Tronskifte i Danmark? Det er for voldsomt

Jacob Neestrup savner, at man sætter en streg, hvis man skal tale om et magtskifte i dansk fodbold.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt Superligaen i sidste sæson og fører komfortabelt denne, blandt andet med seks point ned til guldrivalerne fra FC København.

Lige nu er der ingen tvivl om, at de forsvarende mestre fra Herning er dem, man skal slå for at erobre det danske guld, men decideret at tale om et tronskifte i dansk fodbold, hvor "Ulvene" vælter "Løverne" af pinden, er for voldsomt et ord at bruge. 

Det mener FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i hvert fald, da han bliver spurgt ind til netop dette inden fredagens træningssession. 

– Det kan du ikke sætte op, indleder han og uddyber:

– Jeg husker for et års tid siden, der havde vi været klart det bedste hold i Danmark med to danske mesterskaber i træk, en double, to gange Champions League efterfulgt af en ottendedelsfinale. For præcis et år siden var det min kollega i Herning, der fik alle de negative spørgsmål, og de havde lige spillet nedrykningsspil, siger han med henvisning til Thomas Thomasberg i FC Midtjylland. 

– Men lige nu – dags dato – har FC Midtjylland været det bedste hold i Danmark uden tvivl, fordi de har vundet et fortjent dansk mesterskab, og fordi de ligger nummer et i Superligaen. Den credit skal de have.

Han påpeger, at man er nødt til at se bort fra øjebliksbilleder i denne diskussion, og at man skal sætte en streg, så hele diskussionen bliver mere konkret. 

–  Sådan noget med tronskifte og magtskifte bliver du nødt til at se over… Det kommer jo an på, hvor du sætter grænsen. Hvis du sætter den over de sidste tre måneder, så ja. Hvis du sætter den over de sidste 12 måneder, så nej. Over de sidste 24 måneder, nej. Fem år. 10 år… Midtjylland vandt tre mesterskaber I 2015, 2018, 2020 – var der så også et magtskifte der? Det må andre vurdere.

Han indrømmer, at det er et hold, der har gjort det bedre end FC København nationat, og at det vil være tåbeligt at sige andet, men at han altså ikke vil kalde det et tronskifte. 

– Det er et voldsomt ord at bruge, konkluderer han, mens er uforstående over for, at man først tager diskussionen nu og ikke tidligere.

– Det er helt fair, at man kaster bolde op. Men så skulle du have taget diskussionen i 2015, da de vandt deres første mesterskab. Eller i 2018 med det andet. I 2020 hvor de vandt deres tredje. Det kommer an på, hvor du sætter stregen.

Netop stregen kan sættes fra da Matthew Benham købte klubben for ti år siden. Fra dengang til nu har FC København hentet fire point mere i Superligaen, hvilket altså vidner om et enormt tæt kapløb i den danske top.

Jacob Neestrup har dog ikke noget ansvar over det, som skete fra før hans tid, men han konstaterer bare, at det under ham ikke har været godt nok.

– Vi kan i hvert fald sige, at henover de sidste 5, 10, 20, 30, 40 kampe har vi ikke været dygtige nok mod FC Midtjylland. Jeg skal nok tage ansvaret for min del, at det åbenlyst har været for dårligt under mig i Superligaen. Det er hovedårsagen til, at vi ikke vandt et dansk mesterskab sidste år.

FC København tabte den vigtige topkamp mod FC Midtjylland i sidste weekend, da man måtte rejse hjem fra MCH Arena med et 2-1-nederlag i bagagen. Det betyder, at man er femmer efter otte runder af Superligaen i denne sæson.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Dansk stortalents værdi eksploderer

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Ny stjerne: En guldspiller for AGF