ÅRHUS (Tipsbladet): Hvis AGF's fremgang i Superligaen er det rene tilfælde, skjuler klubben i Århus det godt.
Spillerbudgettet er i Tipsbladets opgørelser det højeste nogensinde, og i hvert fald i de 15 år, vi har gennemgået Superligaens klubber og deres transferforbrug.
Og ud over at træne i flotte faciliteter på et stadig nyt træningsanlæg, hvor der åbner et akademi i næste måned, står århusianerne også på tæer efter gode fodboldspillere på transfermarkedet.
En af de nye denne sommer er Kristian Arnstad, norsk U/21-landsholdsanfører fra Anderlecht, der er en af de dyreste spillere, AGF nogensinde har købt.
Og selv med Kevin Yakob ude, desværre nok længe endnu med en meget langvarig genoptræning efter sidste års korsbåndsskade, er det noget af et udvalg, Uwe Rösler har på positionerne med Mads Emil Madsen, Nicolai Poulsen, Mikael Anderson og Max Power ud over den nye nordmand.
Og konkurrencen bliver givetvis noget, den tyske AGF-cheftræner skal håndtere over tid, men først og fremmest vil den tidligere topangriber have sin trup og klub til at omfavne, at konkurrence er sundt og godt, når man vil spille i toppen af Superligaen og over tid meget gerne ofte i Europa.
– Det er det her, jeg gerne vil, og det, som vi har behov for. Jeg har sagt det til spillerne i denne uge, at de skal omfavne situationen. I fodbold er folk for ofte bange for kompetence. Folk er bange for kompetence ved siden af dem. Men vi må ikke være bange for at have en stærk trup. Vi skal omfavne det, vi skal takke fodboldklubben her for at give os styrken og bredden, så vi har en reel mulighed for at jagte noget. Det er det, vi skal leve efter, og det er det, vi fortæller spillerne, siger Uwe Rösler.
– Tror du, Manchester City kun har tre midtbanespillere? Tror du, FC København kun har tre midtbanespillere, spørger AGF-cheftræneren retorisk.

– Vi mistede [Magnus] Knudsen, og Kristian [Arnstad] er en direkte erstatning for Magnus Knudsen. Han spillede andenflest kampe for os i sidste sæson. Mads Emil [Madsen] var ude med en skade i lang tid. Vi skiftede rundt på positionerne nu her på grund af situationen med Gift Links, hvor Mikael Anderson spillede derude. Inde på midtbanen har vi brug for tre topspillere til top positioner.
– Og som jeg sagde, da vi hentede Kristian, er jeg rigtig glad for alsidige spillere. Jeg tror, Kristian kan spille mere end én position. Jeg skal se ham mere til træning, men jeg har en fornemmelse af, han kan spillede ude bredt, og at han også kan spille som sekser. Jeg har ikke set det endnu, men jeg har fornemmelsen af, at han kan.
– Vi havde brug for den signing, og jeg kan love, alle midtbanespillerne får nok spilletid. Vi skal også huske Max Power, der kan presse Nicolai Poulsen. Han er ikke skiftet hertil for bare at se byen, han vil spille, siger Uwe Rösler.
Ud over på midtbanen har AGF også betydelig konkurrence i angrebet, hvor man har hentet Richmond Gyamfi som dribler og udfordringsspiller, mens høje Youssouph Badji fra Charleroi giver et fysisk stærkt alternativ og en aflastning til Patrick Mortensen. AGF har sagt farvel til Janni Serra og igen sendt Sigurd Haugen på græs i udlandet, denne gang hos Hansa Rostock.
I målet er det indtil Jesper Hansen, der har stået, selv om Leopold Wahlstedt er købt ind fra Blackburn Rovers efter sidste års AGF-lejeaftale med Bailey Peacock-Farrell.
Endelig er Henrik Dalsgaard kommet til i forsvarskæden.
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham