Patrick Mortensen nærmer sig med hastige skridt kontraktudløb i AGF. Til vinter, nærmere bestemt 31. december, udløber angriberens aftale således med “De Hviie”, og hans fremtid i Aarhus er mildest talt uvis.
Men over for Århus Stiftstidende fastslår klubbens nye cheftræner, Uwe Rösler, at Mortensen kommer til at spille, selvom hans kontrakt står til at udløbe.
– Jeg er interesseret i, som jeg også sagde på pressemødet, at vinde den næste kamp, og jeg vælger de bedst mulige spillere for den kamp. Det betyder intet, hvor lang tid de har tilbage af deres kontrakter. Så alle, der er her, er klar til at blive brugt, siger Uwe Rösler om Patrick Mortensen ifølge Århus Stiftstidende.
I løbet af foråret blev kantspiller Jon Dagur Thorsteinsson ellers sendt ud af truppen i flere kampe, fordi han ikke ville forlænge sin aftale, og fordi klubben ville forberede sig på den kommende sæson ved at bruge yngre spillere. Islændingen blev dog taget til nåde og var tilbage i AGF-truppen til sæsonens sidste kampe. Samme behandling får Mortensen altså ikke.
Spørgsmålet er dog, om Mortensen også er at finde i AGF i efteråret. Efter forårets sidste kamp lød angriberen som en, der godt kunne være på vej ud af døren.
– Jeg har elsket hver dag at gå på arbejde her. Lige nu ser det ikke ud til, at jeg skal fortsætte. Det er jo ikke altid op til en selv. Men jeg har elsket at være her og gør det stadig. Jeg er også sikker på, at jeg nok skal starte op med holdet, og så må vi se, sagde han således til TV3 Sport.
Patrick Mortensen, 32 år, har spillet tre og et halvt år i AGF med hele 53 mål på 118 kampe til følge.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER