Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er fortid i dansk fodbold, da de nu skal til USA og Right to Dream-projektet i San Diego.
De to slutter af med et nederlag i Parken til FC København.
Og for Jeppe Tverskov landede der også lige et gult kort – som sædvanligt, fristes man næsten til at sige – men efter kampen var han ikke utilfreds med dommerne, men anerkender det store og svære arbejde, de har. Det sagde han efter en kamp, hvor FC Nordsjælland ellers var utilfreds med et par kendelser.
– Jeg tror, der er nogle, der er glade. Sandi (Putros) er nok glad for, at jeg ikke er her længere. Det er symptomatisk, at man lige får et gult for brok.
– Jeg har ikke noget specielt forhold til dommerne. Det er et svært arbejde, de har, og jeg synes, de gør det godt – det er værdsat med dommere, man kan snakke med på banen.
– Det plejer han (Sandi Putros) at være god til, men vi har måske et kvarter, hvor vi ikke snakker så pænt til hinanden. Ikke noget ondt i det. Man har været med længe, så der er nok også nogle, der er glade for, at det var sidste dans, siger Jeppe Tverskov efter kampen til pressen.
Tverskov var dog en smule utilfreds med linjen i starten af anden halvleg.
– Det, der blev sagt derinde, holder vi derinde. Det var en god første halvleg, men da vi kom ud til anden halvleg, var fornemmelsen, at hvis den ikke blev fløjtet i stykker, så gik rytmen ud af kampen med mange små frispark og små hændelser.
– Det er ikke til vores fordel, efter vi har leveret 45 minutter på at få tilskuerne til at pifte af dem. Vi leverede godt i en første halvleg, der næsten var perfekt, udover at vi lukkede et mål ind, men så hakkede det for meget i et kvarters tid (i anden halvleg, red-). Derefter fik vi okay kontrol, indtil de scorede, men det er det, de har herinde – kvalitetsspillere, siger Jeppe Tverskov.
Med nederlaget til FC København overvintrer FC Nordsjælland på syvendepladsen i Superligaen. Spillerne går nu på ferie, da man er sendt ud af pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE