Fredag starter den nye sæson af Superligaen med to kampe på programmet, Som noget nyt i denne sæson har TV 2 fået rettighederne sammen med Viaplay.
TV 2 har overtaget rettigheden fra Discovery.
Fodboldredaktør Carsten Werge siger til Tipsbladet, at han jubler over, at kanalen skal sende den bedste række i Danmark.
– Det er fantastisk. Det drømte jeg om i sin tid, da jeg sagde til at arbejde for TV2, fordi jeg synes, at det er den suverænt bedste rettighed, som man kan have. Den tiltrækker sig størst opmærksomhed. Der er jo rigtig mange, der interesserer sig for Superligaen.
– For os er det en kæmpe udfordring at forsøge at løfte den opgave, så folk også synes, at det er godt. Man kan ikke blive testet mere end det her. Det er den største test, som man kan komme ud i. Vi kommer til at starte pænt, og så kommer vi til at være selvkritiske i forhold til at gøre det endnu bedre, siger Carsten Werge til Tipsbladet.
TV 2 har flere programmer i støbeskeen heriblandt ‘Tirsdagstrænerne’ med Carsten Werge i spidsen, hvor de mest interessante fodboldemner bliver diskuteret.
Et andet program er ‘Totalfodbold’, som er et fire timers format, der inkluderer optakt og nedtakt. Programmet går dog først i luften mandag 16. september, men der er ingen grund til bekymring, mener Werge.
– Vi kan ikke overkomme det. Vi kigger ind i en sommer, hvor Superligaen starter nu, fem dage efter EM. Tour de France er startet, og OL er lige om hjørnet. Det giver os nogle mandskabsmæssige ting, hvor vi er nødt til at prioritere. Det er sjældent, at Superligaen starter op midt i sommerferie hos rettighedshavere og får fuld rulle fra start af. Det er jo et vilkår.
– Vi starter ikke op med det mandagsprogram, som vi ender med at lave, da der er nogle logistiske ting i det. Der er så meget andet, der foregår der. Jeg kan berolige med, at kampene, og optakterne bliver vist.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil ikke være tabloid
TV 2 vil ikke forsøge at revolutionere dækningen af Superligaen, men tv-stationen kommer til at have stort fokus på kvaliteten i dækningen.
– Jeg har hele tiden sagt, at der er en grænse for, hvor meget nyt man kan opfinde. Det er begrænset, hvor mange måder man kan dække en fodboldkamp på. Vores eneste reele konkurrenceparameter er, at vi skal vise, at vi har de bedste folk til opgaven.
– Vi har i de seneste år arbejdet henimod det i forhold til vores mandskab. Lige meget hvem vi sætter på opgaven, så er vi gode. Vi har flere gode studieværter og kommentatorkonstellationer.
– Vi har et vanvittigt dygtigt korps af eksperter, og vi har dygtige rapportere og afviklingsfolk, så vi er rigtig velfunderet. Det skal vi konkurrere på, og vi kommer til at konkurrere med den stil, som vi lægger. Vi vil gerne have fokus på det gode humør og faglighed samt den manglende selvhøjtidelighed. Det er vores nøgleord.
– Folk skal synes, at vi er dygtige, og at vi er gode til at snakke fodbold på den faglige måde. Vi skal ikke være tabloide. Det gider vi ikke. Det overlader vi til andre og ikke et ondt ord om det tabloide, siger Carsten Werge til Tipsbladet.
TV 2 Sport sender åbningskampen fredag i Superligaen mellem AGF og FC Midtjylland med kampstart klokken 18.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
USA – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER