Bud på Randers-kant: Jeg er klar til et skifte

Tyrkiske Sivasspor er interesseret i Randers' Tosin Kehinde, og han føler sig også klar til nye udfordringer.



Da Randers fredag aften slog FC København i Parken med 3-1, var det med kantspiller Tosin Kehinde på banen, som igen fik vist sig flot frem.

Han har i den seneste tid været rygtet væk fra Kronjylland, hvor Randers-sportsdirektør Søren Pedersen har bekræftet, at der er blevet indledt forhandlinger med tyrkiske Sivasspor.

Kehinde har kontraktudløb til næste sommer, og han er da også klar til at komme videre i sin karriere nu.

– Der kommer et tidspunkt, hvor man indser, at det er tid til at komme videre. Jeg har udviklet mig meget i Randers, så jeg føler, at jeg er nået til det moment nu.

– Jeg er klar til et skifte, og så må vi se på, om det bliver til Tyrkiet, der også har en god liga, lyder det fra Tosin Kehinde, som tilføjer, at Randers også har noget at sige.

– Det er jo noget, som klubben må beslutte. Jeg har haft over tre gode år her, men med et år tilbage af min kontrakt, er det en beslutning, som klubben skal tage.

Men hvis det står til cheftræner Thomas Thomasberg, så behøver Kehinde ikke at finde flyttekasserne frem.

– Jeg vil jo gerne beholde alle spillere, og han er en rigtig dygtig spiller, så ham vil jeg selvfølgelig også gerne beholde.

– Vi er dog en klub, der gerne vil sælge, så økonomien kan hænge sammen, og så de spillere, som vi kan tiltrække til klubben, kan se, at man kan komme videre.

– Det har vi gjort flere gange de seneste sæsoner, fortæller Thomasberg, inden han nævner en spiller som Vito Hammershøy-Mistrati, som blev solgt til rumænske Cluj i sommerpausen.

24-årige Tosin Kehinde kom til Randers tilbage i 2019 fra portugisiske Feirense på først en lejeaftale, som sidenhen blev gjort permanent.

I alt har han spillet 103 kampe for kronjyderne med ni mål og 16 assists til følge.

/ritzau/





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Skyder Brøndby-transfer ned

Køb, køb, køb!

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år