Tyrker råder Jelert: Tag et år mere i FCK

Elias Jelert kan sætte kurs mod Tyrkiet, hvis han sælges til Galatasaray, som tirsdag har budt på ham. Udsigten til Jelert begejstrer i Tyrkiet, fortæller journalist.



Et lettere overraskende sommerskifte kan være under opsejling. 

Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at den tyrkiske storklub Galatasaray har budt omkring 10 millioner euro for Elias Jelert, og kort efter kunne FC København melde, at man forhandler med den tyrkiske klub om et salg af backen. 

Altså er det slet ikke utænkeligt, at Elias Jelert rykker til Istanbul senere på sommeren, hvis alle parterne bliver enige. 

Transfernyheden er naturligvis også nået til Tyrkiet, og den begejstrer, kan journalisten Caner Isbegendiren, der arbejder for det tyrkiske medie Fanatik, melde

– Jeg kan mærke, at Galatasarays fans synes, det her er spændende, lyder det indledende fra ham, inden han fortsætter:

– Selvfølgelig er han ikke en stjernespiller, men han er en god soldat. Galatasaray vil ikke have en stjernespiller på den position, men en ung spiller som arbejder hårdt og gør sin pligt.  Eliteklubber kræver den slags spillere – særligt på backen.

Det giver rigtig fin mening, at Galatasaray har kig på back-positionen. I januar solgte man Sacha Boey til Bayern München, og ham har man ikke for alvor fået erstattet. 

Boey fik sit gennembrud i Galatasaray, og generelt bemærker Isbegendiren, at man i langt større grad satser på unge spillere i tyrkisk fodbold.

– Galatasaray har ledt efter en højreback, lige siden Sacha Boey skiftede til Bayern München midtvejs i sidste sæson. Netop det skifte kan også tælle op for at rykke herhen. Den tyrkiske liga er virkelig begyndt at bevæge sig væk fra sit gamle image. Nu dyrker man det store potentiale. 

Intet er sikkert endnu for Elias Jelert, der ikke var med i tirsdagens testkamp for FC København på grund af forhandlingerne. 

Caner Isbegendiren forstår dog ikke helt Elias Jelert, hvis han vælger at tage springet til Tyrkiet, slår han fast.

– For at være helt ærlig… Hvis jeg var ham, så havde jeg taget en sæson mere i København, indtil der tikker et tilbud ind fra Tyskland eller Spanien, siger han. 

Galatasaray er ikke fremmed for Elias Jelert, som mødte dem to gange i Champions League-gruppespillet sidste sæson. Her var oplevelsen i Istanbul på Rams Park ikke nogen god en af slagsen for Jelert, der blev udvist i anden halvleg, og væk fra banen kunne han følge med i, at Galatasaray scorede to gange. 

Dengang udløste det enorme jubelbrøl fra de larmende hjemmefans. Selv samme fans kan måske få set Jelert i aktion mange flere gange fremover.





Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

AGF i Europa: De venter i næste runde

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

De vil have Jelert

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Vildt Superliga-rygte afvises

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Her er FC Københavns pris på William Clem

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

LIVE: Gyser! Nu er der straffe