Et lettere overraskende sommerskifte kan være under opsejling.
Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at den tyrkiske storklub Galatasaray har budt omkring 10 millioner euro for Elias Jelert, og kort efter kunne FC København melde, at man forhandler med den tyrkiske klub om et salg af backen.
Altså er det slet ikke utænkeligt, at Elias Jelert rykker til Istanbul senere på sommeren, hvis alle parterne bliver enige.
Transfernyheden er naturligvis også nået til Tyrkiet, og den begejstrer, kan journalisten Caner Isbegendiren, der arbejder for det tyrkiske medie Fanatik, melde
– Jeg kan mærke, at Galatasarays fans synes, det her er spændende, lyder det indledende fra ham, inden han fortsætter:
– Selvfølgelig er han ikke en stjernespiller, men han er en god soldat. Galatasaray vil ikke have en stjernespiller på den position, men en ung spiller som arbejder hårdt og gør sin pligt. Eliteklubber kræver den slags spillere – særligt på backen.
Det giver rigtig fin mening, at Galatasaray har kig på back-positionen. I januar solgte man Sacha Boey til Bayern München, og ham har man ikke for alvor fået erstattet.
Boey fik sit gennembrud i Galatasaray, og generelt bemærker Isbegendiren, at man i langt større grad satser på unge spillere i tyrkisk fodbold.
– Galatasaray har ledt efter en højreback, lige siden Sacha Boey skiftede til Bayern München midtvejs i sidste sæson. Netop det skifte kan også tælle op for at rykke herhen. Den tyrkiske liga er virkelig begyndt at bevæge sig væk fra sit gamle image. Nu dyrker man det store potentiale.
Intet er sikkert endnu for Elias Jelert, der ikke var med i tirsdagens testkamp for FC København på grund af forhandlingerne.
Caner Isbegendiren forstår dog ikke helt Elias Jelert, hvis han vælger at tage springet til Tyrkiet, slår han fast.
– For at være helt ærlig… Hvis jeg var ham, så havde jeg taget en sæson mere i København, indtil der tikker et tilbud ind fra Tyskland eller Spanien, siger han.
Galatasaray er ikke fremmed for Elias Jelert, som mødte dem to gange i Champions League-gruppespillet sidste sæson. Her var oplevelsen i Istanbul på Rams Park ikke nogen god en af slagsen for Jelert, der blev udvist i anden halvleg, og væk fra banen kunne han følge med i, at Galatasaray scorede to gange.
Dengang udløste det enorme jubelbrøl fra de larmende hjemmefans. Selv samme fans kan måske få set Jelert i aktion mange flere gange fremover.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
I svime over Højlund
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Kærlige beskeder vælter ind
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Medie peger på FC København
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Sepp Piontek er død
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig