Tysk forbund vil trække Fifa i retten

Trusler om sportslige sanktioner ved brug af One Love-anførerbindet får Tyskland til at gå i offensiven.



Tyskland er et af de i alt syv lande, der har fået nej til at bære One Love-anførerbindet ved VM i Qatar, men tyskerne har ikke givet op.

Det Tyske Fodboldforbund (DFB) overvejer således at få sagen prøvet hos Den Internationale Sportsdomstol (CAS).

Det skriver det tyske medie Bild, der har fået sagen bekræftet af Steffen Simon, der er mediedirektør i DFB.

Tyskerne mener, at Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) trusler om sportslige sanktioner ved brug af anførerbindet er helt ude proportioner.

– Fifa har forbudt os at vise et symbol for diversitet og menneskerettigheder. Det har Fifa kombineret med massive trusler om sportslige sanktioner uden at specificere, hvilke trusler der er tale om.

– DFB undersøger, om det er lovligt, siger Steffen Simon til Bild.

Hvis det tyske forbund vælger at gå videre til CAS, forventer man, at domstolen vil undersøge sagen i sin såkaldte ad hoc-division, som skal komme med en afgørelse inden 48 timer.

Tyskerne kan dermed ikke regne med, at anfører Manuel Neuer kommer til at spille med One Love-anførerbindet mod Japan onsdag aften. Men måske kan han få lov mod Spanien i kamp nummer to.

En eventuel dom fra CAS vil gælde under VM, men skal derefter behandles igen. Eventuelle ændringer i dommen vil dog ikke få konsekvenser, hvis Tyskland eksempelvis skulle gå hele vejen og tage VM-trofæet, skriver Bild.

Forbuddet har ifølge Tysklands landstræner, Hansi Flick, chokeret og skuffet spillerne på landsholdet.

– Det er en skam, at man ikke længere kan stå op for menneskerettigheder, siger Hansi Flick ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Særligt det, at Fifa ikke var klar i mælet om de potentielle sanktioner, har irriteret Hansi Flick. Hvis han vidste, at der var tale om et gult kort, så havde han bare skiftet anfører til de forskellige kampe, siger han.

– Så havde Joshua Kimmich været anfører i den anden kamp og Thomas Müller i den tredje. Det havde ikke været noget problem, siger Flick.

Danmark var blandt de syv nationer, der havde tænkt sig at gøre brug af One Love-anførerbindet, men forbuddet betød, at anfører Simon Kjær ikke bar bindet i Danmarks første VM-kamp mod Tunesien tirsdag.

I stedet bar han et Fifa-anførerbind med skriften “No Discrimination”.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Mathias Zanka går viralt

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Viborg FF – AGF

‘Thomas Delaney er fortid’

Det betyder intet mod Liverpool

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Jakob Poulsen maner til ro

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Real Madrid – Bayern

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

Nu åbner Wind op for fremtiden

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia