Patrick Mortensen nærmer sig med hastige skridt kontraktudløb i AGF. Til vinter, nærmere bestemt 31. december, udløber angriberens aftale således med “De Hviie”, og hans fremtid i Aarhus er mildest talt uvis.
Men over for Århus Stiftstidende fastslår klubbens nye cheftræner, Uwe Rösler, at Mortensen kommer til at spille, selvom hans kontrakt står til at udløbe.
– Jeg er interesseret i, som jeg også sagde på pressemødet, at vinde den næste kamp, og jeg vælger de bedst mulige spillere for den kamp. Det betyder intet, hvor lang tid de har tilbage af deres kontrakter. Så alle, der er her, er klar til at blive brugt, siger Uwe Rösler om Patrick Mortensen ifølge Århus Stiftstidende.
I løbet af foråret blev kantspiller Jon Dagur Thorsteinsson ellers sendt ud af truppen i flere kampe, fordi han ikke ville forlænge sin aftale, og fordi klubben ville forberede sig på den kommende sæson ved at bruge yngre spillere. Islændingen blev dog taget til nåde og var tilbage i AGF-truppen til sæsonens sidste kampe. Samme behandling får Mortensen altså ikke.
Spørgsmålet er dog, om Mortensen også er at finde i AGF i efteråret. Efter forårets sidste kamp lød angriberen som en, der godt kunne være på vej ud af døren.
– Jeg har elsket hver dag at gå på arbejde her. Lige nu ser det ikke ud til, at jeg skal fortsætte. Det er jo ikke altid op til en selv. Men jeg har elsket at være her og gør det stadig. Jeg er også sikker på, at jeg nok skal starte op med holdet, og så må vi se, sagde han således til TV3 Sport.
Patrick Mortensen, 32 år, har spillet tre og et halvt år i AGF med hele 53 mål på 118 kampe til følge.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Forhandler med storklub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER