Bud på Randers-kant: Jeg er klar til et skifte

Tyrkiske Sivasspor er interesseret i Randers' Tosin Kehinde, og han føler sig også klar til nye udfordringer.



Da Randers fredag aften slog FC København i Parken med 3-1, var det med kantspiller Tosin Kehinde på banen, som igen fik vist sig flot frem.

Han har i den seneste tid været rygtet væk fra Kronjylland, hvor Randers-sportsdirektør Søren Pedersen har bekræftet, at der er blevet indledt forhandlinger med tyrkiske Sivasspor.

Kehinde har kontraktudløb til næste sommer, og han er da også klar til at komme videre i sin karriere nu.

– Der kommer et tidspunkt, hvor man indser, at det er tid til at komme videre. Jeg har udviklet mig meget i Randers, så jeg føler, at jeg er nået til det moment nu.

– Jeg er klar til et skifte, og så må vi se på, om det bliver til Tyrkiet, der også har en god liga, lyder det fra Tosin Kehinde, som tilføjer, at Randers også har noget at sige.

– Det er jo noget, som klubben må beslutte. Jeg har haft over tre gode år her, men med et år tilbage af min kontrakt, er det en beslutning, som klubben skal tage.

Men hvis det står til cheftræner Thomas Thomasberg, så behøver Kehinde ikke at finde flyttekasserne frem.

– Jeg vil jo gerne beholde alle spillere, og han er en rigtig dygtig spiller, så ham vil jeg selvfølgelig også gerne beholde.

– Vi er dog en klub, der gerne vil sælge, så økonomien kan hænge sammen, og så de spillere, som vi kan tiltrække til klubben, kan se, at man kan komme videre.

– Det har vi gjort flere gange de seneste sæsoner, fortæller Thomasberg, inden han nævner en spiller som Vito Hammershøy-Mistrati, som blev solgt til rumænske Cluj i sommerpausen.

24-årige Tosin Kehinde kom til Randers tilbage i 2019 fra portugisiske Feirense på først en lejeaftale, som sidenhen blev gjort permanent.

I alt har han spillet 103 kampe for kronjyderne med ni mål og 16 assists til følge.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Her er prisen på Aral Simsir

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Australien – Egypten

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud