I mange år har Troels Bech kunnet bryste sig af at være den cheftræner med flest Superliga-kampe på CV’et, men snart må han overlade tronen. Det må han helt præcis søndag klokken 14.00, når opgøret mellem Silkeborg IF og Lyngby Boldklub fløjtes i gang.
Mandag udlignede Kent Nielsen Troels Bechs 431 kampe i den bedste danske fodboldrække, og søndag skriver Silkeborg-træneren så Superliga-historie i kamp nummer 432 som cheftræner.
Troels Bech, der som cheftræner har stået i spidsen for OB, FC Midtjylland, Esbjerg fB og Silkeborg IF, rejser lige nu rundt i verden med sin familie, og aktuelt befinder han sig i Peru. Han har dog noteret, at han snart må overgive tronen til sin mangeårige kollega.
– Det er ikke noget, jeg måler mig på i min selvforståelse eller flagrer med på mit CV. Det er lidt en imaginær milepæl, men den har jeg da taget med mig, og jeg glæder mig over, at det er Kent, der nu tager rekorden, siger Troels Bech til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Han har givet meget liv til Superligaen gennem mange år, og så er han i øvrigt et utroligt sympatisk og rart menneske. Det har altid kendetegnet Kent, at han er utrolig vellidt, og man hører aldrig eller sjældent de spillere, han har sat af holdet, brokke sig over træneren.
– Derudover vil jeg beskrive Kent som en god kollega og et dedikeret fodboldmenneske. Nu, hvor Viggo Jensen og Ove Pedersen ikke længere indgår i trænerkarrusellen, er jeg slet ikke i tvivl om, at Kent Nielsen er den træner, man oftest støder på på et Superliga-stadion, så han er utrolig flittig.
Kent Nielsen og Troels Bech har mødt hinanden et hav af gange som cheftrænere i Superligaen, og de har næsten gjort det lige godt i de 431 kampe, de begge står noteret for. Kent Nielsen har skrabet 562 point sammen, mens Troels Bech nåede at skrabe 559 sammen.
Troels Bech er en stor beundrer af Kent Nielsen.
– Jeg synes, han med årene har fundet ro i tingene. Hvis man ser på det udtryk, han skabte i AC Horsens, og sammenligner med det meget velspillende AaB-mandskab, han vandt The Double med, er der sket en udvikling rent spillemæssigt, og det viser, at Kent er en dygtig håndværker, lyder det fra Troels Bech.
Selv om Troels Bech må overlade rekorden for flest Superliga-kampe til Kent Nielsen, topper den mangeårige cheftræner dog fortsat én rekord – én måske knap så flatterende en af slagsen.
Brøndbys tidligere sportsdirektør har fire trænerfyringer på sit CV, og det kan hverken Kent Nielsen eller nogen andre i dansk fodbolds historie matche.
– Det betyder meget for mig at blive konfronteret med en anden statistik, end at jeg er den mest fyrede træner i Superligaen, og så kan man jo sige, at det at blive fyret følger med, når man også har mange kampe. Jeg mener, at nogle har regnet ud, at man i gennemsnit bliver fyret efter hver 100. kamp, så på den måde er jeg en fyring bagud, siger Troels Bech med et grin og tilføjer:
– Når alt kommer til alt, tror jeg, at Kent også vil give mig ret i, at det handler mere om, hvad man har opnået, end hvor mange kampe man har opnået.
Meget tyder på, at Kent Nielsen vil være indehaver af rekorden for flest Superliga-kampe i lang tid. Nærmeste forfølger, som stadig er aktiv, er Ståle Solbakken, der i skrivende stund er 42 kampe efter sin kollega fra Silkeborg IF.
Sådan ser top 10 over flest Superliga-kampe som cheftræner ud i skrivende stund:
Kent Nielsen – 431 kampe
Troels Bech – 431 kampe
Ove Christensen – 398 kampe
Ove Pedersen – 392 kampe
Ståle Solbakken – 389 kampe
Viggo Jensen – 323 kampe
Peter Rudbæk – 284 kampe
Ebbe Skovdahl – 280 kampe
Morten Wieghorst – 249 kampe
Kasper Hjulmand – 245 kampe
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Vi skal bare holde vores kæft’
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
INTERVIEW
Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
TIPSBLADETS DOM
Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku
MEDIE
Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
LIVE
TransferLIVE: Drama – dansker nægter at træne
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
NYHEDER
Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
TOPNYHED
Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
MEDIE
Højbjerg vækker vrede i Marseille
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: I dialog med FCK om Garananga
NYHEDER
‘CV’ har ét krav til nye transfers
NYHEDER
Drømmen om Champions League er død for AGF
MEDIE
FC København meldes tæt på landsholdsspiller
MEDIE
Liverpool-spiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent
MEDIE
Marcus Rashford i stor kovending
TIPSBLADET SPECIAL
VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’
NYHEDER
FC Barcelona bekræfter trist nyhed
KOMMENTATOR
Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Danske klubber udsat for svindel
LIVE: AGF taber stort i Azerbaijan
