Tipsbladet.dk erfarer, at Bundesliga-klubben Stuttgart er interesseret i højrebacken Zdenek Pospech, og selv om tjekken har kontraktudløb til sommer og dermed kan skifte uden en transfersum, så skulle tyskerne overveje et køb allerede her i januar, for der er alvorligt brug for defensive forstærkninger.
Stuttgart er aktuelt næstsidst i rækken, hvor de har lukket 35 mål ind i 17 kampe, og specielt højrebacken har voldt problemer i efteråret med flere forskellige spillere, for eksempel hollandske Khalid Boulahrouz eller Liverpool-lejesvenden Philipp Degen, på pladsen, uden at der er fundet en permanent løsning. Det hul kunne den 32-årige Pospech ganske givet godt lukke, men timingen i et januarskifte til den nedrykningstruede storklub er ikke oplagt.
De danske mestre har nemlig ikke nogen direkte afløser klar for tjekken, og om 42 dage gælder det Champions League 1/8-finalen i Parken mod Chelsea, hvilket giver ultrakort tid til at køre et eventuelt nyindkøb ind på pladsen. Man kunne selvfølgelig rykke William Kvist tilbage fra midtbanen, men det ville så i stedet ødelægge den stærke centrale duo med Kvist og Claudemir før de historiske kampe mod London-holdet.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen udtaler sig principielt ikke om den slags, men siger:
– Pospech har været en dygtig spiller for os gennem lang tid. Hans kontrakt udløber til sommer, men han er en spiller, der også ville kunne bidrage fremadrettet, og så må fremtiden vise om et nyt samarbejde er muligt.
Så FCK vil altså gerne forlænge med tjekken, der på sin side tidligere har udtalt sig positivt om at blive i København, mens han dog også har nogle familiære overvejelser, da hans datter snart skal begynde i skole, hvorfor en tilbagevenden til Tjekkiet også kunne være en mulighed. Og så er spørgsmålet så, hvordan interessen fra Stuttgart, knap fem timers kørsel fra Prag, passer ind i den ligning.
Pospech har i øvrigt trænet med FC København både mandag og tirsdag og har ingen kommentarer, da tipsbladet.dk spørger om interessen fra Stuttgart.
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER