Tipsbladet.dk erfarer, at Bundesliga-klubben Stuttgart er interesseret i højrebacken Zdenek Pospech, og selv om tjekken har kontraktudløb til sommer og dermed kan skifte uden en transfersum, så skulle tyskerne overveje et køb allerede her i januar, for der er alvorligt brug for defensive forstærkninger.
Stuttgart er aktuelt næstsidst i rækken, hvor de har lukket 35 mål ind i 17 kampe, og specielt højrebacken har voldt problemer i efteråret med flere forskellige spillere, for eksempel hollandske Khalid Boulahrouz eller Liverpool-lejesvenden Philipp Degen, på pladsen, uden at der er fundet en permanent løsning. Det hul kunne den 32-årige Pospech ganske givet godt lukke, men timingen i et januarskifte til den nedrykningstruede storklub er ikke oplagt.
De danske mestre har nemlig ikke nogen direkte afløser klar for tjekken, og om 42 dage gælder det Champions League 1/8-finalen i Parken mod Chelsea, hvilket giver ultrakort tid til at køre et eventuelt nyindkøb ind på pladsen. Man kunne selvfølgelig rykke William Kvist tilbage fra midtbanen, men det ville så i stedet ødelægge den stærke centrale duo med Kvist og Claudemir før de historiske kampe mod London-holdet.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen udtaler sig principielt ikke om den slags, men siger:
– Pospech har været en dygtig spiller for os gennem lang tid. Hans kontrakt udløber til sommer, men han er en spiller, der også ville kunne bidrage fremadrettet, og så må fremtiden vise om et nyt samarbejde er muligt.
Så FCK vil altså gerne forlænge med tjekken, der på sin side tidligere har udtalt sig positivt om at blive i København, mens han dog også har nogle familiære overvejelser, da hans datter snart skal begynde i skole, hvorfor en tilbagevenden til Tjekkiet også kunne være en mulighed. Og så er spørgsmålet så, hvordan interessen fra Stuttgart, knap fem timers kørsel fra Prag, passer ind i den ligning.
Pospech har i øvrigt trænet med FC København både mandag og tirsdag og har ingen kommentarer, da tipsbladet.dk spørger om interessen fra Stuttgart.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED