Troels Bech overlader rekord til Kent Nielsen: Jeg er glad for, det er ham

Troels Bech overlader søndag rekorden for flest Superliga-kampe som cheftræner til Kent Nielsen. Den verdensomrejsende eks-træner giver sin mangeårige kollega nogle fine ord med på vejen.



I mange år har Troels Bech kunnet bryste sig af at være den cheftræner med flest Superliga-kampe på CV’et, men snart må han overlade tronen. Det må han helt præcis søndag klokken 14.00, når opgøret mellem Silkeborg IF og Lyngby Boldklub fløjtes i gang.

Mandag udlignede Kent Nielsen Troels Bechs 431 kampe i den bedste danske fodboldrække, og søndag skriver Silkeborg-træneren så Superliga-historie i kamp nummer 432 som cheftræner.

Troels Bech, der som cheftræner har stået i spidsen for OB, FC Midtjylland, Esbjerg fB og Silkeborg IF, rejser lige nu rundt i verden med sin familie, og aktuelt befinder han sig i Peru. Han har dog noteret, at han snart må overgive tronen til sin mangeårige kollega.

– Det er ikke noget, jeg måler mig på i min selvforståelse eller flagrer med på mit CV. Det er lidt en imaginær milepæl, men den har jeg da taget med mig, og jeg glæder mig over, at det er Kent, der nu tager rekorden, siger Troels Bech til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Han har givet meget liv til Superligaen gennem mange år, og så er han i øvrigt et utroligt sympatisk og rart menneske. Det har altid kendetegnet Kent, at han er utrolig vellidt, og man hører aldrig eller sjældent de spillere, han har sat af holdet, brokke sig over træneren.

– Derudover vil jeg beskrive Kent som en god kollega og et dedikeret fodboldmenneske. Nu, hvor Viggo Jensen og Ove Pedersen ikke længere indgår i trænerkarrusellen, er jeg slet ikke i tvivl om, at Kent Nielsen er den træner, man oftest støder på på et Superliga-stadion, så han er utrolig flittig.

Kent Nielsen og Troels Bech har mødt hinanden et hav af gange som cheftrænere i Superligaen, og de har næsten gjort det lige godt i de 431 kampe, de begge står noteret for. Kent Nielsen har skrabet 562 point sammen, mens Troels Bech nåede at skrabe 559 sammen.

Troels Bech er en stor beundrer af Kent Nielsen.

– Jeg synes, han med årene har fundet ro i tingene. Hvis man ser på det udtryk, han skabte i AC Horsens, og sammenligner med det meget velspillende AaB-mandskab, han vandt The Double med, er der sket en udvikling rent spillemæssigt, og det viser, at Kent er en dygtig håndværker, lyder det fra Troels Bech.

Selv om Troels Bech må overlade rekorden for flest Superliga-kampe til Kent Nielsen, topper den mangeårige cheftræner dog fortsat én rekord – én måske knap så flatterende en af slagsen.

Brøndbys tidligere sportsdirektør har fire trænerfyringer på sit CV, og det kan hverken Kent Nielsen eller nogen andre i dansk fodbolds historie matche.

– Det betyder meget for mig at blive konfronteret med en anden statistik, end at jeg er den mest fyrede træner i Superligaen, og så kan man jo sige, at det at blive fyret følger med, når man også har mange kampe. Jeg mener, at nogle har regnet ud, at man i gennemsnit bliver fyret efter hver 100. kamp, så på den måde er jeg en fyring bagud, siger Troels Bech med et grin og tilføjer:

– Når alt kommer til alt, tror jeg, at Kent også vil give mig ret i, at det handler mere om, hvad man har opnået, end hvor mange kampe man har opnået. 

Meget tyder på, at Kent Nielsen vil være indehaver af rekorden for flest Superliga-kampe i lang tid. Nærmeste forfølger, som stadig er aktiv, er Ståle Solbakken, der i skrivende stund er 42 kampe efter sin kollega fra Silkeborg IF.

Sådan ser top 10 over flest Superliga-kampe som cheftræner ud i skrivende stund:

Kent Nielsen – 431 kampe
Troels Bech – 431 kampe
Ove Christensen – 398 kampe
Ove Pedersen – 392 kampe
Ståle Solbakken – 389 kampe
Viggo Jensen – 323 kampe
Peter Rudbæk – 284 kampe
Ebbe Skovdahl – 280 kampe
Morten Wieghorst – 249 kampe
Kasper Hjulmand – 245 kampe





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Manchester United overvejer ham

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Her er Superligaens bedste stadion

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Vil have Jonas Wind til FC København

Rygter om AC Horsens-legende

Her er Ajax-danskers millionløn

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Celtic genansætter populær veteran

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Rollen som søsterklub kan være en fordel

FC Nordsjælland på rov i DBU

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen