“Totalfodbold”
Sådan hedder TV2’s nye program, der skal samle op på den netop færdigspillede runde af Superligaen hver mandag i et format i form af et fire timers langt format.
Det fortæller chefredaktør på TV2 Sport, Kristian Bech Josefsen.
– ‘Totalfodbold’ er ikke et klassisk magasinprogram, men et fire timers format som strækker sig over en hel aften, hvor vi både sender fra vores studie på Kvægtorvet og på det stadion, hvor mandagskampen spilles.
– Det bliver en anderledes opsamling på hele spillerunden med stærke analyser, hvor vi tager værktøjer i brug, som danske fodboldseere ikke er vant til at se.
Man må dog væbne sig lidt med tålmodighed. Det nye program går først i luften den 16.september til ottende spillerunde af Superligaen. “Totalfodbold” ruller over skærmen hver mandag fra klokken 18-19, og fortsætter igen efter mandagskampen, hvor det kører helt frem til klokken 22:00.
Camilla Martin og Morten Ankerdal bliver værter på det nye program fra stadionet, hvor mandagskampen bliver spillet. Her får de selskab af David Nielsen og Nicoline Sørensen, der bliver fodboldeksperter ved deres side.
Hjemme på Kvægtorvet i Odense bliver det med Jesper Amter som vært, der får selskab af Lars Jacobsen og Jonas Hebo. Midlertidigt vil det dog være Jesper Amter, der kommer til at være vært direkte fra stadion, indtil det nye TV-studie kommer på plads.
Foruden mandagens program har TV2 også løftet sløret for “Tirsdagstrænere”, der, som navnet indikerer, kommer til at rulle over skærmen hver tirsdag. Fodboldprogrammet bliver med fodboldredaktør Carsten Werge, der vender de mest interessante fodboldemner i både ind- og udland. Han bliver flankeret af fodboldekspert David Nielsen og den tidligere FC København-direktør Dan Hammer.
“Tirsdagstrænere” får premiere tirsdag den 23. juli.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED