i 2014.
Før onsdagens kamp mod Chelsea ligger malmøitterne sidst i gruppen med nul point efter nederlag til Juventus og Zenit. Nu venter så en vanskelig udekamp mod turneringens forsvarende vindere, der blandt andre råder over Andreas Christensen og angrebsstjernen Romelu Lukaku.
Sidstnævnte bliver en stor udfordring, forventer Malmös forsvarsspiller Franz Brorsson, der har en fortid i Esbjerg.
– Jeg forventer, at det bliver endnu sværere at møde Lukaku end at møde Zlatan Ibrahimovic (som Brorsson mødte i 2015, red.), fordi Lukaku også kan tage dybdeløbene. Og så er han endnu større og stærkere end Zlatan. Der bliver noget at bide i.
– Ingen forventer, at vi tager point, men det går vi efter, siger Brorsson.
Opgøret mellem Chelsea og Malmö FF begynder onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW
