Tronskifte i Danmark? Det er for voldsomt

Jacob Neestrup savner, at man sætter en streg, hvis man skal tale om et magtskifte i dansk fodbold.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt Superligaen i sidste sæson og fører komfortabelt denne, blandt andet med seks point ned til guldrivalerne fra FC København.

Lige nu er der ingen tvivl om, at de forsvarende mestre fra Herning er dem, man skal slå for at erobre det danske guld, men decideret at tale om et tronskifte i dansk fodbold, hvor "Ulvene" vælter "Løverne" af pinden, er for voldsomt et ord at bruge. 

Det mener FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i hvert fald, da han bliver spurgt ind til netop dette inden fredagens træningssession. 

– Det kan du ikke sætte op, indleder han og uddyber:

– Jeg husker for et års tid siden, der havde vi været klart det bedste hold i Danmark med to danske mesterskaber i træk, en double, to gange Champions League efterfulgt af en ottendedelsfinale. For præcis et år siden var det min kollega i Herning, der fik alle de negative spørgsmål, og de havde lige spillet nedrykningsspil, siger han med henvisning til Thomas Thomasberg i FC Midtjylland. 

– Men lige nu – dags dato – har FC Midtjylland været det bedste hold i Danmark uden tvivl, fordi de har vundet et fortjent dansk mesterskab, og fordi de ligger nummer et i Superligaen. Den credit skal de have.

Han påpeger, at man er nødt til at se bort fra øjebliksbilleder i denne diskussion, og at man skal sætte en streg, så hele diskussionen bliver mere konkret. 

–  Sådan noget med tronskifte og magtskifte bliver du nødt til at se over… Det kommer jo an på, hvor du sætter grænsen. Hvis du sætter den over de sidste tre måneder, så ja. Hvis du sætter den over de sidste 12 måneder, så nej. Over de sidste 24 måneder, nej. Fem år. 10 år… Midtjylland vandt tre mesterskaber I 2015, 2018, 2020 – var der så også et magtskifte der? Det må andre vurdere.

Han indrømmer, at det er et hold, der har gjort det bedre end FC København nationat, og at det vil være tåbeligt at sige andet, men at han altså ikke vil kalde det et tronskifte. 

– Det er et voldsomt ord at bruge, konkluderer han, mens er uforstående over for, at man først tager diskussionen nu og ikke tidligere.

– Det er helt fair, at man kaster bolde op. Men så skulle du have taget diskussionen i 2015, da de vandt deres første mesterskab. Eller i 2018 med det andet. I 2020 hvor de vandt deres tredje. Det kommer an på, hvor du sætter stregen.

Netop stregen kan sættes fra da Matthew Benham købte klubben for ti år siden. Fra dengang til nu har FC København hentet fire point mere i Superligaen, hvilket altså vidner om et enormt tæt kapløb i den danske top.

Jacob Neestrup har dog ikke noget ansvar over det, som skete fra før hans tid, men han konstaterer bare, at det under ham ikke har været godt nok.

– Vi kan i hvert fald sige, at henover de sidste 5, 10, 20, 30, 40 kampe har vi ikke været dygtige nok mod FC Midtjylland. Jeg skal nok tage ansvaret for min del, at det åbenlyst har været for dårligt under mig i Superligaen. Det er hovedårsagen til, at vi ikke vandt et dansk mesterskab sidste år.

FC København tabte den vigtige topkamp mod FC Midtjylland i sidste weekend, da man måtte rejse hjem fra MCH Arena med et 2-1-nederlag i bagagen. Det betyder, at man er femmer efter otte runder af Superligaen i denne sæson.



AGF tilbage på førstepladsen

I svime over German Onugkha

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Lyngby går alene i front

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Silkeborg IF – AGF

Riemer svarer på Tøftings kritik

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Nu blander borgmesteren sig

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Thomas Frank taler inden derby

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM