Var det noget med en ekstra Kian Hansen til FC Midtjylland? Eller måske en spiller i Rodolph Austin-klassen til Brøndby IF?
Efter den forestående Superliga-runde skal første omgang af tv-pengene udbetales, og der er stor forskel på, hvad de enkelte klubber kan se frem til. For de tre tophold, FC Nordsjælland, FC Midtjylland og Brøndby IF, er forskellen eksempelvis lige omkring tre millioner kroner, hvilket ifølge Ekstra Bladets opgørelse over Superliga-lønninger i foråret svarer til en årsløn til spillere som Hansen, Austin og Benjamin Verbic.
En del af tv-pengene uddeles efter holdenes placering i ligaen, og der er 2,8 millioner kroners forskel på at blive nummer tre (3,1 mio. kr.) og nummer ét (5,9). Derudover giver en sejr 1750.000 kroner i tv-penge, så hvis Brøndby vinder over FC Helsingør søndag og samtidig overhaler FC Nordsjælland og FC Midtjylland, giver det 2.975.000 kroner mere i kassen end et nederlag og en tredjeplads ville gøre.
Uanset hvordan det går i weekenden, ender Brøndby dog foran det budgetterede, og det glæder sportsdirektør Troels Bech, der dog er varsom med at lægge for meget i det.
– Vi har budgetteret med en femteplads, så det er en chance for at komme foran budgettet. Hvor der er andre poster i vores budget, som er et mere langt og sejt træk, er det her meget synligt, fordi det bliver afgjort i den her weekend. Det er lidt et popbudget, siger han til tipsbladet.dk.
– En afledt effekt af en førsteplads er også den øgede opmærksomhed fra tilskuere og partnere, som i sidste ende er mere værd for os. Så det spiller også ind i hele det forløb.
Længere nede i tabellen bliver forskellen på placeringerne mindre, men det er da langt fra ligegyldigt, hvordan holdene klarer sig i den kommende runde. For OB er forskellen eksempelvis 1,68 millioner og for FC København 1,5. Det kan man få en halv årsløn til Nicolai Boilesen for.
FCK er den store taber
Én ting er, hvor stor forskel weekendens resultat kan gøre, noget andet er den totale forskel mellem top og bund i tv-penge-tabellen. Ifølge Tipsbladet.dk’s udregning er der 8,5 millioner kroners afstand mellem den aktuelle tv-penge-topscorer, FC Nordsjælland, og bundskraberen Randers FC. Fra 11 millioner til 2,5 millioner.
Eftersom placeringen i Superligaen tæller for 30 procent af tv-pengene, ligner tv-penge-tabellen pointtabellen ganske meget. Tv-pengene tager dog også højde for den såkaldte markedspulje, hvor klubberne tildeles penge alt efter, hvor højt tv-kanalerne har prioriteret deres kampe i løbet af sæsonen.
Er man førstevalg, giver det eksempelvis 375.000 pr. kamp, mens sjettevalgskampen giver 45.000 hver runde.
En af de helt store tabere denne gang er FC København, der fik 13,7 millioner ved første udbetaling efter 13 runde for et år siden, men kun står til at få omkring syv millioner denne gang, ifølge tipsbladet.dk’s udregning.
(Værd at bemærke er dog, at det er cirkatal, og der kan være forhold, der gør, at det reelle tal er et andet – læs nærmere længere nede i artiklen. Sikkert er det dog, at FCK på grund af sin aktuelle sjetteplads står til at miste fire millioner i placeringspenge, ligesom bonusserne for at vinde kampe selvsagt også er mindre, eftersom holdet har vundet færre kampe end samme tid sidste år.)
Før runde 13 ser tipsbladet.dk’s udregning af tv-pengene således ud:
Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.
Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.
Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.
Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.
Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.
Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Vi har taget udgangspunkt i fordelingen her og regnet på, hvor mange penge de enkelte kampvalg har givet for den enkelte klub.
Der kan dog være usikkerheder. Eksempelvis er flere FCK-kampe blevet flyttet som følge af europæiske opgør, så de kan have fået penge for at være andetvalg, men i spilleplanen spillet som sjettevalg.
Læs mere om fordelingen af tv-pengene her.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
