Tipsbladet.dk erfarer, at Bundesliga-klubben Stuttgart er interesseret i højrebacken Zdenek Pospech, og selv om tjekken har kontraktudløb til sommer og dermed kan skifte uden en transfersum, så skulle tyskerne overveje et køb allerede her i januar, for der er alvorligt brug for defensive forstærkninger.
Stuttgart er aktuelt næstsidst i rækken, hvor de har lukket 35 mål ind i 17 kampe, og specielt højrebacken har voldt problemer i efteråret med flere forskellige spillere, for eksempel hollandske Khalid Boulahrouz eller Liverpool-lejesvenden Philipp Degen, på pladsen, uden at der er fundet en permanent løsning. Det hul kunne den 32-årige Pospech ganske givet godt lukke, men timingen i et januarskifte til den nedrykningstruede storklub er ikke oplagt.
De danske mestre har nemlig ikke nogen direkte afløser klar for tjekken, og om 42 dage gælder det Champions League 1/8-finalen i Parken mod Chelsea, hvilket giver ultrakort tid til at køre et eventuelt nyindkøb ind på pladsen. Man kunne selvfølgelig rykke William Kvist tilbage fra midtbanen, men det ville så i stedet ødelægge den stærke centrale duo med Kvist og Claudemir før de historiske kampe mod London-holdet.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen udtaler sig principielt ikke om den slags, men siger:
– Pospech har været en dygtig spiller for os gennem lang tid. Hans kontrakt udløber til sommer, men han er en spiller, der også ville kunne bidrage fremadrettet, og så må fremtiden vise om et nyt samarbejde er muligt.
Så FCK vil altså gerne forlænge med tjekken, der på sin side tidligere har udtalt sig positivt om at blive i København, mens han dog også har nogle familiære overvejelser, da hans datter snart skal begynde i skole, hvorfor en tilbagevenden til Tjekkiet også kunne være en mulighed. Og så er spørgsmålet så, hvordan interessen fra Stuttgart, knap fem timers kørsel fra Prag, passer ind i den ligning.
Pospech har i øvrigt trænet med FC København både mandag og tirsdag og har ingen kommentarer, da tipsbladet.dk spørger om interessen fra Stuttgart.
LIVE
LIVE: Mål – AGF foran i guldbrag!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag