Den danske fodboldtræner Jon Dahl Tomasson er en særdeles travl mand i disse uger.
Sideløbende med at hans Malmö FF kæmper med om det svenske mesterskab, skal hans hold samtidig også forsøge at lave overraskelser i Champions League.
Derfor står hans klub foran sæsondefinerende uger, når der i løbet af de næste 18 dage venter seks kampe – fire i Allsvenskan og to i Champions League. Den næste er onsdag aften på udebane mod Chelsea i London, mens turen går til Varberg i weekenden.
– Det er et rigtig godt spørgsmål, hvilken kamp der er vigtigst for os i den her uge. Vi har en ambition om at gøre det så godt som muligt i Champions League. Vi gjorde det umulige ved overhovedet at kvalificere os hertil, så vi sikrede klubbens økonomi i mange år fremover.
– Det er det højeste niveau i international fodbold, og vores spillere kan udvikle sig, og vi kan udvikle os som klub. Men vi vil også vinde mesterskabet. Så alle kampe er vigtige, og nu har vi seks kampe på 18 dage, og det er rigtig mange, siger Jon Dahl Tomasson.
I Champions League kaster hvert eneste point store millionbeløb af sig, men et svensk mesterskab er eneste mulighed for at sikre sig adgang til næste sæsons Champions League.
Kampen om det svenske guld er yderst tæt. Malmø topper Allsvenskan på en bedre målforskel end Stockholm-klubberne Djurgården og AIK, der ligeledes har 44 point, mens Elfsborg følger efter med 42 point. Der resterer syv spillerunder.
Samtidig hænger der en forbandelse over svenske hold, der deltager i et europæisk gruppespil.
Kun én gang i dette årtusind er det lykkedes et hold at blive svensk mester, samtidig med at holdet har deltaget i et krævende europæisk gruppespil. Det var Malmö i 2014.
Før onsdagens kamp mod Chelsea ligger malmøitterne sidst i gruppen med nul point efter nederlag til Juventus og Zenit. Nu venter så en vanskelig udekamp mod turneringens forsvarende vindere, der blandt andre råder over Andreas Christensen og angrebsstjernen Romelu Lukaku.
Sidstnævnte bliver en stor udfordring, forventer Malmös forsvarsspiller Franz Brorsson, der har en fortid i Esbjerg.
– Jeg forventer, at det bliver endnu sværere at møde Lukaku end at møde Zlatan Ibrahimovic (som Brorsson mødte i 2015, red.), fordi Lukaku også kan tage dybdeløbene. Og så er han endnu større og stærkere end Zlatan. Der bliver noget at bide i.
– Ingen forventer, at vi tager point, men det går vi efter, siger Brorsson.
Opgøret mellem Chelsea og Malmö FF begynder onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
OPTAKT
Skotland – Marokko
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TIPSBLADET SPECIAL
