Tysk interesse for Pospech

Stuttgart vil have FCK-backen enten nu eller til sommer, hvor han er gratis.



Tipsbladet.dk erfarer, at Bundesliga-klubben Stuttgart er interesseret i højrebacken Zdenek Pospech, og selv om tjekken har kontraktudløb til sommer og dermed kan skifte uden en transfersum, så skulle tyskerne overveje et køb allerede her i januar, for der er alvorligt brug for defensive forstærkninger.

Stuttgart er aktuelt næstsidst i rækken, hvor de har lukket 35 mål ind i 17 kampe, og specielt højrebacken har voldt problemer i efteråret med flere forskellige spillere, for eksempel hollandske Khalid Boulahrouz eller Liverpool-lejesvenden Philipp Degen, på pladsen, uden at der er fundet en permanent løsning. Det hul kunne den 32-årige Pospech ganske givet godt lukke, men timingen i et januarskifte til den nedrykningstruede storklub er ikke oplagt.

De danske mestre har nemlig ikke nogen direkte afløser klar for tjekken, og om 42 dage gælder det Champions League 1/8-finalen i Parken mod Chelsea, hvilket giver ultrakort tid til at køre et eventuelt nyindkøb ind på pladsen. Man kunne selvfølgelig rykke William Kvist tilbage fra midtbanen, men det ville så i stedet ødelægge den stærke centrale duo med Kvist og Claudemir før de historiske kampe mod London-holdet.

Sportsdirektør Carsten V. Jensen udtaler sig principielt ikke om den slags, men siger:

– Pospech har været en dygtig spiller for os gennem lang tid. Hans kontrakt udløber til sommer, men han er en spiller, der også ville kunne bidrage fremadrettet, og så må fremtiden vise om et nyt samarbejde er muligt.

FCK vil altså gerne forlænge med tjekken, der på sin side tidligere har udtalt sig positivt om at blive i København, mens han dog også har nogle familiære overvejelser, da hans datter snart skal begynde i skole, hvorfor en tilbagevenden til Tjekkiet også kunne være en mulighed. Og så er spørgsmålet så, hvordan interessen fra Stuttgart, knap fem timers kørsel fra Prag, passer ind i den ligning.

Pospech har i øvrigt trænet med FC København både mandag og tirsdag og har ingen kommentarer, da tipsbladet.dk spørger om  interessen fra Stuttgart.



– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt