Et lettere overraskende sommerskifte kan være under opsejling.
Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at den tyrkiske storklub Galatasaray har budt omkring 10 millioner euro for Elias Jelert, og kort efter kunne FC København melde, at man forhandler med den tyrkiske klub om et salg af backen.
Altså er det slet ikke utænkeligt, at Elias Jelert rykker til Istanbul senere på sommeren, hvis alle parterne bliver enige.
Transfernyheden er naturligvis også nået til Tyrkiet, og den begejstrer, kan journalisten Caner Isbegendiren, der arbejder for det tyrkiske medie Fanatik, melde
– Jeg kan mærke, at Galatasarays fans synes, det her er spændende, lyder det indledende fra ham, inden han fortsætter:
– Selvfølgelig er han ikke en stjernespiller, men han er en god soldat. Galatasaray vil ikke have en stjernespiller på den position, men en ung spiller som arbejder hårdt og gør sin pligt. Eliteklubber kræver den slags spillere – særligt på backen.
Det giver rigtig fin mening, at Galatasaray har kig på back-positionen. I januar solgte man Sacha Boey til Bayern München, og ham har man ikke for alvor fået erstattet.
Boey fik sit gennembrud i Galatasaray, og generelt bemærker Isbegendiren, at man i langt større grad satser på unge spillere i tyrkisk fodbold.
– Galatasaray har ledt efter en højreback, lige siden Sacha Boey skiftede til Bayern München midtvejs i sidste sæson. Netop det skifte kan også tælle op for at rykke herhen. Den tyrkiske liga er virkelig begyndt at bevæge sig væk fra sit gamle image. Nu dyrker man det store potentiale.
Intet er sikkert endnu for Elias Jelert, der ikke var med i tirsdagens testkamp for FC København på grund af forhandlingerne.
Caner Isbegendiren forstår dog ikke helt Elias Jelert, hvis han vælger at tage springet til Tyrkiet, slår han fast.
– For at være helt ærlig… Hvis jeg var ham, så havde jeg taget en sæson mere i København, indtil der tikker et tilbud ind fra Tyskland eller Spanien, siger han.
Galatasaray er ikke fremmed for Elias Jelert, som mødte dem to gange i Champions League-gruppespillet sidste sæson. Her var oplevelsen i Istanbul på Rams Park ikke nogen god en af slagsen for Jelert, der blev udvist i anden halvleg, og væk fra banen kunne han følge med i, at Galatasaray scorede to gange.
Dengang udløste det enorme jubelbrøl fra de larmende hjemmefans. Selv samme fans kan måske få set Jelert i aktion mange flere gange fremover.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE