Tysk forbund vil trække Fifa i retten

Trusler om sportslige sanktioner ved brug af One Love-anførerbindet får Tyskland til at gå i offensiven.



Tyskland er et af de i alt syv lande, der har fået nej til at bære One Love-anførerbindet ved VM i Qatar, men tyskerne har ikke givet op.

Det Tyske Fodboldforbund (DFB) overvejer således at få sagen prøvet hos Den Internationale Sportsdomstol (CAS).

Det skriver det tyske medie Bild, der har fået sagen bekræftet af Steffen Simon, der er mediedirektør i DFB.

Tyskerne mener, at Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) trusler om sportslige sanktioner ved brug af anførerbindet er helt ude proportioner.

– Fifa har forbudt os at vise et symbol for diversitet og menneskerettigheder. Det har Fifa kombineret med massive trusler om sportslige sanktioner uden at specificere, hvilke trusler der er tale om.

– DFB undersøger, om det er lovligt, siger Steffen Simon til Bild.

Hvis det tyske forbund vælger at gå videre til CAS, forventer man, at domstolen vil undersøge sagen i sin såkaldte ad hoc-division, som skal komme med en afgørelse inden 48 timer.

Tyskerne kan dermed ikke regne med, at anfører Manuel Neuer kommer til at spille med One Love-anførerbindet mod Japan onsdag aften. Men måske kan han få lov mod Spanien i kamp nummer to.

En eventuel dom fra CAS vil gælde under VM, men skal derefter behandles igen. Eventuelle ændringer i dommen vil dog ikke få konsekvenser, hvis Tyskland eksempelvis skulle gå hele vejen og tage VM-trofæet, skriver Bild.

Forbuddet har ifølge Tysklands landstræner, Hansi Flick, chokeret og skuffet spillerne på landsholdet.

– Det er en skam, at man ikke længere kan stå op for menneskerettigheder, siger Hansi Flick ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Særligt det, at Fifa ikke var klar i mælet om de potentielle sanktioner, har irriteret Hansi Flick. Hvis han vidste, at der var tale om et gult kort, så havde han bare skiftet anfører til de forskellige kampe, siger han.

– Så havde Joshua Kimmich været anfører i den anden kamp og Thomas Müller i den tredje. Det havde ikke været noget problem, siger Flick.

Danmark var blandt de syv nationer, der havde tænkt sig at gøre brug af One Love-anførerbindet, men forbuddet betød, at anfører Simon Kjær ikke bar bindet i Danmarks første VM-kamp mod Tunesien tirsdag.

I stedet bar han et Fifa-anførerbind med skriften “No Discrimination”.

/ritzau/





LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Tottenham under stregen

Barcelona klager til UEFA

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Cooper gav hård og ærlig besked

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

‘Jeg er rørt og glad’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nu er han tilbage for Brøndby

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

AGF snubler i guldkampen

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Liverpool – Fulham



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chelsea – Manchester City

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hård kritik af FCM-profil

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’