Besiktas-guld efter dramatisk afslutning i Tyrkiet

I sidste spillerunde tippede mesterskabet i Tyrkiet frem og tilbage mellem Besiktas og Galatasaray.



Der var spænding frem til sidste minut i den tyrkiske guldkamp, der lørdag aften blev afgjort med Besiktas som vinder.

Stillingen var helt lige før sidste spillerunde med Besiktas og Galatasaray på hver 81 point.

Galatasaray-spillerne var nødsaget til enten at hente flere point på sidste spilledag end lokalrivalerne – eller vinde deres kamp i sidste runde med tre mål mere end Besiktas.

De to klubber stod nemlig helt lige på en lang række parametre; point i tabellen, point i indbyrdes kampe og mål i indbyrdes kampe.

Besiktas gik dog ind til sidste spillerunde med en målforskel, der var to bedre end Galatasarays, og det kunne potentielt blive afgørende.

Guldet tippede da også en overgang i anden halvleg i retning af Galatasaray, da holdet efter en times spil bragte sig foran med 2-1 i hjemmekampen mod Yeni Malatyaspor.

På det tidspunkt var stillingen 1-1 i Besiktas’ udekamp mod Göztepe, og dermed var Galatasaray på vej til at overtage førstepladsen.

Glæden varede dog kort for Galatasaray. På et straffespark i det 69. minut bragte Besiktas sig foran med 2-1 mod Göztepe, og så var guldet tilbage på Besiktas’ hænder.

Galatasaray øgede senere føringen til 3-1 mod Yeni Malatyaspor, og da opgøret blev fløjtet af, var der fortsat fem minutter tilbage i Besiktas’ udekamp mod Göztepe.

En sen Göztepe-scoring kunne potentielt spolere Besiktas-festen og sende mesterskabet til Galatasaray, men der blev ikke scoret yderligere, og så tog Besiktas det tyrkiske guld for 16. gang i klubbens historie.

Fenerbahce havde også en spinkel chance for at nappe guld på sidste spilledag. Det ville dog kræve, at både Besiktas og Galatasaray tabte.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Er de også færdige i OB?



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Her er FC Københavns vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

John Stones tager sydpå

Tottenham-flop i stor transfer

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

AGF i Europa: De venter i næste runde

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Vildt Superliga-rygte afvises

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Hvor er I vilde, AGF!

Færdig i dansk klub efter 55 dage

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil have Jelert

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland