Kaos: Enorm tilskuerstraf i græsk fodbold

Der skal spilles bag lukkede døre i græsk fodbold frem til midten af februar, meddeler den græske regering.



Fodboldkampe i Grækenland skal spilles uden tilskuere frem til midten af februar. Det oplyser den græske regering mandag ifølge nyhedsbureauet AFP.

Tiltaget skal dæmme op for uroligheder og vold ved sportsbegivenheder, lyder begrundelsen. Tilskuerforbuddet gælder frem til 12. februar.

En politibetjent blev torsdag aften alvorligt såret af pyroteknik i Athen. Det skete i forbindelse med en volleyballkamp mellem Olympiakos og Panathinaikos. Kampen blev aflyst.

De to klubber er også ærkerivaler i andre sportsgrene, heriblandt fodbold.

Pavlos Marikanis, der er talsmand for den græske regering, oplyser, at tiltaget kan udvides til også at gælde græske klubbers kampe i Europa.

Kameraer og elektroniske systemer, der kan identificere tilskuere, vil desuden blive installeret på alle stadioner, lyder det fra regeringen.

– I adskillige år har kriminelle forklædt som fans begået alvorlige forbrydelser og såret mennesker alvorligt og slået folk ihjel, siger Pavlos Marikanis.

I fredags oplyste den græske radiokanal ERT, at flere end 400 personer blev anholdt i forbindelse med urolighederne torsdag i Athen, hvor en 31-årig betjent kom til skade. Mange af de anholdte er siden blevet løsladt.

En 18-årig blev søndag anholdt og anklaget for at affyre det nødblus, der sårede den 31-årige betjent, som blev ramt i låret. Det skriver AFP.

Den 18-årige skal i retten senere i denne uge under anklage for mordforsøg.

Alle kampe i den bedste græske fodboldrække blev afblæst i den forgangne weekend.

Aflysningerne skete, efter at to dommere blev truet i starten af sidste uge. Truslerne fik dommerne til at nægte at stille op.

Dommere i Grækenland er ofte mål for voldelige angreb, og nogle har fået deres hjem og biler brændt af. I sidste måned fik dommeren Andreas Gamaris sin butik brændt af.

I sidste uge modtog dommeren Tasos Papapetrou dødstrusler efter at have dømt en kamp i den bedste række nogle få dage forinden.

– I de seneste år har græske og udenlandske dommere været et permanent mål og en boksepude, skrev dommerne i den bedste græske række i et brev til landets fodboldforbund.

– Det foregår ustraffet, at man chikanerer, truer og angriber dommere fysisk og verbalt. Det er nogle af de problemer, der forpester fodbolden.

/ritzau/





Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Vildt skifte i Superligaen?

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Brøndby afvist

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

OB-boss med spændende transferbesked

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Zorniger kommer med klar besked

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Snupper niende pris som årets danske spiller

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’