Tre gyldne minutter sikrer Hvidovre sejren

Hvidovre IF er et enkelt point efter Vejle Boldklub i 1. division efter en sejr på udebane over HB Køge.



Hvidovre IF holder sig til i kampen om førstepladsen.

Godt nok holdt HB Køge længe stand på hjemmebane, da de to klubber søndag mødtes i landets næstbedste fodboldrække, men på tre minutter blev kampen reelt afgjort til Hvidovres fordel.

Gæsterne scorede to gange, og selv om HB Køge scorede et hurtigt mål, så kunne Daniel Aggers tropper ikke gennemføre et comeback.

I stedet scorede Hvidovre til sidst og vandt dermed 3-1. På andenpladsen har klubben ét point op til Vejle Boldklub, der på førstepladsen har en kamp i hånden.

HB Køge mistede samtidig et skridt i kampen for at komme med 1. divisions øverste halvdel, som i foråret skal dyste om oprykning. Klubben er på syvendepladsen med seks point op til Sønderjyske på sjettepladsen.

Søndagens første mål blev scoret efter 67 minutter, da Tobias Thomsen efter et hjørnespark stod rigtigt placeret i feltet og vinklede kuglen i nettet.

Tre minutter senere skubbede Marcus Lindberg nemt en modstander af vejen i HB Køges felt, inden han bragte Hvidovre på 2-0.

Værterne reducerede efter 72 minutter, da Oliver Lassen steg op til et indlæg og headede bolden ind.

HB Køge forsøgte i en slutspurt at slå tilbage, og bolden blev ved en enkelt lejlighed sendt på stolpen. Men Hvidovre jublede til sidst, da Mohamad Fakhri Al-Naser udnyttede et uselvisk oplæg fra Andreas Smed.

I søndagens tidlige kamp snuppede FC Fredericia tre rigtig vigtige point. Klubben, der plejer at være en fast del af toppen i 1. division, slog FC Helsingør med 4-1 og kravlede dermed op på tredjesidstepladsen.

FC Helsingør er på femtepladsen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort