TV 2-boss til Superliga-fans: Bare rolig!

Fodboldredaktør Carsten Werge jubler over, at TV 2 har fået rettighederne til Superligaen, og han fortæller til Tipsbladet, at kanalen vil forsøge at lave den bedste dækning.



Fredag starter den nye sæson af Superligaen med to kampe på programmet, Som noget nyt i denne sæson har TV 2 fået rettighederne sammen med Viaplay.

TV 2 har overtaget rettigheden fra Discovery.

Fodboldredaktør Carsten Werge siger til Tipsbladet, at han jubler over, at kanalen skal sende den bedste række i Danmark.

– Det er fantastisk. Det drømte jeg om i sin tid, da jeg sagde til at arbejde for TV2, fordi jeg synes, at det er den suverænt bedste rettighed, som man kan have. Den tiltrækker sig størst opmærksomhed. Der er jo rigtig mange, der interesserer sig for Superligaen.

– For os er det en kæmpe udfordring at forsøge at løfte den opgave, så folk også synes, at det er godt. Man kan ikke blive testet mere end det her. Det er den største test, som man kan komme ud i. Vi kommer til at starte pænt, og så kommer vi til at være selvkritiske i forhold til at gøre det endnu bedre, siger Carsten Werge til Tipsbladet.

TV 2 har flere programmer i støbeskeen heriblandt ‘Tirsdagstrænerne’ med Carsten Werge i spidsen, hvor de mest interessante fodboldemner bliver diskuteret.

Et andet program er ‘Totalfodbold’, som er et fire timers format, der inkluderer optakt og nedtakt. Programmet går dog først i luften mandag 16. september, men der er ingen grund til bekymring, mener Werge.

– Vi kan ikke overkomme det. Vi kigger ind i en sommer, hvor Superligaen starter nu, fem dage efter EM. Tour de France er startet, og OL er lige om hjørnet. Det giver os nogle mandskabsmæssige ting, hvor vi er nødt til at prioritere. Det er sjældent, at Superligaen starter op midt i sommerferie hos rettighedshavere og får fuld rulle fra start af. Det er jo et vilkår.

– Vi starter ikke op med det mandagsprogram, som vi ender med at lave, da der er nogle logistiske ting i det. Der er så meget andet, der foregår der. Jeg kan berolige med, at kampene, og optakterne bliver vist.

Artiklen fortsætter under billedet.

Carsten_Werge

Foto: TV 2

Vil ikke være tabloid
TV 2 vil ikke forsøge at revolutionere dækningen af Superligaen, men tv-stationen kommer til at have stort fokus på kvaliteten i dækningen.

– Jeg har hele tiden sagt, at der er en grænse for, hvor meget nyt man kan opfinde. Det er begrænset, hvor mange måder man kan dække en fodboldkamp på. Vores eneste reele konkurrenceparameter er, at vi skal vise, at vi har de bedste folk til opgaven.

– Vi har i de seneste år arbejdet henimod det i forhold til vores mandskab. Lige meget hvem vi sætter på opgaven, så er vi gode. Vi har flere gode studieværter og kommentatorkonstellationer.

– Vi har et vanvittigt dygtigt korps af eksperter, og vi har dygtige rapportere og afviklingsfolk, så vi er rigtig velfunderet. Det skal vi konkurrere på, og vi kommer til at konkurrere med den stil, som vi lægger.  Vi vil gerne have fokus på det gode humør og faglighed samt den manglende selvhøjtidelighed. Det er vores nøgleord.

– Folk skal synes, at vi er dygtige, og at vi er gode til at snakke fodbold på den faglige måde. Vi skal ikke være tabloide. Det gider vi ikke. Det overlader vi til andre og ikke et ondt ord om det tabloide, siger Carsten Werge til Tipsbladet.

TV 2 Sport sender åbningskampen fredag i Superligaen mellem AGF og FC Midtjylland med kampstart klokken 18.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bekræfter FC København-historie

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Dansk målsluger færdig

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid