Tipsbladet.dk erfarer, at Bundesliga-klubben Stuttgart er interesseret i højrebacken Zdenek Pospech, og selv om tjekken har kontraktudløb til sommer og dermed kan skifte uden en transfersum, så skulle tyskerne overveje et køb allerede her i januar, for der er alvorligt brug for defensive forstærkninger.
Stuttgart er aktuelt næstsidst i rækken, hvor de har lukket 35 mål ind i 17 kampe, og specielt højrebacken har voldt problemer i efteråret med flere forskellige spillere, for eksempel hollandske Khalid Boulahrouz eller Liverpool-lejesvenden Philipp Degen, på pladsen, uden at der er fundet en permanent løsning. Det hul kunne den 32-årige Pospech ganske givet godt lukke, men timingen i et januarskifte til den nedrykningstruede storklub er ikke oplagt.
De danske mestre har nemlig ikke nogen direkte afløser klar for tjekken, og om 42 dage gælder det Champions League 1/8-finalen i Parken mod Chelsea, hvilket giver ultrakort tid til at køre et eventuelt nyindkøb ind på pladsen. Man kunne selvfølgelig rykke William Kvist tilbage fra midtbanen, men det ville så i stedet ødelægge den stærke centrale duo med Kvist og Claudemir før de historiske kampe mod London-holdet.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen udtaler sig principielt ikke om den slags, men siger:
– Pospech har været en dygtig spiller for os gennem lang tid. Hans kontrakt udløber til sommer, men han er en spiller, der også ville kunne bidrage fremadrettet, og så må fremtiden vise om et nyt samarbejde er muligt.
Så FCK vil altså gerne forlænge med tjekken, der på sin side tidligere har udtalt sig positivt om at blive i København, mens han dog også har nogle familiære overvejelser, da hans datter snart skal begynde i skole, hvorfor en tilbagevenden til Tjekkiet også kunne være en mulighed. Og så er spørgsmålet så, hvordan interessen fra Stuttgart, knap fem timers kørsel fra Prag, passer ind i den ligning.
Pospech har i øvrigt trænet med FC København både mandag og tirsdag og har ingen kommentarer, da tipsbladet.dk spørger om interessen fra Stuttgart.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
FCK-direktør får job i West Ham
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
OPTAKT
Portugal – Spanien
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER