Der har været stort fokus på Emil Larsens fan-sviner efter forrige spillerunde, hvor han efter hjemmebanenederlaget til FC Vestsjælland sagde:
– Fansene kan ikke lide mig, og jeg kan ikke lide dem. Sådan er det.
Kommentaren faldt, da OB-spilleren blev bedt forholde sig til, at OB-fansene havde pebet af ham, da han blev skiftet ud.
Oven på fan-svineren kom Emil Larsen med en officiel beklagelse omkring sin kommentar, men efter søndagens OB-sejr ude over FC Nordsjælland har forholdet til fansene fået mere dårlig energi.
Emil Larsen startede for første gang på bænken men blev skiftet ind med omkring 20 minutter tilbage af kampen og var med til at køre den uhyre vigtige sejr i hus. Da kampen blev fløjtet af, strøg Emil Larsen direkte i omklædningsrummet, mens holdkammeraterne gik ned for at takke de medrejsende fynske fans.
Da Emil Larsen efter sit bad blev bedt forklare, hvorfor han ikke sammen med holdkammeraterne havde takket fansene, svarede han:
– Det ved jeg ikke, jeg går altid ned efter kampen. Som jeg siger til dig, går jeg altid ned efter kampen – om det er i denne kamp eller for 10 kampe siden.
Fodboldprogrammet Onside har dog gravet lidt i arkiverne og alene for denne sæson fundet fem tilfælde, hvor tv-billeder viser Emil Larsen takke fansene sammen med holdkammeraterne.
Episoden søndag eftermiddag og Emil Larsens kommentar understreger blot, at offensivspilleren og de fynske fan på ingen måde er kommer på bølgelængde.
OB spiller om en uge på hjemmebane mod SønderjyskE, og på spørgsmålet om bataljen med fansene er skrinlagt, svarer Emil Larsen til bt.dk:
– Det ved jeg ikke. Nu må vi se. Vi har hjemmebane næste gang, og så må vi se til den tid, men ærligt talt bruger jeg ikke så meget tid på det. Det rører mig ikke så meget.
Emil Larsen har kontrakt med OB frem til sommeren 2016 men lægger ikke skjul på, at han gerne vil prøve talentet af på et højere niveau.
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
De jagter Henrik Meister
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
