Fredag starter den nye sæson af Superligaen med to kampe på programmet, Som noget nyt i denne sæson har TV 2 fået rettighederne sammen med Viaplay.
TV 2 har overtaget rettigheden fra Discovery.
Fodboldredaktør Carsten Werge siger til Tipsbladet, at han jubler over, at kanalen skal sende den bedste række i Danmark.
– Det er fantastisk. Det drømte jeg om i sin tid, da jeg sagde til at arbejde for TV2, fordi jeg synes, at det er den suverænt bedste rettighed, som man kan have. Den tiltrækker sig størst opmærksomhed. Der er jo rigtig mange, der interesserer sig for Superligaen.
– For os er det en kæmpe udfordring at forsøge at løfte den opgave, så folk også synes, at det er godt. Man kan ikke blive testet mere end det her. Det er den største test, som man kan komme ud i. Vi kommer til at starte pænt, og så kommer vi til at være selvkritiske i forhold til at gøre det endnu bedre, siger Carsten Werge til Tipsbladet.
TV 2 har flere programmer i støbeskeen heriblandt ‘Tirsdagstrænerne’ med Carsten Werge i spidsen, hvor de mest interessante fodboldemner bliver diskuteret.
Et andet program er ‘Totalfodbold’, som er et fire timers format, der inkluderer optakt og nedtakt. Programmet går dog først i luften mandag 16. september, men der er ingen grund til bekymring, mener Werge.
– Vi kan ikke overkomme det. Vi kigger ind i en sommer, hvor Superligaen starter nu, fem dage efter EM. Tour de France er startet, og OL er lige om hjørnet. Det giver os nogle mandskabsmæssige ting, hvor vi er nødt til at prioritere. Det er sjældent, at Superligaen starter op midt i sommerferie hos rettighedshavere og får fuld rulle fra start af. Det er jo et vilkår.
– Vi starter ikke op med det mandagsprogram, som vi ender med at lave, da der er nogle logistiske ting i det. Der er så meget andet, der foregår der. Jeg kan berolige med, at kampene, og optakterne bliver vist.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil ikke være tabloid
TV 2 vil ikke forsøge at revolutionere dækningen af Superligaen, men tv-stationen kommer til at have stort fokus på kvaliteten i dækningen.
– Jeg har hele tiden sagt, at der er en grænse for, hvor meget nyt man kan opfinde. Det er begrænset, hvor mange måder man kan dække en fodboldkamp på. Vores eneste reele konkurrenceparameter er, at vi skal vise, at vi har de bedste folk til opgaven.
– Vi har i de seneste år arbejdet henimod det i forhold til vores mandskab. Lige meget hvem vi sætter på opgaven, så er vi gode. Vi har flere gode studieværter og kommentatorkonstellationer.
– Vi har et vanvittigt dygtigt korps af eksperter, og vi har dygtige rapportere og afviklingsfolk, så vi er rigtig velfunderet. Det skal vi konkurrere på, og vi kommer til at konkurrere med den stil, som vi lægger. Vi vil gerne have fokus på det gode humør og faglighed samt den manglende selvhøjtidelighed. Det er vores nøgleord.
– Folk skal synes, at vi er dygtige, og at vi er gode til at snakke fodbold på den faglige måde. Vi skal ikke være tabloide. Det gider vi ikke. Det overlader vi til andre og ikke et ondt ord om det tabloide, siger Carsten Werge til Tipsbladet.
TV 2 Sport sender åbningskampen fredag i Superligaen mellem AGF og FC Midtjylland med kampstart klokken 18.
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde scener – 135 var mødt op
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Bekræfter dansk kæmpetransfer
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Belgien
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT