Tirsdag fyrede FC Midtjylland daværende cheftræner Albert Capellas, og søndag spillede klubben 3-3 i en dramatisk og underholdende kamp i Silkeborg med midlertidige træner Niels Lodberg på sidelinjen.
Der var fremskridt at spore, da holdet formåede at score tre mål i søndagens kamp – noget der ellers har været en mangelvare i foråret.
Alligevel er Niels Lodberg ikke en kandidat til at overtage det frie trænersæde permanent.
– Vi har lavet en aftale om, at jeg blot skulle tage denne kamp, så jeg er ikke i spil, siger Niels Lodberg.
På trods af at det har været en turbulent uge, så har det været en god uge med Lodberg ved roret ifølge anfører Erik Sviatchenko.
– Jeg synes, at ugen har været rigtig fin. Vi har trænet godt.
– Når der har været en trænerfyring, så har det altid været en god uge (på træningsbanen, red.), og det har det også været her.
– Man kan sætte sig over i hjørnet og sige, at alt er dårligt, eller man kan snøre støvlerne og give den maks gas. Og der synes jeg klart, vi har gjort det sidste, siger FCM-anføreren.
Erik Sviatchenko så hele søndagens kamp mod Silkeborg fra bænken, da han har døjet med sygdom de seneste dage.
Herfra kunne han se holdkammeraterne komme foran tre gange, men alle tre gange svarede Silkeborg igen, og FCM skal med resultatet spille nedrykningsspil resten af sæsonen.
I kulissen arbejdes der på højtryk for at finde den nye FC Midtjylland-træner, ifølge administrerende direktør Claus Steinlein.
– Vi arbejder på trænersituationen, og det kommer vi også til at gøre i landsholdspausen. Så må vi se, hvordan situationen er derefter.
– Vi skal helst have lukket en aftale med en træner hurtigst muligt.
– I mens har Lodberg dog haft rigtig godt fat i spillerne. Det så man også i kampen mod Silkeborg, hvor det var godt sat op, siger Claus Steinlein.
Superligaens syvendeplads belønnes med en playoffkamp om europæisk kvalifikation, og målsætningen er klar til den kommende træner.
– Nu skal vi gå efter den europæiske plads. Det er det eneste, vi skal have fokus på.
– Det er syvendepladsen, det handler om nu. Den giver os muligheden for europæisk fodbold, siger Claus Steinlein.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT