Troest: OB er et overstået kapitel

Jonas Troests kontrakt med OB udløber til nytår og bliver ikke forlænget. I stedet forhandler Troest med SønderjyskE om en aftale.



Jonas Troest har fundet det rette spor i SønderjyskE, efter OB i sommerpausen lejede ham ud til Superliga-kollegerne fra syd. Den 26-årige midterforsvarer har spillet fuld tid i samtlige otte kampe i denne sæson. Troests fine præstationer fik for tre uger siden SønderjyskE’s sportschef Ole Nielsen til at erklære, at der arbejdes på at gøre aftalen med Troest permanent.

SønderjyskE kan få Troest på en fri transfer, da OB-kontrakten udløber til nytår, og den bliver i hvert fald ikke forlænget.

– OB er et overstået kapitel for mig. Jeg var en del skadet, da jeg var der, og det er den primære årsag til, at det ikke gik for mig. Jeg er åben for at blive i SønderjyskE, for her spiller jeg hver gang og får masser af tillid. Det vil glæde mig at lave en ny aftale med dem, og jeg ved også, at min agent forhandler med dem, men hvor de forhandlinger står, ved jeg ikke, siger Jonas Troest til tipsbladet.dk.

Troests stabile spil kan imidlertid også få andre klubber til at interesse sig for den nu skadesfrie midterforsvarer. Selv koncentrerer han sig imidlertid blot om at spille.

– Jeg tænker ikke over andre klubber lige nu. For mig handler det om at levere en god indsats, hver gang jeg spiller. Jeg håber, at jeg får 90 minutter i alle 18 kampe i efteråret. Mit mål er i hvert fald at spille så mange kampe som muligt, og får jeg alle kampene, så når jeg nok også tilbage til mit absolutte topniveau, og så må vi jo se, hvad der skal ske til den tid, siger han.

Hele sidste sæson blev totalt ødelagt af skader for Jonas Troest, hvor han fik kun to optrædender for OB.





VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Brasilien – Japan

Hård dom over Kvistgaarden

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Tæt på kæmpetransfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Storroser 18-årig FCK-spiller

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp