“Totalfodbold”
Sådan hedder TV2’s nye program, der skal samle op på den netop færdigspillede runde af Superligaen hver mandag i et format i form af et fire timers langt format.
Det fortæller chefredaktør på TV2 Sport, Kristian Bech Josefsen.
– ‘Totalfodbold’ er ikke et klassisk magasinprogram, men et fire timers format som strækker sig over en hel aften, hvor vi både sender fra vores studie på Kvægtorvet og på det stadion, hvor mandagskampen spilles.
– Det bliver en anderledes opsamling på hele spillerunden med stærke analyser, hvor vi tager værktøjer i brug, som danske fodboldseere ikke er vant til at se.
Man må dog væbne sig lidt med tålmodighed. Det nye program går først i luften den 16.september til ottende spillerunde af Superligaen. “Totalfodbold” ruller over skærmen hver mandag fra klokken 18-19, og fortsætter igen efter mandagskampen, hvor det kører helt frem til klokken 22:00.
Camilla Martin og Morten Ankerdal bliver værter på det nye program fra stadionet, hvor mandagskampen bliver spillet. Her får de selskab af David Nielsen og Nicoline Sørensen, der bliver fodboldeksperter ved deres side.
Hjemme på Kvægtorvet i Odense bliver det med Jesper Amter som vært, der får selskab af Lars Jacobsen og Jonas Hebo. Midlertidigt vil det dog være Jesper Amter, der kommer til at være vært direkte fra stadion, indtil det nye TV-studie kommer på plads.
Foruden mandagens program har TV2 også løftet sløret for “Tirsdagstrænere”, der, som navnet indikerer, kommer til at rulle over skærmen hver tirsdag. Fodboldprogrammet bliver med fodboldredaktør Carsten Werge, der vender de mest interessante fodboldemner i både ind- og udland. Han bliver flankeret af fodboldekspert David Nielsen og den tidligere FC København-direktør Dan Hammer.
“Tirsdagstrænere” får premiere tirsdag den 23. juli.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE