Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Mike Tullberg langer ud efter den danske dommerstand ovenpå FC Midtjylland sene nederlag til Sønderjyske.



Dommeren kom atter i fokus, da Sønderjyske søndag aften vandt 2-1 over FC Midtjylland.

Sønderjydernes afgørende scoring blev sat ind efter et straffespark dybt inde tillægstiden, hvor dommer Mikkel Redder efter VAR-gennemsyn mente, at Junior Brumado havde fældet Lirim Qamili i feltet.

Uden at gå særlig specifikt ind i situationen kritiserede FC Midtjylland-træner Mike Tullberg den generelle danske dommerstand over for Viaplay efter slutfløjt.

– Hvis vi bare vidste, hvor vi var henne… Men det ved vi jo ikke. Mikkel Redder sidder som VAR-dommer, da vi møder AGF, og de laver jordens største straffespark. Der siger fjerdedommeren til mig, at den behøver han ikke at dømme, for den tager VAR. Så tager VAR den ikke.

– I dag… Altså, jeg kan overhovedet ikke se det straffespark, der bliver dømt. Jeg synes, at der inden da er et større straffe for hands i den anden ende. Så dømmer han straffespark.

– FCK og Brøndby sidder og snakker om en dommerkendelse, hvor der bliver dømt straffespark. Hvis jeg kigger på Cremonese mod Roma i dag, bliver der ikke dømt straffe på en lignende situation, og så løber dommeren ud og skal have den på VAR, men vælger ikke at dømme den. Det, der er herhjemme… Altså, det er i øst og vest. Hvis bare der var en linje, så vi vidste, hvor vi står. Men det er der ikke.

FCM-bossen fortsatte herefter sin kritik.

– Da vi er i Parken og møder FCK, laver Cho et stort frispark, og vi løber ned og scorer. Så dømmer dommeren det ikke, og VAR tager den heller ikke, og så scorer vi til 1-0. Så det ikke noget, jeg siger, fordi det rammer os nu. Det er generelt bare for dårligt. Vi ved ikke, hvor vi er henne, og det er derfor, jeg bliver frustreret.

– Når jeg siger til truppen efter vores AGF, at nu skal I ikke sige noget, for dommeren har mulighed for at undskylde… at jeg så skal høre på, at det ikke var med vilje, han lavede det straffespark. Okay, men er der nogle straffespark, der bliver lavet med vilje? Gør Brumado det med vilje? Han gør ingenting, og der bliver dømt straffespark. Og det er den samme dommer, som har siddet med skærmene og sagt, at der ikke var straffespark mod AGF.

– Så er det jo klart, at vi som trænere og spillere slet ikke ved, hvor vi er henne. Det er svært for spillerne, for der er jo heller ikke nogen spillere, der tør udtale sig. Så får de bare karantæne.

FC Midtjylland ligger nummer to i Superligaen.





Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Vild med ny Eriksen-løsning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Brøndbys store karantænemareridt

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Køber sig ind i dansk klub

Revser stjerner: ‘Skidt!’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Trist Kvistgaarden-melding

‘Jeg har det ikke særlig godt’

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

De vil hente Andreas Maxsø

Rigtig dårlig melding

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Lothar Matthaüs storroser dansker

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

FC København tager vild sejr i Champions League

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Dansk stjerne kan vinde stor pris