Tyrker råder Jelert: Tag et år mere i FCK

Elias Jelert kan sætte kurs mod Tyrkiet, hvis han sælges til Galatasaray, som tirsdag har budt på ham. Udsigten til Jelert begejstrer i Tyrkiet, fortæller journalist.



Et lettere overraskende sommerskifte kan være under opsejling. 

Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at den tyrkiske storklub Galatasaray har budt omkring 10 millioner euro for Elias Jelert, og kort efter kunne FC København melde, at man forhandler med den tyrkiske klub om et salg af backen. 

Altså er det slet ikke utænkeligt, at Elias Jelert rykker til Istanbul senere på sommeren, hvis alle parterne bliver enige. 

Transfernyheden er naturligvis også nået til Tyrkiet, og den begejstrer, kan journalisten Caner Isbegendiren, der arbejder for det tyrkiske medie Fanatik, melde

– Jeg kan mærke, at Galatasarays fans synes, det her er spændende, lyder det indledende fra ham, inden han fortsætter:

– Selvfølgelig er han ikke en stjernespiller, men han er en god soldat. Galatasaray vil ikke have en stjernespiller på den position, men en ung spiller som arbejder hårdt og gør sin pligt.  Eliteklubber kræver den slags spillere – særligt på backen.

Det giver rigtig fin mening, at Galatasaray har kig på back-positionen. I januar solgte man Sacha Boey til Bayern München, og ham har man ikke for alvor fået erstattet. 

Boey fik sit gennembrud i Galatasaray, og generelt bemærker Isbegendiren, at man i langt større grad satser på unge spillere i tyrkisk fodbold.

– Galatasaray har ledt efter en højreback, lige siden Sacha Boey skiftede til Bayern München midtvejs i sidste sæson. Netop det skifte kan også tælle op for at rykke herhen. Den tyrkiske liga er virkelig begyndt at bevæge sig væk fra sit gamle image. Nu dyrker man det store potentiale. 

Intet er sikkert endnu for Elias Jelert, der ikke var med i tirsdagens testkamp for FC København på grund af forhandlingerne. 

Caner Isbegendiren forstår dog ikke helt Elias Jelert, hvis han vælger at tage springet til Tyrkiet, slår han fast.

– For at være helt ærlig… Hvis jeg var ham, så havde jeg taget en sæson mere i København, indtil der tikker et tilbud ind fra Tyskland eller Spanien, siger han. 

Galatasaray er ikke fremmed for Elias Jelert, som mødte dem to gange i Champions League-gruppespillet sidste sæson. Her var oplevelsen i Istanbul på Rams Park ikke nogen god en af slagsen for Jelert, der blev udvist i anden halvleg, og væk fra banen kunne han følge med i, at Galatasaray scorede to gange. 

Dengang udløste det enorme jubelbrøl fra de larmende hjemmefans. Selv samme fans kan måske få set Jelert i aktion mange flere gange fremover.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Deler godt Brøndby-nyt

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Det er helt galt, Brøndby!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Giver VM-garanti

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

‘Tæt på et rædselskabinet’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske