TV2 præsenterer nyt Superliga-program

TV2 har netop løftet sløret for et nyt Superliga-program, der kommer til at rulle over de danske TV-skærme hver mandag.



“Totalfodbold”

Sådan hedder TV2’s nye program, der skal samle op på den netop færdigspillede runde af Superligaen hver mandag i et format i form af et fire timers langt format. 

Det fortæller chefredaktør på TV2 Sport, Kristian Bech Josefsen. 

–  ‘Totalfodbold’ er ikke et klassisk magasinprogram, men et fire timers format som strækker sig over en hel aften, hvor vi både sender fra vores studie på Kvægtorvet og på det stadion, hvor mandagskampen spilles. 

– Det bliver en anderledes opsamling på hele spillerunden med stærke analyser, hvor vi tager værktøjer i brug, som danske fodboldseere ikke er vant til at se.

Man må dog væbne sig lidt med tålmodighed. Det nye program går først i luften den 16.september til ottende spillerunde af Superligaen. “Totalfodbold” ruller over skærmen hver mandag fra klokken 18-19, og fortsætter igen efter mandagskampen, hvor det kører helt frem til klokken 22:00. 

Camilla Martin og Morten Ankerdal bliver værter på det nye program fra stadionet, hvor mandagskampen bliver spillet. Her får de selskab af David Nielsen og Nicoline Sørensen, der bliver fodboldeksperter ved deres side. 

Hjemme på Kvægtorvet i Odense bliver det med Jesper Amter som vært, der får selskab af Lars Jacobsen og Jonas Hebo. Midlertidigt vil det dog være Jesper Amter, der kommer til at være vært direkte fra stadion, indtil det nye TV-studie kommer på plads. 

Foruden mandagens program har TV2 også løftet sløret for “Tirsdagstrænere”, der, som navnet indikerer, kommer til at rulle over skærmen hver tirsdag. Fodboldprogrammet bliver med fodboldredaktør Carsten Werge, der vender de mest interessante fodboldemner i både ind- og udland. Han bliver flankeret af fodboldekspert David Nielsen og den tidligere FC København-direktør Dan Hammer. 

“Tirsdagstrænere” får premiere tirsdag den 23. juli. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

17 minutter for United – nu skal han til VM

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Mæhle kan hentes for spotpris

Roony vil væk