Da Randers fredag aften slog FC København i Parken med 3-1, var det med kantspiller Tosin Kehinde på banen, som igen fik vist sig flot frem.
Han har i den seneste tid været rygtet væk fra Kronjylland, hvor Randers-sportsdirektør Søren Pedersen har bekræftet, at der er blevet indledt forhandlinger med tyrkiske Sivasspor.
Kehinde har kontraktudløb til næste sommer, og han er da også klar til at komme videre i sin karriere nu.
– Der kommer et tidspunkt, hvor man indser, at det er tid til at komme videre. Jeg har udviklet mig meget i Randers, så jeg føler, at jeg er nået til det moment nu.
– Jeg er klar til et skifte, og så må vi se på, om det bliver til Tyrkiet, der også har en god liga, lyder det fra Tosin Kehinde, som tilføjer, at Randers også har noget at sige.
– Det er jo noget, som klubben må beslutte. Jeg har haft over tre gode år her, men med et år tilbage af min kontrakt, er det en beslutning, som klubben skal tage.
Men hvis det står til cheftræner Thomas Thomasberg, så behøver Kehinde ikke at finde flyttekasserne frem.
– Jeg vil jo gerne beholde alle spillere, og han er en rigtig dygtig spiller, så ham vil jeg selvfølgelig også gerne beholde.
– Vi er dog en klub, der gerne vil sælge, så økonomien kan hænge sammen, og så de spillere, som vi kan tiltrække til klubben, kan se, at man kan komme videre.
– Det har vi gjort flere gange de seneste sæsoner, fortæller Thomasberg, inden han nævner en spiller som Vito Hammershøy-Mistrati, som blev solgt til rumænske Cluj i sommerpausen.
24-årige Tosin Kehinde kom til Randers tilbage i 2019 fra portugisiske Feirense på først en lejeaftale, som sidenhen blev gjort permanent.
I alt har han spillet 103 kampe for kronjyderne med ni mål og 16 assists til følge.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
La Roja lukker ned for Les Bleus
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
Frankrig – Spanien
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW