Bud på Randers-kant: Jeg er klar til et skifte

Tyrkiske Sivasspor er interesseret i Randers' Tosin Kehinde, og han føler sig også klar til nye udfordringer.



Da Randers fredag aften slog FC København i Parken med 3-1, var det med kantspiller Tosin Kehinde på banen, som igen fik vist sig flot frem.

Han har i den seneste tid været rygtet væk fra Kronjylland, hvor Randers-sportsdirektør Søren Pedersen har bekræftet, at der er blevet indledt forhandlinger med tyrkiske Sivasspor.

Kehinde har kontraktudløb til næste sommer, og han er da også klar til at komme videre i sin karriere nu.

– Der kommer et tidspunkt, hvor man indser, at det er tid til at komme videre. Jeg har udviklet mig meget i Randers, så jeg føler, at jeg er nået til det moment nu.

– Jeg er klar til et skifte, og så må vi se på, om det bliver til Tyrkiet, der også har en god liga, lyder det fra Tosin Kehinde, som tilføjer, at Randers også har noget at sige.

– Det er jo noget, som klubben må beslutte. Jeg har haft over tre gode år her, men med et år tilbage af min kontrakt, er det en beslutning, som klubben skal tage.

Men hvis det står til cheftræner Thomas Thomasberg, så behøver Kehinde ikke at finde flyttekasserne frem.

– Jeg vil jo gerne beholde alle spillere, og han er en rigtig dygtig spiller, så ham vil jeg selvfølgelig også gerne beholde.

– Vi er dog en klub, der gerne vil sælge, så økonomien kan hænge sammen, og så de spillere, som vi kan tiltrække til klubben, kan se, at man kan komme videre.

– Det har vi gjort flere gange de seneste sæsoner, fortæller Thomasberg, inden han nævner en spiller som Vito Hammershøy-Mistrati, som blev solgt til rumænske Cluj i sommerpausen.

24-årige Tosin Kehinde kom til Randers tilbage i 2019 fra portugisiske Feirense på først en lejeaftale, som sidenhen blev gjort permanent.

I alt har han spillet 103 kampe for kronjyderne med ni mål og 16 assists til følge.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Manchester United – Nottingham Forest

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Chelsea – Manchester City

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

FC Nordsjælland køber offensiv profil

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne