Tronskifte i Danmark? Det er for voldsomt

Jacob Neestrup savner, at man sætter en streg, hvis man skal tale om et magtskifte i dansk fodbold.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt Superligaen i sidste sæson og fører komfortabelt denne, blandt andet med seks point ned til guldrivalerne fra FC København.

Lige nu er der ingen tvivl om, at de forsvarende mestre fra Herning er dem, man skal slå for at erobre det danske guld, men decideret at tale om et tronskifte i dansk fodbold, hvor "Ulvene" vælter "Løverne" af pinden, er for voldsomt et ord at bruge. 

Det mener FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i hvert fald, da han bliver spurgt ind til netop dette inden fredagens træningssession. 

– Det kan du ikke sætte op, indleder han og uddyber:

– Jeg husker for et års tid siden, der havde vi været klart det bedste hold i Danmark med to danske mesterskaber i træk, en double, to gange Champions League efterfulgt af en ottendedelsfinale. For præcis et år siden var det min kollega i Herning, der fik alle de negative spørgsmål, og de havde lige spillet nedrykningsspil, siger han med henvisning til Thomas Thomasberg i FC Midtjylland. 

– Men lige nu – dags dato – har FC Midtjylland været det bedste hold i Danmark uden tvivl, fordi de har vundet et fortjent dansk mesterskab, og fordi de ligger nummer et i Superligaen. Den credit skal de have.

Han påpeger, at man er nødt til at se bort fra øjebliksbilleder i denne diskussion, og at man skal sætte en streg, så hele diskussionen bliver mere konkret. 

–  Sådan noget med tronskifte og magtskifte bliver du nødt til at se over… Det kommer jo an på, hvor du sætter grænsen. Hvis du sætter den over de sidste tre måneder, så ja. Hvis du sætter den over de sidste 12 måneder, så nej. Over de sidste 24 måneder, nej. Fem år. 10 år… Midtjylland vandt tre mesterskaber I 2015, 2018, 2020 – var der så også et magtskifte der? Det må andre vurdere.

Han indrømmer, at det er et hold, der har gjort det bedre end FC København nationat, og at det vil være tåbeligt at sige andet, men at han altså ikke vil kalde det et tronskifte. 

– Det er et voldsomt ord at bruge, konkluderer han, mens er uforstående over for, at man først tager diskussionen nu og ikke tidligere.

– Det er helt fair, at man kaster bolde op. Men så skulle du have taget diskussionen i 2015, da de vandt deres første mesterskab. Eller i 2018 med det andet. I 2020 hvor de vandt deres tredje. Det kommer an på, hvor du sætter stregen.

Netop stregen kan sættes fra da Matthew Benham købte klubben for ti år siden. Fra dengang til nu har FC København hentet fire point mere i Superligaen, hvilket altså vidner om et enormt tæt kapløb i den danske top.

Jacob Neestrup har dog ikke noget ansvar over det, som skete fra før hans tid, men han konstaterer bare, at det under ham ikke har været godt nok.

– Vi kan i hvert fald sige, at henover de sidste 5, 10, 20, 30, 40 kampe har vi ikke været dygtige nok mod FC Midtjylland. Jeg skal nok tage ansvaret for min del, at det åbenlyst har været for dårligt under mig i Superligaen. Det er hovedårsagen til, at vi ikke vandt et dansk mesterskab sidste år.

FC København tabte den vigtige topkamp mod FC Midtjylland i sidste weekend, da man måtte rejse hjem fra MCH Arena med et 2-1-nederlag i bagagen. Det betyder, at man er femmer efter otte runder af Superligaen i denne sæson.





LIVE

LIVE: Skidt for FCM, mens Brøndby overrasker

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

‘Han snakker ikke om andet!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Bayern slår rekord i ny storsejr

– Han ender i Premier League

Tottenham under stregen

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Randers FC – FC København

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Flere ændringer kan være på vej i FC København

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Sønderjyske – Viborg FF

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano