– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Salget af Kristall Ingason kan betyde, at Sønderjyske holder fast i en anden spiller.



Han kan blive det største salg i klubbens historie.

Sådan lyder det fra transferjournalisten Farzam Abolhosseini om Sønderjyske-spilleren Olti Hyseni.

Det fortæller han i podcasten Tranferguru, der bliver lavet af Podimo og Tipsbladet.

For få dage siden solgte den jyske klub Kristall Ingason til den norske klub Brann Bergen. Et salg, der er ‘blandt de største handler’ i klubbens historie.

Men det kan altså blive endnu vildere med Olti Hyseni, som dog ifølge transferjournalisten nok ikke kommer afsted i dette transfervindue.

– Sønderjyske vil ikke af med så mange på de samme positioner. Det er jo i samme felt (som Ingason, red.). Jeg har en fornemmelse, og det kan godt være, det ikke passer. Der er rigtig, rigtig meget hype omkring Olti, mange klubber er ude efter ham, han er pivdygtig, og han skal nok ryge afsted på et eller andet tidspunkt, men om det bliver det her vindue, er jeg ikke sikker på, siger Farzam Abolhosseini om den 18-årige kantspiller.

Olti Hyseni kan blive et stort salg, spår Farzam Abolhosseini. Foto: SPP Sport Press Photo. /Alamy Live News

Han har spillet for Sønderjyskes førstehold siden 2023, og han er også en del af det danske U19-landshold. Det betyder også, at prisen for ham – når den dag kommer – kan blive høj. Så høj, at klubben måske kommer til at slå egen transferrekord.

– Det tror jeg faktisk. Han er U19-landsholdsspiller for Danmark. Alene der er prisen ikke halvanden million euro eller under. Så er den langt over, siger Farzam Abolhosseini, der også medgiver, at det kan være ‘ny standard’ i den jyske klub.

Det skyldes især den nuværende placering i Superligaen efter et imponerende efterår.

– Hundrede procent. De er også der qua fjerdepladsen – det er rigtig mange penge, der er på spil. Mange millioner kroner. Så kan de også tillade sig at sige, at så skal vi måske ikke lave de salg som ellers for at få forretningen til at løbe rundt, siger Farzam Abolhosseini, der heller ikke afviser, at nogle af millionerne for Kristall Ingason bliver brugt på at hente spillere.

I det igangværende vindue har klubben hentet David Gideon Boateng Wurst i FC Helsingør. Man har derudover fået Gustav Wagner og Anders Bergholt retur fra lejeophold.






LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen