Han er ikke i spil til FC Midtjylland-jobbet

FC Midtjyllands trænerjagt er stadig i gang, og den midlertidige chef Niels Lodberg er fortsat ikke i spil.



Tirsdag fyrede FC Midtjylland daværende cheftræner Albert Capellas, og søndag spillede klubben 3-3 i en dramatisk og underholdende kamp i Silkeborg med midlertidige træner Niels Lodberg på sidelinjen.

Der var fremskridt at spore, da holdet formåede at score tre mål i søndagens kamp – noget der ellers har været en mangelvare i foråret.

Alligevel er Niels Lodberg ikke en kandidat til at overtage det frie trænersæde permanent.

– Vi har lavet en aftale om, at jeg blot skulle tage denne kamp, så jeg er ikke i spil, siger Niels Lodberg.

På trods af at det har været en turbulent uge, så har det været en god uge med Lodberg ved roret ifølge anfører Erik Sviatchenko.

– Jeg synes, at ugen har været rigtig fin. Vi har trænet godt.

– Når der har været en trænerfyring, så har det altid været en god uge (på træningsbanen, red.), og det har det også været her.

– Man kan sætte sig over i hjørnet og sige, at alt er dårligt, eller man kan snøre støvlerne og give den maks gas. Og der synes jeg klart, vi har gjort det sidste, siger FCM-anføreren.

Erik Sviatchenko så hele søndagens kamp mod Silkeborg fra bænken, da han har døjet med sygdom de seneste dage.

Herfra kunne han se holdkammeraterne komme foran tre gange, men alle tre gange svarede Silkeborg igen, og FCM skal med resultatet spille nedrykningsspil resten af sæsonen.

I kulissen arbejdes der på højtryk for at finde den nye FC Midtjylland-træner, ifølge administrerende direktør Claus Steinlein.

– Vi arbejder på trænersituationen, og det kommer vi også til at gøre i landsholdspausen. Så må vi se, hvordan situationen er derefter.

– Vi skal helst have lukket en aftale med en træner hurtigst muligt.

– I mens har Lodberg dog haft rigtig godt fat i spillerne. Det så man også i kampen mod Silkeborg, hvor det var godt sat op, siger Claus Steinlein.

Superligaens syvendeplads belønnes med en playoffkamp om europæisk kvalifikation, og målsætningen er klar til den kommende træner.

– Nu skal vi gå efter den europæiske plads. Det er det eneste, vi skal have fokus på.

– Det er syvendepladsen, det handler om nu. Den giver os muligheden for europæisk fodbold, siger Claus Steinlein.

/ritzau/





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Dansk profil overrasker: Han er så god

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne