Tidl. SL-spiller: Lukaku bliver sværere end Zlatan

Midt i et travlt program spiller Malmö FF på to heste. Holdet vil både sikre CL-penge samt et svensk guld.



Den danske fodboldtræner Jon Dahl Tomasson er en særdeles travl mand i disse uger.

Sideløbende med at hans Malmö FF kæmper med om det svenske mesterskab, skal hans hold samtidig også forsøge at lave overraskelser i Champions League.

Derfor står hans klub foran sæsondefinerende uger, når der i løbet af de næste 18 dage venter seks kampe – fire i Allsvenskan og to i Champions League. Den næste er onsdag aften på udebane mod Chelsea i London, mens turen går til Varberg i weekenden.

– Det er et rigtig godt spørgsmål, hvilken kamp der er vigtigst for os i den her uge. Vi har en ambition om at gøre det så godt som muligt i Champions League. Vi gjorde det umulige ved overhovedet at kvalificere os hertil, så vi sikrede klubbens økonomi i mange år fremover.

– Det er det højeste niveau i international fodbold, og vores spillere kan udvikle sig, og vi kan udvikle os som klub. Men vi vil også vinde mesterskabet. Så alle kampe er vigtige, og nu har vi seks kampe på 18 dage, og det er rigtig mange, siger Jon Dahl Tomasson.

I Champions League kaster hvert eneste point store millionbeløb af sig, men et svensk mesterskab er eneste mulighed for at sikre sig adgang til næste sæsons Champions League.

Kampen om det svenske guld er yderst tæt. Malmø topper Allsvenskan på en bedre målforskel end Stockholm-klubberne Djurgården og AIK, der ligeledes har 44 point, mens Elfsborg følger efter med 42 point. Der resterer syv spillerunder.

Samtidig hænger der en forbandelse over svenske hold, der deltager i et europæisk gruppespil.

Kun én gang i dette årtusind er det lykkedes et hold at blive svensk mester, samtidig med at holdet har deltaget i et krævende europæisk gruppespil. Det var Malmö i 2014.

Før onsdagens kamp mod Chelsea ligger malmøitterne sidst i gruppen med nul point efter nederlag til Juventus og Zenit. Nu venter så en vanskelig udekamp mod turneringens forsvarende vindere, der blandt andre råder over Andreas Christensen og angrebsstjernen Romelu Lukaku.

Sidstnævnte bliver en stor udfordring, forventer Malmös forsvarsspiller Franz Brorsson, der har en fortid i Esbjerg.

– Jeg forventer, at det bliver endnu sværere at møde Lukaku end at møde Zlatan Ibrahimovic (som Brorsson mødte i 2015, red.), fordi Lukaku også kan tage dybdeløbene. Og så er han endnu større og stærkere end Zlatan. Der bliver noget at bide i.

– Ingen forventer, at vi tager point, men det går vi efter, siger Brorsson.

Opgøret mellem Chelsea og Malmö FF begynder onsdag klokken 21.

/ritzau/






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Uventet skifte?

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Riemer lover: De får debut

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Vender tilbage til skærmen

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Trist: Marios Oikonomou er død