“Totalfodbold”
Sådan hedder TV2’s nye program, der skal samle op på den netop færdigspillede runde af Superligaen hver mandag i et format i form af et fire timers langt format.
Det fortæller chefredaktør på TV2 Sport, Kristian Bech Josefsen.
– ‘Totalfodbold’ er ikke et klassisk magasinprogram, men et fire timers format som strækker sig over en hel aften, hvor vi både sender fra vores studie på Kvægtorvet og på det stadion, hvor mandagskampen spilles.
– Det bliver en anderledes opsamling på hele spillerunden med stærke analyser, hvor vi tager værktøjer i brug, som danske fodboldseere ikke er vant til at se.
Man må dog væbne sig lidt med tålmodighed. Det nye program går først i luften den 16.september til ottende spillerunde af Superligaen. “Totalfodbold” ruller over skærmen hver mandag fra klokken 18-19, og fortsætter igen efter mandagskampen, hvor det kører helt frem til klokken 22:00.
Camilla Martin og Morten Ankerdal bliver værter på det nye program fra stadionet, hvor mandagskampen bliver spillet. Her får de selskab af David Nielsen og Nicoline Sørensen, der bliver fodboldeksperter ved deres side.
Hjemme på Kvægtorvet i Odense bliver det med Jesper Amter som vært, der får selskab af Lars Jacobsen og Jonas Hebo. Midlertidigt vil det dog være Jesper Amter, der kommer til at være vært direkte fra stadion, indtil det nye TV-studie kommer på plads.
Foruden mandagens program har TV2 også løftet sløret for “Tirsdagstrænere”, der, som navnet indikerer, kommer til at rulle over skærmen hver tirsdag. Fodboldprogrammet bliver med fodboldredaktør Carsten Werge, der vender de mest interessante fodboldemner i både ind- og udland. Han bliver flankeret af fodboldekspert David Nielsen og den tidligere FC København-direktør Dan Hammer.
“Tirsdagstrænere” får premiere tirsdag den 23. juli.
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED