Var det noget med en ekstra Kian Hansen til FC Midtjylland? Eller måske en spiller i Rodolph Austin-klassen til Brøndby IF?
Efter den forestående Superliga-runde skal første omgang af tv-pengene udbetales, og der er stor forskel på, hvad de enkelte klubber kan se frem til. For de tre tophold, FC Nordsjælland, FC Midtjylland og Brøndby IF, er forskellen eksempelvis lige omkring tre millioner kroner, hvilket ifølge Ekstra Bladets opgørelse over Superliga-lønninger i foråret svarer til en årsløn til spillere som Hansen, Austin og Benjamin Verbic.
En del af tv-pengene uddeles efter holdenes placering i ligaen, og der er 2,8 millioner kroners forskel på at blive nummer tre (3,1 mio. kr.) og nummer ét (5,9). Derudover giver en sejr 1750.000 kroner i tv-penge, så hvis Brøndby vinder over FC Helsingør søndag og samtidig overhaler FC Nordsjælland og FC Midtjylland, giver det 2.975.000 kroner mere i kassen end et nederlag og en tredjeplads ville gøre.
Uanset hvordan det går i weekenden, ender Brøndby dog foran det budgetterede, og det glæder sportsdirektør Troels Bech, der dog er varsom med at lægge for meget i det.
– Vi har budgetteret med en femteplads, så det er en chance for at komme foran budgettet. Hvor der er andre poster i vores budget, som er et mere langt og sejt træk, er det her meget synligt, fordi det bliver afgjort i den her weekend. Det er lidt et popbudget, siger han til tipsbladet.dk.
– En afledt effekt af en førsteplads er også den øgede opmærksomhed fra tilskuere og partnere, som i sidste ende er mere værd for os. Så det spiller også ind i hele det forløb.
Længere nede i tabellen bliver forskellen på placeringerne mindre, men det er da langt fra ligegyldigt, hvordan holdene klarer sig i den kommende runde. For OB er forskellen eksempelvis 1,68 millioner og for FC København 1,5. Det kan man få en halv årsløn til Nicolai Boilesen for.
FCK er den store taber
Én ting er, hvor stor forskel weekendens resultat kan gøre, noget andet er den totale forskel mellem top og bund i tv-penge-tabellen. Ifølge Tipsbladet.dk’s udregning er der 8,5 millioner kroners afstand mellem den aktuelle tv-penge-topscorer, FC Nordsjælland, og bundskraberen Randers FC. Fra 11 millioner til 2,5 millioner.
Eftersom placeringen i Superligaen tæller for 30 procent af tv-pengene, ligner tv-penge-tabellen pointtabellen ganske meget. Tv-pengene tager dog også højde for den såkaldte markedspulje, hvor klubberne tildeles penge alt efter, hvor højt tv-kanalerne har prioriteret deres kampe i løbet af sæsonen.
Er man førstevalg, giver det eksempelvis 375.000 pr. kamp, mens sjettevalgskampen giver 45.000 hver runde.
En af de helt store tabere denne gang er FC København, der fik 13,7 millioner ved første udbetaling efter 13 runde for et år siden, men kun står til at få omkring syv millioner denne gang, ifølge tipsbladet.dk’s udregning.
(Værd at bemærke er dog, at det er cirkatal, og der kan være forhold, der gør, at det reelle tal er et andet – læs nærmere længere nede i artiklen. Sikkert er det dog, at FCK på grund af sin aktuelle sjetteplads står til at miste fire millioner i placeringspenge, ligesom bonusserne for at vinde kampe selvsagt også er mindre, eftersom holdet har vundet færre kampe end samme tid sidste år.)
Før runde 13 ser tipsbladet.dk’s udregning af tv-pengene således ud:
Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.
Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.
Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.
Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.
Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.
Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Vi har taget udgangspunkt i fordelingen her og regnet på, hvor mange penge de enkelte kampvalg har givet for den enkelte klub.
Der kan dog være usikkerheder. Eksempelvis er flere FCK-kampe blevet flyttet som følge af europæiske opgør, så de kan have fået penge for at være andetvalg, men i spilleplanen spillet som sjettevalg.
Læs mere om fordelingen af tv-pengene her.
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
