Nathan Trott spillede en stor rolle i Vejles 1-1-kamp mod Brøndby søndag aften, hvor han leverede en række enorme redninger. Det lykkedes dog Brøndby at få scoret til sidst på et straffespark, hvor der efterfølgende var en del ballade mellem blandt andet ham og Wass.
Det var så meget, at Trotts mor i en samtale med VB-målmanden lige efter kampen havde gjort klart, hvad hun mente om Brøndby-målscoreren. Det fortæller keeperen i et interview med Discovery+
– Min mor så kampen, og hun fortalte mig, at det var en god kamp, og at hun vil slås med Brøndbys nummer 10. Han sagde bare, at han nød kampen rigtig meget.
– Han scorede, og jeg ville selvfølgelig samle bolden op før Brøndby-spillerne kom hen til bolden. Jeg rørte ikke bolden, inden jeg blev sendt i jorden, og jeg ville selvfølgelig kæmpe for mig selv og mit hold kom og gav igen. Det er hans valg at skubbe ham, og temperamentet blev lidt højt. Det var derfor vi begge fik gult kort til sidst.
Derudover erkender han, at det var hårdt at se Brøndby udligne så sent.
– Det var en killer helt ærligt, fordi vi havde kæmpet så hårdt i løbet af kampen. Selvfølelig er Brøndby et top-top hold. 0-0 havde været et godt resultat, og med 1-0 et sent i kampen var perfekt for os. Men det straffespark var meget skuffende, men jeg er stolt af holdet, vi vi har vist, at vi gjorde det godt defensivt i dag, fortæller Trott.
Med det ene point er Vejle nu ét point fra Lyngby på den anden side af nedrykningsstregen. Næste kamp for Vejle er mod OB.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
Snart sker det
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Neymar er tilbage
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER