TV-billeder afslører Emil Larsen i nødløgn

Emil Larsens forhold til OB-fansene er på ingen måde forbedret efter søndagens sejr over FC Nordsjælland



Der har været stort fokus på Emil Larsens fan-sviner efter forrige spillerunde, hvor han efter hjemmebanenederlaget til FC Vestsjælland sagde:
 
– Fansene kan ikke lide mig, og jeg kan ikke lide dem. Sådan er det.
 
Kommentaren faldt, da OB-spilleren blev bedt forholde sig til, at OB-fansene havde pebet af ham, da han blev skiftet ud. 
 
Oven på fan-svineren kom Emil Larsen med en officiel beklagelse omkring sin kommentar, men efter søndagens OB-sejr ude over FC Nordsjælland har forholdet til fansene fået mere dårlig energi. 
 
Emil Larsen startede for første gang på bænken men blev skiftet ind med omkring 20 minutter tilbage af kampen og var med til at køre den uhyre vigtige sejr i hus. Da kampen blev fløjtet af, strøg Emil Larsen direkte i omklædningsrummet, mens holdkammeraterne gik ned for at takke de medrejsende fynske fans. 
 
Da Emil Larsen efter sit bad blev bedt forklare, hvorfor han ikke sammen med holdkammeraterne havde takket fansene, svarede han:
 
– Det ved jeg ikke, jeg går altid ned efter kampen. Som jeg siger til dig, går jeg altid ned efter kampen – om det er i denne kamp eller for 10 kampe siden. 
 
 
Fodboldprogrammet Onside har dog gravet lidt i arkiverne og alene for denne sæson fundet fem tilfælde, hvor tv-billeder viser Emil Larsen takke fansene sammen med holdkammeraterne.
 
Episoden søndag eftermiddag og Emil Larsens kommentar understreger blot, at offensivspilleren og de fynske fan på ingen måde er kommer på bølgelængde. 
 
OB spiller om en uge på hjemmebane mod SønderjyskE, og på spørgsmålet om bataljen med fansene er skrinlagt, svarer Emil Larsen til bt.dk:
 
– Det ved jeg ikke. Nu må vi se. Vi har hjemmebane næste gang, og så må vi se til den tid, men ærligt talt bruger jeg ikke så meget tid på det. Det rører mig ikke så meget.
 
Emil Larsen har kontrakt med OB frem til sommeren 2016 men lægger ikke skjul på, at han gerne vil prøve talentet af på et højere niveau.
 
 




Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Georgisk dribler udnytter hul i Gunners-forsvar

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Mæhle kan hentes for spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Roony vil væk

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Forlader AGF – her er hans nye klub

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

I svime over Froholdt – får ny hæder

PSG – Arsenal

Her lander Superliga-kampprogrammet

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

FC Barcelona præsenterer stjerne

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’