Der var spænding frem til sidste minut i den tyrkiske guldkamp, der lørdag aften blev afgjort med Besiktas som vinder.
Stillingen var helt lige før sidste spillerunde med Besiktas og Galatasaray på hver 81 point.
Galatasaray-spillerne var nødsaget til enten at hente flere point på sidste spilledag end lokalrivalerne – eller vinde deres kamp i sidste runde med tre mål mere end Besiktas.
De to klubber stod nemlig helt lige på en lang række parametre; point i tabellen, point i indbyrdes kampe og mål i indbyrdes kampe.
Besiktas gik dog ind til sidste spillerunde med en målforskel, der var to bedre end Galatasarays, og det kunne potentielt blive afgørende.
Guldet tippede da også en overgang i anden halvleg i retning af Galatasaray, da holdet efter en times spil bragte sig foran med 2-1 i hjemmekampen mod Yeni Malatyaspor.
På det tidspunkt var stillingen 1-1 i Besiktas’ udekamp mod Göztepe, og dermed var Galatasaray på vej til at overtage førstepladsen.
Glæden varede dog kort for Galatasaray. På et straffespark i det 69. minut bragte Besiktas sig foran med 2-1 mod Göztepe, og så var guldet tilbage på Besiktas’ hænder.
Galatasaray øgede senere føringen til 3-1 mod Yeni Malatyaspor, og da opgøret blev fløjtet af, var der fortsat fem minutter tilbage i Besiktas’ udekamp mod Göztepe.
En sen Göztepe-scoring kunne potentielt spolere Besiktas-festen og sende mesterskabet til Galatasaray, men der blev ikke scoret yderligere, og så tog Besiktas det tyrkiske guld for 16. gang i klubbens historie.
Fenerbahce havde også en spinkel chance for at nappe guld på sidste spilledag. Det ville dog kræve, at både Besiktas og Galatasaray tabte.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT
