Tysk forbund vil trække Fifa i retten

Trusler om sportslige sanktioner ved brug af One Love-anførerbindet får Tyskland til at gå i offensiven.



Tyskland er et af de i alt syv lande, der har fået nej til at bære One Love-anførerbindet ved VM i Qatar, men tyskerne har ikke givet op.

Det Tyske Fodboldforbund (DFB) overvejer således at få sagen prøvet hos Den Internationale Sportsdomstol (CAS).

Det skriver det tyske medie Bild, der har fået sagen bekræftet af Steffen Simon, der er mediedirektør i DFB.

Tyskerne mener, at Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) trusler om sportslige sanktioner ved brug af anførerbindet er helt ude proportioner.

– Fifa har forbudt os at vise et symbol for diversitet og menneskerettigheder. Det har Fifa kombineret med massive trusler om sportslige sanktioner uden at specificere, hvilke trusler der er tale om.

– DFB undersøger, om det er lovligt, siger Steffen Simon til Bild.

Hvis det tyske forbund vælger at gå videre til CAS, forventer man, at domstolen vil undersøge sagen i sin såkaldte ad hoc-division, som skal komme med en afgørelse inden 48 timer.

Tyskerne kan dermed ikke regne med, at anfører Manuel Neuer kommer til at spille med One Love-anførerbindet mod Japan onsdag aften. Men måske kan han få lov mod Spanien i kamp nummer to.

En eventuel dom fra CAS vil gælde under VM, men skal derefter behandles igen. Eventuelle ændringer i dommen vil dog ikke få konsekvenser, hvis Tyskland eksempelvis skulle gå hele vejen og tage VM-trofæet, skriver Bild.

Forbuddet har ifølge Tysklands landstræner, Hansi Flick, chokeret og skuffet spillerne på landsholdet.

– Det er en skam, at man ikke længere kan stå op for menneskerettigheder, siger Hansi Flick ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Særligt det, at Fifa ikke var klar i mælet om de potentielle sanktioner, har irriteret Hansi Flick. Hvis han vidste, at der var tale om et gult kort, så havde han bare skiftet anfører til de forskellige kampe, siger han.

– Så havde Joshua Kimmich været anfører i den anden kamp og Thomas Müller i den tredje. Det havde ikke været noget problem, siger Flick.

Danmark var blandt de syv nationer, der havde tænkt sig at gøre brug af One Love-anførerbindet, men forbuddet betød, at anfører Simon Kjær ikke bar bindet i Danmarks første VM-kamp mod Tunesien tirsdag.

I stedet bar han et Fifa-anførerbind med skriften “No Discrimination”.

/ritzau/



Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Brøndbys store karantænemareridt

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

– Det er fuldkommen meningsløst

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– De skal skille sig af med ham!

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Thomas Frank afviser at tale om det

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder