Troels Bech overlader rekord til Kent Nielsen: Jeg er glad for, det er ham

Troels Bech overlader søndag rekorden for flest Superliga-kampe som cheftræner til Kent Nielsen. Den verdensomrejsende eks-træner giver sin mangeårige kollega nogle fine ord med på vejen.



I mange år har Troels Bech kunnet bryste sig af at være den cheftræner med flest Superliga-kampe på CV’et, men snart må han overlade tronen. Det må han helt præcis søndag klokken 14.00, når opgøret mellem Silkeborg IF og Lyngby Boldklub fløjtes i gang.

Mandag udlignede Kent Nielsen Troels Bechs 431 kampe i den bedste danske fodboldrække, og søndag skriver Silkeborg-træneren så Superliga-historie i kamp nummer 432 som cheftræner.

Troels Bech, der som cheftræner har stået i spidsen for OB, FC Midtjylland, Esbjerg fB og Silkeborg IF, rejser lige nu rundt i verden med sin familie, og aktuelt befinder han sig i Peru. Han har dog noteret, at han snart må overgive tronen til sin mangeårige kollega.

– Det er ikke noget, jeg måler mig på i min selvforståelse eller flagrer med på mit CV. Det er lidt en imaginær milepæl, men den har jeg da taget med mig, og jeg glæder mig over, at det er Kent, der nu tager rekorden, siger Troels Bech til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Han har givet meget liv til Superligaen gennem mange år, og så er han i øvrigt et utroligt sympatisk og rart menneske. Det har altid kendetegnet Kent, at han er utrolig vellidt, og man hører aldrig eller sjældent de spillere, han har sat af holdet, brokke sig over træneren.

– Derudover vil jeg beskrive Kent som en god kollega og et dedikeret fodboldmenneske. Nu, hvor Viggo Jensen og Ove Pedersen ikke længere indgår i trænerkarrusellen, er jeg slet ikke i tvivl om, at Kent Nielsen er den træner, man oftest støder på på et Superliga-stadion, så han er utrolig flittig.

Kent Nielsen og Troels Bech har mødt hinanden et hav af gange som cheftrænere i Superligaen, og de har næsten gjort det lige godt i de 431 kampe, de begge står noteret for. Kent Nielsen har skrabet 562 point sammen, mens Troels Bech nåede at skrabe 559 sammen.

Troels Bech er en stor beundrer af Kent Nielsen.

– Jeg synes, han med årene har fundet ro i tingene. Hvis man ser på det udtryk, han skabte i AC Horsens, og sammenligner med det meget velspillende AaB-mandskab, han vandt The Double med, er der sket en udvikling rent spillemæssigt, og det viser, at Kent er en dygtig håndværker, lyder det fra Troels Bech.

Selv om Troels Bech må overlade rekorden for flest Superliga-kampe til Kent Nielsen, topper den mangeårige cheftræner dog fortsat én rekord – én måske knap så flatterende en af slagsen.

Brøndbys tidligere sportsdirektør har fire trænerfyringer på sit CV, og det kan hverken Kent Nielsen eller nogen andre i dansk fodbolds historie matche.

– Det betyder meget for mig at blive konfronteret med en anden statistik, end at jeg er den mest fyrede træner i Superligaen, og så kan man jo sige, at det at blive fyret følger med, når man også har mange kampe. Jeg mener, at nogle har regnet ud, at man i gennemsnit bliver fyret efter hver 100. kamp, så på den måde er jeg en fyring bagud, siger Troels Bech med et grin og tilføjer:

– Når alt kommer til alt, tror jeg, at Kent også vil give mig ret i, at det handler mere om, hvad man har opnået, end hvor mange kampe man har opnået. 

Meget tyder på, at Kent Nielsen vil være indehaver af rekorden for flest Superliga-kampe i lang tid. Nærmeste forfølger, som stadig er aktiv, er Ståle Solbakken, der i skrivende stund er 42 kampe efter sin kollega fra Silkeborg IF.

Sådan ser top 10 over flest Superliga-kampe som cheftræner ud i skrivende stund:

Kent Nielsen – 431 kampe
Troels Bech – 431 kampe
Ove Christensen – 398 kampe
Ove Pedersen – 392 kampe
Ståle Solbakken – 389 kampe
Viggo Jensen – 323 kampe
Peter Rudbæk – 284 kampe
Ebbe Skovdahl – 280 kampe
Morten Wieghorst – 249 kampe
Kasper Hjulmand – 245 kampe





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Bo Henriksen lander TV-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

‘Det er tæt på uforklarligt’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Cooper og Tullberg overrasker begge

FC Midtjylland med politianmeldelse

Fælder dom over FCK: 27,2%

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Dansk drømmehug i Serie A

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt