Tverskovs sidste gule kort: Nogle er glade

Jeppe Tverskov har spillet sin sidste kamp i dansk fodbold i denne omgang.



Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er fortid i dansk fodbold, da de nu skal til USA og Right to Dream-projektet i San Diego.

De to slutter af med et nederlag i Parken til FC København.

Og for Jeppe Tverskov landede der også lige et gult kort – som sædvanligt, fristes man næsten til at sige – men efter kampen var han ikke utilfreds med dommerne, men anerkender det store og svære arbejde, de har. Det sagde han efter en kamp, hvor FC Nordsjælland ellers var utilfreds med et par kendelser.

– Jeg tror, der er nogle, der er glade. Sandi (Putros) er nok glad for, at jeg ikke er her længere. Det er symptomatisk, at man lige får et gult for brok.

– Jeg har ikke noget specielt forhold til dommerne. Det er et svært arbejde, de har, og jeg synes, de gør det godt – det er værdsat med dommere, man kan snakke med på banen.

– Det plejer han (Sandi Putros) at være god til, men vi har måske et kvarter, hvor vi ikke snakker så pænt til hinanden. Ikke noget ondt i det. Man har været med længe, så der er nok også nogle, der er glade for, at det var sidste dans, siger Jeppe Tverskov efter kampen til pressen.

Tverskov var dog en smule utilfreds med linjen i starten af anden halvleg.

– Det, der blev sagt derinde, holder vi derinde. Det var en god første halvleg, men da vi kom ud til anden halvleg, var fornemmelsen, at hvis den ikke blev fløjtet i stykker, så gik rytmen ud af kampen med mange små frispark og små hændelser.

– Det er ikke til vores fordel, efter vi har leveret 45 minutter på at få tilskuerne til at pifte af dem. Vi leverede godt i en første halvleg, der næsten var perfekt, udover at vi lukkede et mål ind, men så hakkede det for meget i et kvarters tid (i anden halvleg, red-). Derefter fik vi okay kontrol, indtil de scorede, men det er det, de har herinde – kvalitetsspillere, siger Jeppe Tverskov.

Med nederlaget til FC København overvintrer FC Nordsjælland på syvendepladsen i Superligaen. Spillerne går nu på ferie, da man er sendt ud af pokalturneringen.





FC København udlejer Jonathan Moalem




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Følger Superliga-stjerne tæt

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Manchester United afviser Barça og Bayern

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet