ÅRHUS (Tipsbladet): Hvis AGF's fremgang i Superligaen er det rene tilfælde, skjuler klubben i Århus det godt.
Spillerbudgettet er i Tipsbladets opgørelser det højeste nogensinde, og i hvert fald i de 15 år, vi har gennemgået Superligaens klubber og deres transferforbrug.
Og ud over at træne i flotte faciliteter på et stadig nyt træningsanlæg, hvor der åbner et akademi i næste måned, står århusianerne også på tæer efter gode fodboldspillere på transfermarkedet.
En af de nye denne sommer er Kristian Arnstad, norsk U/21-landsholdsanfører fra Anderlecht, der er en af de dyreste spillere, AGF nogensinde har købt.
Og selv med Kevin Yakob ude, desværre nok længe endnu med en meget langvarig genoptræning efter sidste års korsbåndsskade, er det noget af et udvalg, Uwe Rösler har på positionerne med Mads Emil Madsen, Nicolai Poulsen, Mikael Anderson og Max Power ud over den nye nordmand.
Og konkurrencen bliver givetvis noget, den tyske AGF-cheftræner skal håndtere over tid, men først og fremmest vil den tidligere topangriber have sin trup og klub til at omfavne, at konkurrence er sundt og godt, når man vil spille i toppen af Superligaen og over tid meget gerne ofte i Europa.
– Det er det her, jeg gerne vil, og det, som vi har behov for. Jeg har sagt det til spillerne i denne uge, at de skal omfavne situationen. I fodbold er folk for ofte bange for kompetence. Folk er bange for kompetence ved siden af dem. Men vi må ikke være bange for at have en stærk trup. Vi skal omfavne det, vi skal takke fodboldklubben her for at give os styrken og bredden, så vi har en reel mulighed for at jagte noget. Det er det, vi skal leve efter, og det er det, vi fortæller spillerne, siger Uwe Rösler.
– Tror du, Manchester City kun har tre midtbanespillere? Tror du, FC København kun har tre midtbanespillere, spørger AGF-cheftræneren retorisk.

– Vi mistede [Magnus] Knudsen, og Kristian [Arnstad] er en direkte erstatning for Magnus Knudsen. Han spillede andenflest kampe for os i sidste sæson. Mads Emil [Madsen] var ude med en skade i lang tid. Vi skiftede rundt på positionerne nu her på grund af situationen med Gift Links, hvor Mikael Anderson spillede derude. Inde på midtbanen har vi brug for tre topspillere til top positioner.
– Og som jeg sagde, da vi hentede Kristian, er jeg rigtig glad for alsidige spillere. Jeg tror, Kristian kan spille mere end én position. Jeg skal se ham mere til træning, men jeg har en fornemmelse af, han kan spillede ude bredt, og at han også kan spille som sekser. Jeg har ikke set det endnu, men jeg har fornemmelsen af, at han kan.
– Vi havde brug for den signing, og jeg kan love, alle midtbanespillerne får nok spilletid. Vi skal også huske Max Power, der kan presse Nicolai Poulsen. Han er ikke skiftet hertil for bare at se byen, han vil spille, siger Uwe Rösler.
Ud over på midtbanen har AGF også betydelig konkurrence i angrebet, hvor man har hentet Richmond Gyamfi som dribler og udfordringsspiller, mens høje Youssouph Badji fra Charleroi giver et fysisk stærkt alternativ og en aflastning til Patrick Mortensen. AGF har sagt farvel til Janni Serra og igen sendt Sigurd Haugen på græs i udlandet, denne gang hos Hansa Rostock.
I målet er det indtil Jesper Hansen, der har stået, selv om Leopold Wahlstedt er købt ind fra Blackburn Rovers efter sidste års AGF-lejeaftale med Bailey Peacock-Farrell.
Endelig er Henrik Dalsgaard kommet til i forsvarskæden.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Afslører Brøndbys transferplaner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE