Godt nok vandt FC Midtjylland tirsdag aften sikkert 3-0 på udebane mod upåagtede Santa Coloma i Champions League-kvalifikationen, men det stiller ikke målscorer Aral Simsir tilfreds.
For kantspilleren husker, hvad der skete sidste år i kvalifikationen til Conference League.
Her måtte FC Midtjylland ud i forlænget spilletid mod ligeledes upåagtede Progres Niederkorn, inden den samlede sejr kom i land, efter at midtjyderne ikke kunne forsvare en 2-0-sejr på hjemmebane i ordinær spilletid i returkampen i Luxembourg.
– Det er et godt udgangspunkt, men vi skal stadig ikke være tilfredse, siger Aral Simsir til FCM's hjemmeside.
– Vi så, hvad der skete nede i Luxembourg sidste år, så vi skal blive ved med at være sultne, og vi skal komme stærkt fra land, når vi møder dem på MCH Arena.
Efter to FCM-mål i første halvleg kom Aral Simsir på måltavlen med knap 25 minutter tilbage af kampen i Andorra mod Santa Coloma. Den 22-årige kantspiller lagde bolden i en blød bue over i det lange hjørne uden chance for målmanden efter et lille træk ind i banen.
Målet kom, blot et minut efter at Simsir havde ramt overliggeren efter en solotur.
– Jeg var selvfølgelig irriteret over, at den først ramte overliggeren. Det havde været et lækkert solomål. Men jeg prøvede at lægge det bag mig, være positiv, og jeg fik så chancen igen og lagde den over i det lange hjørne. Det er jeg virkelig glad for, selv om det vigtigste var sejren i dag, siger Simsir.
Der er returopgør i Herning 31. juli mod Santa Coloma. Går FCM som forventet videre fra anden runde af Champions League-kvalifikationen venter formentlig ungarske Ferencvaros i tredje kvalifikationsrunde.
Ferencvaros slog tirsdag aften The New Saints fra Wales med 5-0 på hjemmebane i første opgør.
Herefter vil der også vente en playoffrunde for FC Midtjylland, før en billet til Champions League er sikret.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER