Godt nok vandt FC Midtjylland tirsdag aften sikkert 3-0 på udebane mod upåagtede Santa Coloma i Champions League-kvalifikationen, men det stiller ikke målscorer Aral Simsir tilfreds.
For kantspilleren husker, hvad der skete sidste år i kvalifikationen til Conference League.
Her måtte FC Midtjylland ud i forlænget spilletid mod ligeledes upåagtede Progres Niederkorn, inden den samlede sejr kom i land, efter at midtjyderne ikke kunne forsvare en 2-0-sejr på hjemmebane i ordinær spilletid i returkampen i Luxembourg.
– Det er et godt udgangspunkt, men vi skal stadig ikke være tilfredse, siger Aral Simsir til FCM's hjemmeside.
– Vi så, hvad der skete nede i Luxembourg sidste år, så vi skal blive ved med at være sultne, og vi skal komme stærkt fra land, når vi møder dem på MCH Arena.
Efter to FCM-mål i første halvleg kom Aral Simsir på måltavlen med knap 25 minutter tilbage af kampen i Andorra mod Santa Coloma. Den 22-årige kantspiller lagde bolden i en blød bue over i det lange hjørne uden chance for målmanden efter et lille træk ind i banen.
Målet kom, blot et minut efter at Simsir havde ramt overliggeren efter en solotur.
– Jeg var selvfølgelig irriteret over, at den først ramte overliggeren. Det havde været et lækkert solomål. Men jeg prøvede at lægge det bag mig, være positiv, og jeg fik så chancen igen og lagde den over i det lange hjørne. Det er jeg virkelig glad for, selv om det vigtigste var sejren i dag, siger Simsir.
Der er returopgør i Herning 31. juli mod Santa Coloma. Går FCM som forventet videre fra anden runde af Champions League-kvalifikationen venter formentlig ungarske Ferencvaros i tredje kvalifikationsrunde.
Ferencvaros slog tirsdag aften The New Saints fra Wales med 5-0 på hjemmebane i første opgør.
Herefter vil der også vente en playoffrunde for FC Midtjylland, før en billet til Champions League er sikret.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’