Tysk invasion i Brøndby: Det er et valg med åbne øjne

Det er ikke noget tilfælde, at Brøndby IF har relativt mange tyskere i truppen, men omvendt er det heller ikke noget krav i sig selv, slår sportsdirektøren fast.



Cheftræner Alexander Zorniger er en markant skikkelse i Brøndby IF, men han er langt fra ene om at gøre tysk til et udbredt modersmål i klubben. For siden hans ansættelse har Brøndby haft en vis forkærlighed for tyske spillere.

Truppen talte før dette transfervindue Benjamin Bellot, Benedikt Röcker og Hany Mukhtar, mens Anthony Jungs lejeaftale blev gjort permanent tidligere på sommeren, og nyindkøbene Dominik Kaiser, Marvin Schwäbe og Björn Kopplin alle kommer fra den store nabo mod syd. 

Derudover er tysk-kosovoeren Besar Halimi stadig i spil til at vende tilbage til klubben, efter hans lejeaftale for sidste sæson udløb.

Det er da heller ikke ligefrem noget tilfælde, at der er relativt mange tyskere i Brøndby-truppen, men noget krav i rekrutteringen er det trods alt ikke.

– Det er et valg med åbne øjne. Når vi skal rekruttere spillere til vores spillestil, er det attraktivt at hente tyskere, der har erfaring med stilen. Det har kun få danskere og skandinaver, siger sportsdirektør Troels Bech til Ritzau.

– Der er sikkert en grænse for, hvor mange spillere fra samme geografi, man kan tage ind på et dansk hold, men når jeg kigger på truppen, er det nogle af dem, der udtrykker mest Brøndby-kultur, som vi kender og ønsker den.

Foruden de nævnte spillere og cheftræner er også assistenten Matthias Jaissle fra Tyskland. Sammen med Zorniger, de øvrige landsmænd og Brøndby-hold i almindelighed åbner han Superliga-sæsonen på mandag med en udekamp mod Randers FC.





Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Norge – England

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

– Det vil være VM’s største overraskelse!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spanien – Belgien

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Superligaen er knækket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’