TV 2-boss til Superliga-fans: Bare rolig!

Fodboldredaktør Carsten Werge jubler over, at TV 2 har fået rettighederne til Superligaen, og han fortæller til Tipsbladet, at kanalen vil forsøge at lave den bedste dækning.



Fredag starter den nye sæson af Superligaen med to kampe på programmet, Som noget nyt i denne sæson har TV 2 fået rettighederne sammen med Viaplay.

TV 2 har overtaget rettigheden fra Discovery.

Fodboldredaktør Carsten Werge siger til Tipsbladet, at han jubler over, at kanalen skal sende den bedste række i Danmark.

– Det er fantastisk. Det drømte jeg om i sin tid, da jeg sagde til at arbejde for TV2, fordi jeg synes, at det er den suverænt bedste rettighed, som man kan have. Den tiltrækker sig størst opmærksomhed. Der er jo rigtig mange, der interesserer sig for Superligaen.

– For os er det en kæmpe udfordring at forsøge at løfte den opgave, så folk også synes, at det er godt. Man kan ikke blive testet mere end det her. Det er den største test, som man kan komme ud i. Vi kommer til at starte pænt, og så kommer vi til at være selvkritiske i forhold til at gøre det endnu bedre, siger Carsten Werge til Tipsbladet.

TV 2 har flere programmer i støbeskeen heriblandt ‘Tirsdagstrænerne’ med Carsten Werge i spidsen, hvor de mest interessante fodboldemner bliver diskuteret.

Et andet program er ‘Totalfodbold’, som er et fire timers format, der inkluderer optakt og nedtakt. Programmet går dog først i luften mandag 16. september, men der er ingen grund til bekymring, mener Werge.

– Vi kan ikke overkomme det. Vi kigger ind i en sommer, hvor Superligaen starter nu, fem dage efter EM. Tour de France er startet, og OL er lige om hjørnet. Det giver os nogle mandskabsmæssige ting, hvor vi er nødt til at prioritere. Det er sjældent, at Superligaen starter op midt i sommerferie hos rettighedshavere og får fuld rulle fra start af. Det er jo et vilkår.

– Vi starter ikke op med det mandagsprogram, som vi ender med at lave, da der er nogle logistiske ting i det. Der er så meget andet, der foregår der. Jeg kan berolige med, at kampene, og optakterne bliver vist.

Artiklen fortsætter under billedet.

Carsten_Werge

Foto: TV 2

Vil ikke være tabloid
TV 2 vil ikke forsøge at revolutionere dækningen af Superligaen, men tv-stationen kommer til at have stort fokus på kvaliteten i dækningen.

– Jeg har hele tiden sagt, at der er en grænse for, hvor meget nyt man kan opfinde. Det er begrænset, hvor mange måder man kan dække en fodboldkamp på. Vores eneste reele konkurrenceparameter er, at vi skal vise, at vi har de bedste folk til opgaven.

– Vi har i de seneste år arbejdet henimod det i forhold til vores mandskab. Lige meget hvem vi sætter på opgaven, så er vi gode. Vi har flere gode studieværter og kommentatorkonstellationer.

– Vi har et vanvittigt dygtigt korps af eksperter, og vi har dygtige rapportere og afviklingsfolk, så vi er rigtig velfunderet. Det skal vi konkurrere på, og vi kommer til at konkurrere med den stil, som vi lægger.  Vi vil gerne have fokus på det gode humør og faglighed samt den manglende selvhøjtidelighed. Det er vores nøgleord.

– Folk skal synes, at vi er dygtige, og at vi er gode til at snakke fodbold på den faglige måde. Vi skal ikke være tabloide. Det gider vi ikke. Det overlader vi til andre og ikke et ondt ord om det tabloide, siger Carsten Werge til Tipsbladet.

TV 2 Sport sender åbningskampen fredag i Superligaen mellem AGF og FC Midtjylland med kampstart klokken 18.





Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Kommer med frækt bud på dansk mester

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’