FCM husker europæisk chok: Vi skal være sultne

FCM vandt 3-0 i første CL-kvalkamp, men skal ikke stille sig tilfreds inden returkamp, mener målscorer.



Godt nok vandt FC Midtjylland tirsdag aften sikkert 3-0 på udebane mod upåagtede Santa Coloma i Champions League-kvalifikationen, men det stiller ikke målscorer Aral Simsir tilfreds.

For kantspilleren husker, hvad der skete sidste år i kvalifikationen til Conference League.

Her måtte FC Midtjylland ud i forlænget spilletid mod ligeledes upåagtede Progres Niederkorn, inden den samlede sejr kom i land, efter at midtjyderne ikke kunne forsvare en 2-0-sejr på hjemmebane i ordinær spilletid i returkampen i Luxembourg.

– Det er et godt udgangspunkt, men vi skal stadig ikke være tilfredse, siger Aral Simsir til FCM's hjemmeside.

– Vi så, hvad der skete nede i Luxembourg sidste år, så vi skal blive ved med at være sultne, og vi skal komme stærkt fra land, når vi møder dem på MCH Arena.

Efter to FCM-mål i første halvleg kom Aral Simsir på måltavlen med knap 25 minutter tilbage af kampen i Andorra mod Santa Coloma. Den 22-årige kantspiller lagde bolden i en blød bue over i det lange hjørne uden chance for målmanden efter et lille træk ind i banen.

Målet kom, blot et minut efter at Simsir havde ramt overliggeren efter en solotur.

– Jeg var selvfølgelig irriteret over, at den først ramte overliggeren. Det havde været et lækkert solomål. Men jeg prøvede at lægge det bag mig, være positiv, og jeg fik så chancen igen og lagde den over i det lange hjørne. Det er jeg virkelig glad for, selv om det vigtigste var sejren i dag, siger Simsir.

Der er returopgør i Herning 31. juli mod Santa Coloma. Går FCM som forventet videre fra anden runde af Champions League-kvalifikationen venter formentlig ungarske Ferencvaros i tredje kvalifikationsrunde.

Ferencvaros slog tirsdag aften The New Saints fra Wales med 5-0 på hjemmebane i første opgør.

Herefter vil der også vente en playoffrunde for FC Midtjylland, før en billet til Champions League er sikret.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Salah sender særlig besked

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC Midtjylland – Brøndby IF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

AGF – Viborg FF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Celtic er mester efter vildt drama

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’