Et lettere overraskende sommerskifte kan være under opsejling.
Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at den tyrkiske storklub Galatasaray har budt omkring 10 millioner euro for Elias Jelert, og kort efter kunne FC København melde, at man forhandler med den tyrkiske klub om et salg af backen.
Altså er det slet ikke utænkeligt, at Elias Jelert rykker til Istanbul senere på sommeren, hvis alle parterne bliver enige.
Transfernyheden er naturligvis også nået til Tyrkiet, og den begejstrer, kan journalisten Caner Isbegendiren, der arbejder for det tyrkiske medie Fanatik, melde
– Jeg kan mærke, at Galatasarays fans synes, det her er spændende, lyder det indledende fra ham, inden han fortsætter:
– Selvfølgelig er han ikke en stjernespiller, men han er en god soldat. Galatasaray vil ikke have en stjernespiller på den position, men en ung spiller som arbejder hårdt og gør sin pligt. Eliteklubber kræver den slags spillere – særligt på backen.
Det giver rigtig fin mening, at Galatasaray har kig på back-positionen. I januar solgte man Sacha Boey til Bayern München, og ham har man ikke for alvor fået erstattet.
Boey fik sit gennembrud i Galatasaray, og generelt bemærker Isbegendiren, at man i langt større grad satser på unge spillere i tyrkisk fodbold.
– Galatasaray har ledt efter en højreback, lige siden Sacha Boey skiftede til Bayern München midtvejs i sidste sæson. Netop det skifte kan også tælle op for at rykke herhen. Den tyrkiske liga er virkelig begyndt at bevæge sig væk fra sit gamle image. Nu dyrker man det store potentiale.
Intet er sikkert endnu for Elias Jelert, der ikke var med i tirsdagens testkamp for FC København på grund af forhandlingerne.
Caner Isbegendiren forstår dog ikke helt Elias Jelert, hvis han vælger at tage springet til Tyrkiet, slår han fast.
– For at være helt ærlig… Hvis jeg var ham, så havde jeg taget en sæson mere i København, indtil der tikker et tilbud ind fra Tyskland eller Spanien, siger han.
Galatasaray er ikke fremmed for Elias Jelert, som mødte dem to gange i Champions League-gruppespillet sidste sæson. Her var oplevelsen i Istanbul på Rams Park ikke nogen god en af slagsen for Jelert, der blev udvist i anden halvleg, og væk fra banen kunne han følge med i, at Galatasaray scorede to gange.
Dengang udløste det enorme jubelbrøl fra de larmende hjemmefans. Selv samme fans kan måske få set Jelert i aktion mange flere gange fremover.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT