Tverskovs sidste gule kort: Nogle er glade

Jeppe Tverskov har spillet sin sidste kamp i dansk fodbold i denne omgang.



Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er fortid i dansk fodbold, da de nu skal til USA og Right to Dream-projektet i San Diego.

De to slutter af med et nederlag i Parken til FC København.

Og for Jeppe Tverskov landede der også lige et gult kort – som sædvanligt, fristes man næsten til at sige – men efter kampen var han ikke utilfreds med dommerne, men anerkender det store og svære arbejde, de har. Det sagde han efter en kamp, hvor FC Nordsjælland ellers var utilfreds med et par kendelser.

– Jeg tror, der er nogle, der er glade. Sandi (Putros) er nok glad for, at jeg ikke er her længere. Det er symptomatisk, at man lige får et gult for brok.

– Jeg har ikke noget specielt forhold til dommerne. Det er et svært arbejde, de har, og jeg synes, de gør det godt – det er værdsat med dommere, man kan snakke med på banen.

– Det plejer han (Sandi Putros) at være god til, men vi har måske et kvarter, hvor vi ikke snakker så pænt til hinanden. Ikke noget ondt i det. Man har været med længe, så der er nok også nogle, der er glade for, at det var sidste dans, siger Jeppe Tverskov efter kampen til pressen.

Tverskov var dog en smule utilfreds med linjen i starten af anden halvleg.

– Det, der blev sagt derinde, holder vi derinde. Det var en god første halvleg, men da vi kom ud til anden halvleg, var fornemmelsen, at hvis den ikke blev fløjtet i stykker, så gik rytmen ud af kampen med mange små frispark og små hændelser.

– Det er ikke til vores fordel, efter vi har leveret 45 minutter på at få tilskuerne til at pifte af dem. Vi leverede godt i en første halvleg, der næsten var perfekt, udover at vi lukkede et mål ind, men så hakkede det for meget i et kvarters tid (i anden halvleg, red-). Derefter fik vi okay kontrol, indtil de scorede, men det er det, de har herinde – kvalitetsspillere, siger Jeppe Tverskov.

Med nederlaget til FC København overvintrer FC Nordsjælland på syvendepladsen i Superligaen. Spillerne går nu på ferie, da man er sendt ud af pokalturneringen.





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

England – DR Congo

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Brøndby med transferscoop?

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller