Tysk invasion i Brøndby: Det er et valg med åbne øjne

Det er ikke noget tilfælde, at Brøndby IF har relativt mange tyskere i truppen, men omvendt er det heller ikke noget krav i sig selv, slår sportsdirektøren fast.



Cheftræner Alexander Zorniger er en markant skikkelse i Brøndby IF, men han er langt fra ene om at gøre tysk til et udbredt modersmål i klubben. For siden hans ansættelse har Brøndby haft en vis forkærlighed for tyske spillere.

Truppen talte før dette transfervindue Benjamin Bellot, Benedikt Röcker og Hany Mukhtar, mens Anthony Jungs lejeaftale blev gjort permanent tidligere på sommeren, og nyindkøbene Dominik Kaiser, Marvin Schwäbe og Björn Kopplin alle kommer fra den store nabo mod syd. 

Derudover er tysk-kosovoeren Besar Halimi stadig i spil til at vende tilbage til klubben, efter hans lejeaftale for sidste sæson udløb.

Det er da heller ikke ligefrem noget tilfælde, at der er relativt mange tyskere i Brøndby-truppen, men noget krav i rekrutteringen er det trods alt ikke.

– Det er et valg med åbne øjne. Når vi skal rekruttere spillere til vores spillestil, er det attraktivt at hente tyskere, der har erfaring med stilen. Det har kun få danskere og skandinaver, siger sportsdirektør Troels Bech til Ritzau.

– Der er sikkert en grænse for, hvor mange spillere fra samme geografi, man kan tage ind på et dansk hold, men når jeg kigger på truppen, er det nogle af dem, der udtrykker mest Brøndby-kultur, som vi kender og ønsker den.

Foruden de nævnte spillere og cheftræner er også assistenten Matthias Jaissle fra Tyskland. Sammen med Zorniger, de øvrige landsmænd og Brøndby-hold i almindelighed åbner han Superliga-sæsonen på mandag med en udekamp mod Randers FC.






Norsk ekspert håner Danmark




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Frankrig – Marokko

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Arbejder på Brøndby-exit



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Stor profil ude af Frankrig-brag

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg