FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt Superligaen i sidste sæson og fører komfortabelt denne, blandt andet med seks point ned til guldrivalerne fra FC København.
Lige nu er der ingen tvivl om, at de forsvarende mestre fra Herning er dem, man skal slå for at erobre det danske guld, men decideret at tale om et tronskifte i dansk fodbold, hvor "Ulvene" vælter "Løverne" af pinden, er for voldsomt et ord at bruge.
Det mener FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i hvert fald, da han bliver spurgt ind til netop dette inden fredagens træningssession.
– Det kan du ikke sætte op, indleder han og uddyber:
– Jeg husker for et års tid siden, der havde vi været klart det bedste hold i Danmark med to danske mesterskaber i træk, en double, to gange Champions League efterfulgt af en ottendedelsfinale. For præcis et år siden var det min kollega i Herning, der fik alle de negative spørgsmål, og de havde lige spillet nedrykningsspil, siger han med henvisning til Thomas Thomasberg i FC Midtjylland.
– Men lige nu – dags dato – har FC Midtjylland været det bedste hold i Danmark uden tvivl, fordi de har vundet et fortjent dansk mesterskab, og fordi de ligger nummer et i Superligaen. Den credit skal de have.
Han påpeger, at man er nødt til at se bort fra øjebliksbilleder i denne diskussion, og at man skal sætte en streg, så hele diskussionen bliver mere konkret.
– Sådan noget med tronskifte og magtskifte bliver du nødt til at se over… Det kommer jo an på, hvor du sætter grænsen. Hvis du sætter den over de sidste tre måneder, så ja. Hvis du sætter den over de sidste 12 måneder, så nej. Over de sidste 24 måneder, nej. Fem år. 10 år… Midtjylland vandt tre mesterskaber I 2015, 2018, 2020 – var der så også et magtskifte der? Det må andre vurdere.
Han indrømmer, at det er et hold, der har gjort det bedre end FC København nationat, og at det vil være tåbeligt at sige andet, men at han altså ikke vil kalde det et tronskifte.
– Det er et voldsomt ord at bruge, konkluderer han, mens er uforstående over for, at man først tager diskussionen nu og ikke tidligere.
– Det er helt fair, at man kaster bolde op. Men så skulle du have taget diskussionen i 2015, da de vandt deres første mesterskab. Eller i 2018 med det andet. I 2020 hvor de vandt deres tredje. Det kommer an på, hvor du sætter stregen.
Netop stregen kan sættes fra da Matthew Benham købte klubben for ti år siden. Fra dengang til nu har FC København hentet fire point mere i Superligaen, hvilket altså vidner om et enormt tæt kapløb i den danske top.
Jacob Neestrup har dog ikke noget ansvar over det, som skete fra før hans tid, men han konstaterer bare, at det under ham ikke har været godt nok.
– Vi kan i hvert fald sige, at henover de sidste 5, 10, 20, 30, 40 kampe har vi ikke været dygtige nok mod FC Midtjylland. Jeg skal nok tage ansvaret for min del, at det åbenlyst har været for dårligt under mig i Superligaen. Det er hovedårsagen til, at vi ikke vandt et dansk mesterskab sidste år.
FC København tabte den vigtige topkamp mod FC Midtjylland i sidste weekend, da man måtte rejse hjem fra MCH Arena med et 2-1-nederlag i bagagen. Det betyder, at man er femmer efter otte runder af Superligaen i denne sæson.
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Raser: Det er latterligt!
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW