Sommerens helt store transfersaga i Superligaen omhandler SønderjyskE-angriberen Haji Wright. Den 23-årige angriber blev onsdag aften præsenteret som ny spiller hos tyrkiske Antalyaspor på en etårig lejeaftale, og torsdag aften fulgte klubben så trop med en artikel på sin officielle hjemmeside, hvor Wright selv udtalte sig om skiftet.
Alt sammen uden handlen officielt er gået igennem, hvilket SønderjyskE-direktør Jonas Lygaard påpegede efter præsentationen onsdag. Lægger man det sammen med, at angriberne nægtede at spille en testkamp for SønderjyskE, samt at han ikke dukkede op til klubbens træningslejr, mens resten af holdet ventede på ham, kan farcen beskrives som total.
TV3 Sport-ekspert Poul Hansen har heller ikke noget tilovers for amerikaneren, der i sidste sæson scorede 11 gange i Superligaen for sønderjyderne.
– Jeg kan overhovedet ikke forstå Haji Wright, men jeg ved også godt, at det ikke kun er ham. Der sidder altid en agent eller en anden rådgiver, som påvirker spilleren. Det er de færreste spillere, som gør det her alene, siger han til tipsbladet.dk, men påpeger alligevel:
– Men han forstår garanteret heller ikke, at det her giver en plet på ham. Det tror jeg slet ikke, at han fatter.
Poul Hansen kender Sønderjylland som sin egen bukselomme, hvor han blandt andet var træner for Haderslev FK i syv år fra 1989 til 1996. For ham er der heller ingen tvivl om, at Haji Wright har brændt alle sine broer i området, og at han, selv om han efter sigende skifter på en lejeaftale med købsoption, aldrig kan vende tilbage til SønderjyskE.
– Der er ingen tvivl om, at folk i hele området synes, at der er en idiot, og det er Haji Wright. Sådan opfører man sig bare ikke. Der er en helt anden moral. Man skal give meget til klubben og fansene. Der er ingen tvivl om, at hvis man stadig kunne smide med sten, når han kom til SønderjyskE, så ville han blive stenet.
– En spiller dernede, som ikke kan være en del af en gruppe, er slet ikke ønsket. Hvis der er noget, der betyder noget for dem, så er det fællesskabet og at være der for hinanden, fortæller Poul Hansen om spilleren, som blev væk fra klubbens træningslejr, mens resten af holdet ventede på ham.
En lortesag
TV3 Sport-eksperten dækker til daglig Superligaen intenst, hvor det særligt er de jyske klubber, der kommer under lup. Han er da heller ikke i tvivl om, at SønderjyskE havde været denne sag foruden.
– For SønderjyskE er det bare en rigtig lortesag. Det er dem, som betaler hans løn, og de vil selvfølgelig også gerne bestemme, hvornår han skal afsted og til hvem. Nu bliver de så udsat for et maksimalt pres, hvor der ikke rigtig er nogle vindere.
– De kan ikke rigtig gøre noget. De vil sige, at han skal blive der, men så ved man også godt, hvad der sker. Så betaler de løn i et helt år til en, der er pisse sur og forpester det for alle mulige andre.
– Så de er nødt til at finde en løsning. Samtidig kan jeg dog godt lide, at de selv siger, at de ikke har travlt. Går de frem til den 31. (transfervinduets sidste dag, red.), så er det det, og så må han blive der. De er også nødt til at lægge et pres på hans agent. Men hvis de skal vente på at få ham solgt, før de kan få købt en ny angriber, så er det ikke så godt. Så lige nu ser jeg det som et skakspil, mener Poul Hansen, som også vurderer, at SønderjyskE skal tænke sig godt om, da sagen kan danne præcedens for andre lignende episoder i fremtiden.
Generelt mener den 67-årige TV3 Sport-ekspert, at SønderjyskE godt kan tillade sig at spille hårdt mod hårdt.
– Jeg tror godt, at de kan finde på at køre den så langt og sige, at der nok skal komme andre klubber, hvis han agent er så vanvittig efter at få sendt ham afsted, så lad det gå i vasken. Det er dem, som betaler hans løn og har krav på ham, og der er lang tid endnu til, at transfervinduet lukker. Men det vil ligne dem dårligt, og det er heller ikke sådan, vi gør det i Danmark.
Roser Boris
Egentlig synes den tidligere toptræner, at SønderjyskE har tacklet hele farcen glimrende. Særligt SønderjyskEs nye tyske træner, Michael Boris, får rosende ord med på vejen.
– Han er meget god til at sige, at det her skal væk fra hans bord, fordi at han er ny, og at det aldrig må fylde for ham eller spillertruppen. Han er ikke ligeglad med det, men det er genialt af ham at sige, at det er uden for hans indflydelse, siger Poul Hansen og pointerer, at han slet ikke er i tvivl om, at Boris ønsker Wright solgt:
– Sådan ville jeg også selv have det som træner, hvis jeg havde en spiller, der ikke ville være der. At han af en eller anden grund er nødt til at være der, giver dig langt flere problemer, end det nytter noget. Det er jo hans problem, for han vil gerne have en spiller, men det tror jeg også, at han får ligemeget hvad.
Michael Boris har i sin tid lagt vægt på, at holdet skal være en enhed, og at hans presspil stiller store krav til samtlige spillere. Derfor vil han ifølge Poul Hansen heller ikke have noget med Haji Wright at gøre.
– For mig virker han som en træner, der godt ved, at hvis han skal have noget som helst ud af det her, så skal han have holdet med sig. Han skal være en leder, der er en del af holdet, og derfor er han slet ikke interesseret i at have Wright inde.
Poul Hansen forventer heller ikke, at hele sagaen påvirker SønderjyskEs spillertrup, som godt ved, at angriberen ikke kommer tilbage.
SønderjyskE kunne ellers godt have brugt en Haji Wright i storform i Superliga-åbneren mod Silkeborg, som de spillede 0-0.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Silkeborg-comeback giver håb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Bayern slår rekord i ny storsejr
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
AGF snubler i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen
