Tidl. SL-spiller: Lukaku bliver sværere end Zlatan

Midt i et travlt program spiller Malmö FF på to heste. Holdet vil både sikre CL-penge samt et svensk guld.



Den danske fodboldtræner Jon Dahl Tomasson er en særdeles travl mand i disse uger.

Sideløbende med at hans Malmö FF kæmper med om det svenske mesterskab, skal hans hold samtidig også forsøge at lave overraskelser i Champions League.

Derfor står hans klub foran sæsondefinerende uger, når der i løbet af de næste 18 dage venter seks kampe – fire i Allsvenskan og to i Champions League. Den næste er onsdag aften på udebane mod Chelsea i London, mens turen går til Varberg i weekenden.

– Det er et rigtig godt spørgsmål, hvilken kamp der er vigtigst for os i den her uge. Vi har en ambition om at gøre det så godt som muligt i Champions League. Vi gjorde det umulige ved overhovedet at kvalificere os hertil, så vi sikrede klubbens økonomi i mange år fremover.

– Det er det højeste niveau i international fodbold, og vores spillere kan udvikle sig, og vi kan udvikle os som klub. Men vi vil også vinde mesterskabet. Så alle kampe er vigtige, og nu har vi seks kampe på 18 dage, og det er rigtig mange, siger Jon Dahl Tomasson.

I Champions League kaster hvert eneste point store millionbeløb af sig, men et svensk mesterskab er eneste mulighed for at sikre sig adgang til næste sæsons Champions League.

Kampen om det svenske guld er yderst tæt. Malmø topper Allsvenskan på en bedre målforskel end Stockholm-klubberne Djurgården og AIK, der ligeledes har 44 point, mens Elfsborg følger efter med 42 point. Der resterer syv spillerunder.

Samtidig hænger der en forbandelse over svenske hold, der deltager i et europæisk gruppespil.

Kun én gang i dette årtusind er det lykkedes et hold at blive svensk mester, samtidig med at holdet har deltaget i et krævende europæisk gruppespil. Det var Malmö i 2014.

Før onsdagens kamp mod Chelsea ligger malmøitterne sidst i gruppen med nul point efter nederlag til Juventus og Zenit. Nu venter så en vanskelig udekamp mod turneringens forsvarende vindere, der blandt andre råder over Andreas Christensen og angrebsstjernen Romelu Lukaku.

Sidstnævnte bliver en stor udfordring, forventer Malmös forsvarsspiller Franz Brorsson, der har en fortid i Esbjerg.

– Jeg forventer, at det bliver endnu sværere at møde Lukaku end at møde Zlatan Ibrahimovic (som Brorsson mødte i 2015, red.), fordi Lukaku også kan tage dybdeløbene. Og så er han endnu større og stærkere end Zlatan. Der bliver noget at bide i.

– Ingen forventer, at vi tager point, men det går vi efter, siger Brorsson.

Opgøret mellem Chelsea og Malmö FF begynder onsdag klokken 21.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe ændring i truppen – de starter for FCK

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Superliga-stjerne

FC København – Silkeborg IF

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Roser Superliga-træners søn

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Blandt dette årtusindes bedste

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Spotpris – så billig er Højbjerg

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Hvad f….. sker der Tullberg?

OB – FC Fredericia

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Vejle Boldklub – Randers FC

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

AaB i vildt comeback

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

– Han fik et lortetilbud fra OB

Romere spiser skinkeklub til aftensmad