Tverskovs sidste gule kort: Nogle er glade

Jeppe Tverskov har spillet sin sidste kamp i dansk fodbold i denne omgang.



Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er fortid i dansk fodbold, da de nu skal til USA og Right to Dream-projektet i San Diego.

De to slutter af med et nederlag i Parken til FC København.

Og for Jeppe Tverskov landede der også lige et gult kort – som sædvanligt, fristes man næsten til at sige – men efter kampen var han ikke utilfreds med dommerne, men anerkender det store og svære arbejde, de har. Det sagde han efter en kamp, hvor FC Nordsjælland ellers var utilfreds med et par kendelser.

– Jeg tror, der er nogle, der er glade. Sandi (Putros) er nok glad for, at jeg ikke er her længere. Det er symptomatisk, at man lige får et gult for brok.

– Jeg har ikke noget specielt forhold til dommerne. Det er et svært arbejde, de har, og jeg synes, de gør det godt – det er værdsat med dommere, man kan snakke med på banen.

– Det plejer han (Sandi Putros) at være god til, men vi har måske et kvarter, hvor vi ikke snakker så pænt til hinanden. Ikke noget ondt i det. Man har været med længe, så der er nok også nogle, der er glade for, at det var sidste dans, siger Jeppe Tverskov efter kampen til pressen.

Tverskov var dog en smule utilfreds med linjen i starten af anden halvleg.

– Det, der blev sagt derinde, holder vi derinde. Det var en god første halvleg, men da vi kom ud til anden halvleg, var fornemmelsen, at hvis den ikke blev fløjtet i stykker, så gik rytmen ud af kampen med mange små frispark og små hændelser.

– Det er ikke til vores fordel, efter vi har leveret 45 minutter på at få tilskuerne til at pifte af dem. Vi leverede godt i en første halvleg, der næsten var perfekt, udover at vi lukkede et mål ind, men så hakkede det for meget i et kvarters tid (i anden halvleg, red-). Derefter fik vi okay kontrol, indtil de scorede, men det er det, de har herinde – kvalitetsspillere, siger Jeppe Tverskov.

Med nederlaget til FC København overvintrer FC Nordsjælland på syvendepladsen i Superligaen. Spillerne går nu på ferie, da man er sendt ud af pokalturneringen.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Mexico – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Portugal – Spanien

Dansker på blokken i ny storklub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Klapper i om stor Superliga-transfer