Tyrker råder Jelert: Tag et år mere i FCK

Elias Jelert kan sætte kurs mod Tyrkiet, hvis han sælges til Galatasaray, som tirsdag har budt på ham. Udsigten til Jelert begejstrer i Tyrkiet, fortæller journalist.



Et lettere overraskende sommerskifte kan være under opsejling. 

Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at den tyrkiske storklub Galatasaray har budt omkring 10 millioner euro for Elias Jelert, og kort efter kunne FC København melde, at man forhandler med den tyrkiske klub om et salg af backen. 

Altså er det slet ikke utænkeligt, at Elias Jelert rykker til Istanbul senere på sommeren, hvis alle parterne bliver enige. 

Transfernyheden er naturligvis også nået til Tyrkiet, og den begejstrer, kan journalisten Caner Isbegendiren, der arbejder for det tyrkiske medie Fanatik, melde

– Jeg kan mærke, at Galatasarays fans synes, det her er spændende, lyder det indledende fra ham, inden han fortsætter:

– Selvfølgelig er han ikke en stjernespiller, men han er en god soldat. Galatasaray vil ikke have en stjernespiller på den position, men en ung spiller som arbejder hårdt og gør sin pligt.  Eliteklubber kræver den slags spillere – særligt på backen.

Det giver rigtig fin mening, at Galatasaray har kig på back-positionen. I januar solgte man Sacha Boey til Bayern München, og ham har man ikke for alvor fået erstattet. 

Boey fik sit gennembrud i Galatasaray, og generelt bemærker Isbegendiren, at man i langt større grad satser på unge spillere i tyrkisk fodbold.

– Galatasaray har ledt efter en højreback, lige siden Sacha Boey skiftede til Bayern München midtvejs i sidste sæson. Netop det skifte kan også tælle op for at rykke herhen. Den tyrkiske liga er virkelig begyndt at bevæge sig væk fra sit gamle image. Nu dyrker man det store potentiale. 

Intet er sikkert endnu for Elias Jelert, der ikke var med i tirsdagens testkamp for FC København på grund af forhandlingerne. 

Caner Isbegendiren forstår dog ikke helt Elias Jelert, hvis han vælger at tage springet til Tyrkiet, slår han fast.

– For at være helt ærlig… Hvis jeg var ham, så havde jeg taget en sæson mere i København, indtil der tikker et tilbud ind fra Tyskland eller Spanien, siger han. 

Galatasaray er ikke fremmed for Elias Jelert, som mødte dem to gange i Champions League-gruppespillet sidste sæson. Her var oplevelsen i Istanbul på Rams Park ikke nogen god en af slagsen for Jelert, der blev udvist i anden halvleg, og væk fra banen kunne han følge med i, at Galatasaray scorede to gange. 

Dengang udløste det enorme jubelbrøl fra de larmende hjemmefans. Selv samme fans kan måske få set Jelert i aktion mange flere gange fremover.





Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte




LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Uwe Rösler henter dansker

Fredberg henter italiensk legende

Knuser transferrekord

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Tager kontakt om Kamil Grabara 

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte