“Totalfodbold”
Sådan hedder TV2’s nye program, der skal samle op på den netop færdigspillede runde af Superligaen hver mandag i et format i form af et fire timers langt format.
Det fortæller chefredaktør på TV2 Sport, Kristian Bech Josefsen.
– ‘Totalfodbold’ er ikke et klassisk magasinprogram, men et fire timers format som strækker sig over en hel aften, hvor vi både sender fra vores studie på Kvægtorvet og på det stadion, hvor mandagskampen spilles.
– Det bliver en anderledes opsamling på hele spillerunden med stærke analyser, hvor vi tager værktøjer i brug, som danske fodboldseere ikke er vant til at se.
Man må dog væbne sig lidt med tålmodighed. Det nye program går først i luften den 16.september til ottende spillerunde af Superligaen. “Totalfodbold” ruller over skærmen hver mandag fra klokken 18-19, og fortsætter igen efter mandagskampen, hvor det kører helt frem til klokken 22:00.
Camilla Martin og Morten Ankerdal bliver værter på det nye program fra stadionet, hvor mandagskampen bliver spillet. Her får de selskab af David Nielsen og Nicoline Sørensen, der bliver fodboldeksperter ved deres side.
Hjemme på Kvægtorvet i Odense bliver det med Jesper Amter som vært, der får selskab af Lars Jacobsen og Jonas Hebo. Midlertidigt vil det dog være Jesper Amter, der kommer til at være vært direkte fra stadion, indtil det nye TV-studie kommer på plads.
Foruden mandagens program har TV2 også løftet sløret for “Tirsdagstrænere”, der, som navnet indikerer, kommer til at rulle over skærmen hver tirsdag. Fodboldprogrammet bliver med fodboldredaktør Carsten Werge, der vender de mest interessante fodboldemner i både ind- og udland. Han bliver flankeret af fodboldekspert David Nielsen og den tidligere FC København-direktør Dan Hammer.
“Tirsdagstrænere” får premiere tirsdag den 23. juli.
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
EKSKLUSIVT