Tre gode AGF-minutter nedlægger Silkeborg

Med to mål på tre minutter i anden halvleg vandt AGF mandag 2-0 på udebane over Silkeborg i Superligaen.



To lynmål i midten af anden halvleg blev afgørende for AGF, som med en 2-0-sejr mandag kunne tage alle tre superligapoint med hjem fra Silkeborg.

Selv om det længe var Silkeborg, som havde et lille overtag i lokalopgøret mellem de to jyske klubber, var det gæsterne, som vandt sin anden kamp i træk i Superligaen.

Dermed er AGF kommet i gang oven på en sløj sæsonstart, hvor det blot blev til tre point i sæsonens første syv kampe.

Sejren sender AGF forbi Sønderjyske og Brøndby og op på niendepladsen med ni point, mens Silkeborg forbliver på sjettepladsen to point foran aarhusianerne efter ni kampe.

Første halvlegs kampbillede var ganske tydeligt, da Silkeborg nød godt af at være mest på bolden, mens AGF lurede på omstillinger.

Omstillingerne kastede dog kun et par halve chancer af sig for AGF, mens Silkeborgs fine boldomgang skabte flere forsøg.

Helt farligt blev det dog ikke for alvor for hjemmeholdet, som dermed ikke gav de 8013 tilskuere på Jysk Park noget at glæde sig over.

Silkeborg fortsatte i anden halvleg med at dominere på bolden, men forsøgene fra værterne var endnu uskarpere end før pausen.

Midt i anden halvleg vågnede AGF så op, og gæsterne begyndte at satse lidt mere, hvilket i den grad gav pote.

For på to hjørnespark i 71. og 73. minut skød AGF Silkeborg i sænk med de to hurtige dødboldsmål.

Det første stod den tyske midterforsvarer Yann Bisseck for, da han i en lav højde kom flyvende og headede hjørnesparket fra højre ind via stolpen.

Kort efter endte et hjørne fra modsatte side for fødderne af islandske Mikael Anderson på kanten af feltet, som dermed scorede sit andet mål for AGF i sin anden kamp.

/ritzau/


/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Frankrig – England

FCK-boss åben for lejeaftaler

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’