Den tidligere FC Nordsjælland-slider og AGF-assistenttræner Morten Karlsen er på plads i Qatar, når Danmarks sidste VM-modstander mandag aften findes i en playoff mellem Australien og Peru.
Han er en af de tre faste scouts, som Dansk Boldspil-Union udsender for at være bedst muligt forberedt på kommende modstandere.
Vinderen af mandagens opgør vil blive fulgt tæt af Karlsen helt frem til VM sidst på året.
– Vi har en mand på plads til kampen, det har vi altid med vores kommende modstandere, for der kan være nuancer og strukturer, som man ser nemmere på stadion, fortæller landstræner Kasper Hjulmand.
– Der er meget værdi i at være til stede selv, for så kan vi få en scoutrapport direkte efter kampen.
Jonathan Hartmann, der i det daglige er assistenttræner i Lyngby, har til opgave at følge Frankrig, både i forbindelse med Nations League og frem mod VM.
– Helt lavpraktisk sidder man højt oppe midt for banen med sin notesbog. Så noterer man og skærer en analyse, som man præsenterer for landsholdsteamet. Så er det op til teamet, om noget af det kan bruges.
– Vi er en slags sparringspartnere, der giver en "second opinion", beskriver Jonathan Hartmann.
Han havde set Frankrigs landshold på stadion i de seneste otte landskampe, før han gav sin analyse videre forud for mødet med Frankrig 3. juni i Paris, hvor Danmark vandt 2-1.
Han præsenterer sin næste analyse af Didier Deschamps stjernemandskab for Hjulmand og teamet før Nations League-mødet 25. september og igen før VM-mødet 26. november.
Hartmann følger ikke kun de franske spillere i kamp for landsholdet, han har også et øje til, hvordan de præsterer på deres klubhold.
– Det er ikke sådan, at jeg sætter mig ned og ser Champions League-finalen kun for at følge Karim Benzema, men der er platforme, hvor jeg eksempelvis kan gå ind og se, hvordan Kylian Mbappé scorer sine mål i Ligue 1.
– Er der særlige træk ved hans afslutninger eller måder, han kommer fri på i et kontraangreb? Den slags bruger jeg til inspiration, når jeg skal se Frankrig i kamp.
– Frankrigs spillere kender alle i forvejen, men jeg skal forsøge, om jeg alligevel kan finde nogle detaljer og svagheder, der kan bruges, fortæller Hartmann.
Lidt anderledes er det for Anders Madsen, der har arbejdet i en række superligaklubber, når han følger Tunesien frem mod VM.
– Her ligger mere arbejde i at finde ud af, hvem spillerne er og lave research på udtagelser. Er det den samme gruppe hver gang, eller er der variation? I Afrika hører man også om, at det ikke kun er træneren, der bestemmer, hvem der skal med, siger Anders Madsen.
Han er i disse dage i Japan, hvor han følger Tunesien fra nærmeste hold i Kirin Cup.
Men hvad er det egentlig en scout, kan se på stadion, som Hjulmand ikke selv kan se, når han ser en optagelse af et opgør?
– Vi kigger meget der, hvor bolden ikke er. Hvor står restforsvaret, når holdet angriber? Hvordan agerer holdet efter boldtab? Hvordan bevæger kæderne sig? Er der en back, der ikke er lige så omhyggelig med sin sideforskydning? eksemplificerer Anders Madsen.
Alle landskampe optages af et såkaldt stadion cam, hvor man kan se hele banen, men det er ingen selvfølge, at Kasper Hjulmand får adgang til den produktion, understreger Madsen:
– Det kommer an på udvekslingsaftaler med de enkelte lande. Det er ikke alle lande, der vil det.
– Det er også grunden til, at DBU prioriterer at bruge mange penge på at sende os rundt i verden. Fordi vi kan se ting, der ikke fanges på kamera, eller kan ses på den optagelse, som er tilgængelig for landstrænerteamet.
Jonathan Hartmann tilføjer, at han også har stor fokus på kommunikation.
– Jeg holder meget øje med interaktion mellem spillere og kommunikation mellem spillere og trænere. Hvis en træner kommer med dessiner til en spiller, der så begynder at løbe i andre områder, har der været en taktisk justering.
– Gjorde de det, fordi de kom bagud eller hvorfor, og kan de finde på at gøre det samme mod Danmark? Der er nogle overvejelser om kampbilledet, som jeg lægger mærke til live, fortæller Hartmann.
Han fulgte Belgien minutiøst frem mod mødet med Danmark ved sidste sommers EM-slutrunde og jublede fra sit sæde i Parken, da Yussuf Poulsen allerede i det andet minut bragte Danmark foran.
– I samarbejde med landstrænerteamet havde vi analyseret os frem til, at intenst presspil kunne give Danmark overtaget, så det gav en fed følelse i kroppen at se det virke så hurtigt.
– Det er Hjulmand, der lægger 99 procent af taktikken, men kan jeg være med til at rykke få procenter nogle gange, er det en stor oplevelse, siger Hartmann.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
Legende med chokmelding
Her er Tausons vej i Australian Open
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
AVIS