Fredag starter den nye sæson af Superligaen med to kampe på programmet, Som noget nyt i denne sæson har TV 2 fået rettighederne sammen med Viaplay.
TV 2 har overtaget rettigheden fra Discovery.
Fodboldredaktør Carsten Werge siger til Tipsbladet, at han jubler over, at kanalen skal sende den bedste række i Danmark.
– Det er fantastisk. Det drømte jeg om i sin tid, da jeg sagde til at arbejde for TV2, fordi jeg synes, at det er den suverænt bedste rettighed, som man kan have. Den tiltrækker sig størst opmærksomhed. Der er jo rigtig mange, der interesserer sig for Superligaen.
– For os er det en kæmpe udfordring at forsøge at løfte den opgave, så folk også synes, at det er godt. Man kan ikke blive testet mere end det her. Det er den største test, som man kan komme ud i. Vi kommer til at starte pænt, og så kommer vi til at være selvkritiske i forhold til at gøre det endnu bedre, siger Carsten Werge til Tipsbladet.
TV 2 har flere programmer i støbeskeen heriblandt ‘Tirsdagstrænerne’ med Carsten Werge i spidsen, hvor de mest interessante fodboldemner bliver diskuteret.
Et andet program er ‘Totalfodbold’, som er et fire timers format, der inkluderer optakt og nedtakt. Programmet går dog først i luften mandag 16. september, men der er ingen grund til bekymring, mener Werge.
– Vi kan ikke overkomme det. Vi kigger ind i en sommer, hvor Superligaen starter nu, fem dage efter EM. Tour de France er startet, og OL er lige om hjørnet. Det giver os nogle mandskabsmæssige ting, hvor vi er nødt til at prioritere. Det er sjældent, at Superligaen starter op midt i sommerferie hos rettighedshavere og får fuld rulle fra start af. Det er jo et vilkår.
– Vi starter ikke op med det mandagsprogram, som vi ender med at lave, da der er nogle logistiske ting i det. Der er så meget andet, der foregår der. Jeg kan berolige med, at kampene, og optakterne bliver vist.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil ikke være tabloid
TV 2 vil ikke forsøge at revolutionere dækningen af Superligaen, men tv-stationen kommer til at have stort fokus på kvaliteten i dækningen.
– Jeg har hele tiden sagt, at der er en grænse for, hvor meget nyt man kan opfinde. Det er begrænset, hvor mange måder man kan dække en fodboldkamp på. Vores eneste reele konkurrenceparameter er, at vi skal vise, at vi har de bedste folk til opgaven.
– Vi har i de seneste år arbejdet henimod det i forhold til vores mandskab. Lige meget hvem vi sætter på opgaven, så er vi gode. Vi har flere gode studieværter og kommentatorkonstellationer.
– Vi har et vanvittigt dygtigt korps af eksperter, og vi har dygtige rapportere og afviklingsfolk, så vi er rigtig velfunderet. Det skal vi konkurrere på, og vi kommer til at konkurrere med den stil, som vi lægger. Vi vil gerne have fokus på det gode humør og faglighed samt den manglende selvhøjtidelighed. Det er vores nøgleord.
– Folk skal synes, at vi er dygtige, og at vi er gode til at snakke fodbold på den faglige måde. Vi skal ikke være tabloide. Det gider vi ikke. Det overlader vi til andre og ikke et ondt ord om det tabloide, siger Carsten Werge til Tipsbladet.
TV 2 Sport sender åbningskampen fredag i Superligaen mellem AGF og FC Midtjylland med kampstart klokken 18.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
NYHEDER