Der har været stort fokus på Emil Larsens fan-sviner efter forrige spillerunde, hvor han efter hjemmebanenederlaget til FC Vestsjælland sagde:
– Fansene kan ikke lide mig, og jeg kan ikke lide dem. Sådan er det.
Kommentaren faldt, da OB-spilleren blev bedt forholde sig til, at OB-fansene havde pebet af ham, da han blev skiftet ud.
Oven på fan-svineren kom Emil Larsen med en officiel beklagelse omkring sin kommentar, men efter søndagens OB-sejr ude over FC Nordsjælland har forholdet til fansene fået mere dårlig energi.
Emil Larsen startede for første gang på bænken men blev skiftet ind med omkring 20 minutter tilbage af kampen og var med til at køre den uhyre vigtige sejr i hus. Da kampen blev fløjtet af, strøg Emil Larsen direkte i omklædningsrummet, mens holdkammeraterne gik ned for at takke de medrejsende fynske fans.
Da Emil Larsen efter sit bad blev bedt forklare, hvorfor han ikke sammen med holdkammeraterne havde takket fansene, svarede han:
– Det ved jeg ikke, jeg går altid ned efter kampen. Som jeg siger til dig, går jeg altid ned efter kampen – om det er i denne kamp eller for 10 kampe siden.
Fodboldprogrammet Onside har dog gravet lidt i arkiverne og alene for denne sæson fundet fem tilfælde, hvor tv-billeder viser Emil Larsen takke fansene sammen med holdkammeraterne.
Episoden søndag eftermiddag og Emil Larsens kommentar understreger blot, at offensivspilleren og de fynske fan på ingen måde er kommer på bølgelængde.
OB spiller om en uge på hjemmebane mod SønderjyskE, og på spørgsmålet om bataljen med fansene er skrinlagt, svarer Emil Larsen til bt.dk:
– Det ved jeg ikke. Nu må vi se. Vi har hjemmebane næste gang, og så må vi se til den tid, men ærligt talt bruger jeg ikke så meget tid på det. Det rører mig ikke så meget.
Emil Larsen har kontrakt med OB frem til sommeren 2016 men lægger ikke skjul på, at han gerne vil prøve talentet af på et højere niveau.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Superliga-retur?
DBU vil granske FIFA-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
Voldsom kritik af FIFAs planer
TOPNYHED
