Hvidovre IF holder sig til i kampen om førstepladsen.
Godt nok holdt HB Køge længe stand på hjemmebane, da de to klubber søndag mødtes i landets næstbedste fodboldrække, men på tre minutter blev kampen reelt afgjort til Hvidovres fordel.
Gæsterne scorede to gange, og selv om HB Køge scorede et hurtigt mål, så kunne Daniel Aggers tropper ikke gennemføre et comeback.
I stedet scorede Hvidovre til sidst og vandt dermed 3-1. På andenpladsen har klubben ét point op til Vejle Boldklub, der på førstepladsen har en kamp i hånden.
HB Køge mistede samtidig et skridt i kampen for at komme med 1. divisions øverste halvdel, som i foråret skal dyste om oprykning. Klubben er på syvendepladsen med seks point op til Sønderjyske på sjettepladsen.
Søndagens første mål blev scoret efter 67 minutter, da Tobias Thomsen efter et hjørnespark stod rigtigt placeret i feltet og vinklede kuglen i nettet.
Tre minutter senere skubbede Marcus Lindberg nemt en modstander af vejen i HB Køges felt, inden han bragte Hvidovre på 2-0.
Værterne reducerede efter 72 minutter, da Oliver Lassen steg op til et indlæg og headede bolden ind.
HB Køge forsøgte i en slutspurt at slå tilbage, og bolden blev ved en enkelt lejlighed sendt på stolpen. Men Hvidovre jublede til sidst, da Mohamad Fakhri Al-Naser udnyttede et uselvisk oplæg fra Andreas Smed.
I søndagens tidlige kamp snuppede FC Fredericia tre rigtig vigtige point. Klubben, der plejer at være en fast del af toppen i 1. division, slog FC Helsingør med 4-1 og kravlede dermed op på tredjesidstepladsen.
FC Helsingør er på femtepladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
Oddset styrtdykker
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop