ÅRHUS (Tipsbladet): Hvis AGF's fremgang i Superligaen er det rene tilfælde, skjuler klubben i Århus det godt.
Spillerbudgettet er i Tipsbladets opgørelser det højeste nogensinde, og i hvert fald i de 15 år, vi har gennemgået Superligaens klubber og deres transferforbrug.
Og ud over at træne i flotte faciliteter på et stadig nyt træningsanlæg, hvor der åbner et akademi i næste måned, står århusianerne også på tæer efter gode fodboldspillere på transfermarkedet.
En af de nye denne sommer er Kristian Arnstad, norsk U/21-landsholdsanfører fra Anderlecht, der er en af de dyreste spillere, AGF nogensinde har købt.
Og selv med Kevin Yakob ude, desværre nok længe endnu med en meget langvarig genoptræning efter sidste års korsbåndsskade, er det noget af et udvalg, Uwe Rösler har på positionerne med Mads Emil Madsen, Nicolai Poulsen, Mikael Anderson og Max Power ud over den nye nordmand.
Og konkurrencen bliver givetvis noget, den tyske AGF-cheftræner skal håndtere over tid, men først og fremmest vil den tidligere topangriber have sin trup og klub til at omfavne, at konkurrence er sundt og godt, når man vil spille i toppen af Superligaen og over tid meget gerne ofte i Europa.
– Det er det her, jeg gerne vil, og det, som vi har behov for. Jeg har sagt det til spillerne i denne uge, at de skal omfavne situationen. I fodbold er folk for ofte bange for kompetence. Folk er bange for kompetence ved siden af dem. Men vi må ikke være bange for at have en stærk trup. Vi skal omfavne det, vi skal takke fodboldklubben her for at give os styrken og bredden, så vi har en reel mulighed for at jagte noget. Det er det, vi skal leve efter, og det er det, vi fortæller spillerne, siger Uwe Rösler.
– Tror du, Manchester City kun har tre midtbanespillere? Tror du, FC København kun har tre midtbanespillere, spørger AGF-cheftræneren retorisk.

– Vi mistede [Magnus] Knudsen, og Kristian [Arnstad] er en direkte erstatning for Magnus Knudsen. Han spillede andenflest kampe for os i sidste sæson. Mads Emil [Madsen] var ude med en skade i lang tid. Vi skiftede rundt på positionerne nu her på grund af situationen med Gift Links, hvor Mikael Anderson spillede derude. Inde på midtbanen har vi brug for tre topspillere til top positioner.
– Og som jeg sagde, da vi hentede Kristian, er jeg rigtig glad for alsidige spillere. Jeg tror, Kristian kan spille mere end én position. Jeg skal se ham mere til træning, men jeg har en fornemmelse af, han kan spillede ude bredt, og at han også kan spille som sekser. Jeg har ikke set det endnu, men jeg har fornemmelsen af, at han kan.
– Vi havde brug for den signing, og jeg kan love, alle midtbanespillerne får nok spilletid. Vi skal også huske Max Power, der kan presse Nicolai Poulsen. Han er ikke skiftet hertil for bare at se byen, han vil spille, siger Uwe Rösler.
Ud over på midtbanen har AGF også betydelig konkurrence i angrebet, hvor man har hentet Richmond Gyamfi som dribler og udfordringsspiller, mens høje Youssouph Badji fra Charleroi giver et fysisk stærkt alternativ og en aflastning til Patrick Mortensen. AGF har sagt farvel til Janni Serra og igen sendt Sigurd Haugen på græs i udlandet, denne gang hos Hansa Rostock.
I målet er det indtil Jesper Hansen, der har stået, selv om Leopold Wahlstedt er købt ind fra Blackburn Rovers efter sidste års AGF-lejeaftale med Bailey Peacock-Farrell.
Endelig er Henrik Dalsgaard kommet til i forsvarskæden.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED