Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er fortid i dansk fodbold, da de nu skal til USA og Right to Dream-projektet i San Diego.
De to slutter af med et nederlag i Parken til FC København.
Og for Jeppe Tverskov landede der også lige et gult kort – som sædvanligt, fristes man næsten til at sige – men efter kampen var han ikke utilfreds med dommerne, men anerkender det store og svære arbejde, de har. Det sagde han efter en kamp, hvor FC Nordsjælland ellers var utilfreds med et par kendelser.
– Jeg tror, der er nogle, der er glade. Sandi (Putros) er nok glad for, at jeg ikke er her længere. Det er symptomatisk, at man lige får et gult for brok.
– Jeg har ikke noget specielt forhold til dommerne. Det er et svært arbejde, de har, og jeg synes, de gør det godt – det er værdsat med dommere, man kan snakke med på banen.
– Det plejer han (Sandi Putros) at være god til, men vi har måske et kvarter, hvor vi ikke snakker så pænt til hinanden. Ikke noget ondt i det. Man har været med længe, så der er nok også nogle, der er glade for, at det var sidste dans, siger Jeppe Tverskov efter kampen til pressen.
Tverskov var dog en smule utilfreds med linjen i starten af anden halvleg.
– Det, der blev sagt derinde, holder vi derinde. Det var en god første halvleg, men da vi kom ud til anden halvleg, var fornemmelsen, at hvis den ikke blev fløjtet i stykker, så gik rytmen ud af kampen med mange små frispark og små hændelser.
– Det er ikke til vores fordel, efter vi har leveret 45 minutter på at få tilskuerne til at pifte af dem. Vi leverede godt i en første halvleg, der næsten var perfekt, udover at vi lukkede et mål ind, men så hakkede det for meget i et kvarters tid (i anden halvleg, red-). Derefter fik vi okay kontrol, indtil de scorede, men det er det, de har herinde – kvalitetsspillere, siger Jeppe Tverskov.
Med nederlaget til FC København overvintrer FC Nordsjælland på syvendepladsen i Superligaen. Spillerne går nu på ferie, da man er sendt ud af pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Elias Jelert færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Senegal
AVIS