Tyrker råder Jelert: Tag et år mere i FCK

Elias Jelert kan sætte kurs mod Tyrkiet, hvis han sælges til Galatasaray, som tirsdag har budt på ham. Udsigten til Jelert begejstrer i Tyrkiet, fortæller journalist.



Et lettere overraskende sommerskifte kan være under opsejling. 

Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at den tyrkiske storklub Galatasaray har budt omkring 10 millioner euro for Elias Jelert, og kort efter kunne FC København melde, at man forhandler med den tyrkiske klub om et salg af backen. 

Altså er det slet ikke utænkeligt, at Elias Jelert rykker til Istanbul senere på sommeren, hvis alle parterne bliver enige. 

Transfernyheden er naturligvis også nået til Tyrkiet, og den begejstrer, kan journalisten Caner Isbegendiren, der arbejder for det tyrkiske medie Fanatik, melde

– Jeg kan mærke, at Galatasarays fans synes, det her er spændende, lyder det indledende fra ham, inden han fortsætter:

– Selvfølgelig er han ikke en stjernespiller, men han er en god soldat. Galatasaray vil ikke have en stjernespiller på den position, men en ung spiller som arbejder hårdt og gør sin pligt.  Eliteklubber kræver den slags spillere – særligt på backen.

Det giver rigtig fin mening, at Galatasaray har kig på back-positionen. I januar solgte man Sacha Boey til Bayern München, og ham har man ikke for alvor fået erstattet. 

Boey fik sit gennembrud i Galatasaray, og generelt bemærker Isbegendiren, at man i langt større grad satser på unge spillere i tyrkisk fodbold.

– Galatasaray har ledt efter en højreback, lige siden Sacha Boey skiftede til Bayern München midtvejs i sidste sæson. Netop det skifte kan også tælle op for at rykke herhen. Den tyrkiske liga er virkelig begyndt at bevæge sig væk fra sit gamle image. Nu dyrker man det store potentiale. 

Intet er sikkert endnu for Elias Jelert, der ikke var med i tirsdagens testkamp for FC København på grund af forhandlingerne. 

Caner Isbegendiren forstår dog ikke helt Elias Jelert, hvis han vælger at tage springet til Tyrkiet, slår han fast.

– For at være helt ærlig… Hvis jeg var ham, så havde jeg taget en sæson mere i København, indtil der tikker et tilbud ind fra Tyskland eller Spanien, siger han. 

Galatasaray er ikke fremmed for Elias Jelert, som mødte dem to gange i Champions League-gruppespillet sidste sæson. Her var oplevelsen i Istanbul på Rams Park ikke nogen god en af slagsen for Jelert, der blev udvist i anden halvleg, og væk fra banen kunne han følge med i, at Galatasaray scorede to gange. 

Dengang udløste det enorme jubelbrøl fra de larmende hjemmefans. Selv samme fans kan måske få set Jelert i aktion mange flere gange fremover.





Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby IF – Randers FC

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

AGF og OB var enige om at spille søndag

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Officielt: Her spilles AGF-OB

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026