De har Superligaens mindste spillerbudget

Sønderjyske skal finde andre parametre at konkurrere på end økonomisk styrke.



Transfervinduet i Superligaen er lukket, og hvor størstedelen af Superliga-klubberne bragede løs med store køb og endnu større salg, var trafikken i Sønderjyske anderledes mådeholden.

Sønderjyderne har ikke nær den økonomiske styrke, man en kort overgang besad med amerikanske Robert Platek som ejer.

Til gengæld har man igen fundet ind til, hvad der fik Sønderjyske til at klikke som klub og holdt projektet i Superligaen fra 2008 til 2022.

Indkøbene er mådeholdne, men det er værd at bide mærke i, at spillestilen er ganske anderledes med  masser af kombinationsspil og forsøg på at komme frem på banen, og selv om man brænder nallerne på det mod de stærkere hold i rækken.

Og i transfer-sammenhæng måske allervigtigst en gennemsnitsalder, der er kommet langt ned sammenlignet med de 14 år i træk i ligaen, hvor Sønderjyske først og fremmest var et fysisk stærkt og erfarent hold med en af de højeste gennemsnitsaldre i Superligaen sæson efter sæson.

Sønderjyske
Anslået spillerbudget i 2024/25: 24
Transfervinduet sommeren 2024
Køb: 3,1
Salg: 3,2
Dyreste nye spiller: Ivan Djantou, angriber fra Cameroun købt i Skenderbeu

Alle tal er angivet i millioner kroner.


Handlerne
Sønderjyske holder i høj grad sammen på det hold, der rykkede op og scorede et væld af mål i processen.

I erkendelse af, at det er voldsomt meget sværere at score i bedste række end 1. Division, har Sønderjyske koncentreret ressourcerne om offensive kræfter med Lirim Qamili som det nok mest markante nye navn, der fra første dag er med til at omsætte gode perioder og godt spil til både chancer og scoringer.

Der er også hentet noget erfaring ind med Jakob Busk fra mange års reservetilværelse i Union Berlin og den hjemvendte back Jeppe Simonsen, hvilket skal opveje afskeden med fire mand mellem 31 og 34 år (Jonas Thorsen, Emil Berggreen, Troels Kløve og Christoffer Remmer).

Samlet set er det ret afdæmpet aktivitet, hvor cheftræner Thomas Nørgaard og hans stab bygger videre på sidste sæsons dyrkelse af en boldbesiddende og fremadrettet spillestil, man under sværere betingelser forsøger at holde fast i i Superligaen.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Sønderjyske er en kompliceret størrelse.

Som situationen er nu, kommer Superliga-klubben med garanti til at være forsigtig i budget-lægningen og dermed på transfermarkedet, hvilket er logisk med en overlevelseskamp forude og et bagland, der ikke bare kan og vil trykke speederen i bund som de fleste Superliga-konkurrenter.

Men hvad nu hvis Sønderjyske finder nye investorer? Det kan lyde helt skørt efter et år med Robert Platek, der efterlod Sønderjyske et langt værre sted, uanset at kassen på papiret var tom ved den amerikanske forretningsmands overtagelse.

Sønderjyske er bare i en position, hvor man ikke kan ignorere, at rivalerne i professionel fodbold enten har ejere eller en etableret forretningsmodel med store spillersalg (eller begge dele), der gør det nærmest umuligt for Sønderjyske at blive i Superligaen over tid med det nuværende budget, der er ligaens klart laveste.


Spillerbudgettet: 24 millioner kroner
Kontrasterne er store i Superligaen, og få steder er de større end i Sønderjyske.

Et eksempel?

FC Københavns nye midtstoppere Gabriel Pereira og Manesha Garananga samt angriberen German Onugkha koster mere om året, end hele Sønderjyskes Superliga-hold gør.

Sønderjyske-spillerne går ikke sultne i seng, man har fornuftige rammer til arbejdet med de specialister og det udstyr, der nu en gang hører til et professionelt Superliga-hold i år 2024, man har bare ikke de samme midler til at hente spillere som de andre.

Analyse
Det er egentlig meget simpelt: Målt på toplønninger er Sønderjyske absolut i bunden af formåen i Superligaen, og selv om man egentlig har brugt større beløb på nye folk, end vi havde troet muligt ved oprykningen i maj, er det overhovedet ikke på købekraft, Sønderjyske skal overleve i rækken.

For den begrænsede midler, der er til rådighed, aner vi dog strategien for truppen, spillerbudgettet og transfermarkedet, når vi også husker på, hvad der skete i sidste sæson.

Her hentede Sønderjyske Kristall Ingason i en transfer, der minder om det, man slipper for Ivan Djantou, Lirim Qamili og Mohamed Cherif Haidara, mens Peter Christiansen blev solgt for et pænt beløb til Rosenborg i foråret, da oprykningen nærmest var sikret.

Som så mange andre i Danmark og Europa vil Sønderjyske spille ungt, købe relativt billigt, men dog være villig til at købe og dermed nå nogle billige men potentielt attraktive spillere, og så sælge dyrt til udlandet og til større klubber nationalt.

Det er ikke en revolutionerende strategi, men finder man de rigtige unge spillere, giver den fornuftig mening og giver mulighed for, at man vokser.

Sønderjyske spiller friskt til, der er interessante spillere i truppen, men det vil være dybt naivt at tro, denne sæson og de næste par år handler om andet end at finde benene i Superligaen og være rustet til at klare en nedrykning i fin stil, for der er overhovedet ingen sikker plads til Sønderjyske i bedste række, når man har det mindste spillerbudget af de 12 klubber i rækken.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tjekkiet – Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Skal han med Bo Svensson til FC København?

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Stor profil glad for Brøndby

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Han er også færdig i FC København

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

FC København vil bruge mere data i transfers

Varme rygter: Han har været i FC København

Ser I med, Brøndby?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

VM-overraskelse i Pristina

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København