Cheftræner Alexander Zorniger er en markant skikkelse i Brøndby IF, men han er langt fra ene om at gøre tysk til et udbredt modersmål i klubben. For siden hans ansættelse har Brøndby haft en vis forkærlighed for tyske spillere.
Truppen talte før dette transfervindue Benjamin Bellot, Benedikt Röcker og Hany Mukhtar, mens Anthony Jungs lejeaftale blev gjort permanent tidligere på sommeren, og nyindkøbene Dominik Kaiser, Marvin Schwäbe og Björn Kopplin alle kommer fra den store nabo mod syd.
Derudover er tysk-kosovoeren Besar Halimi stadig i spil til at vende tilbage til klubben, efter hans lejeaftale for sidste sæson udløb.
Det er da heller ikke ligefrem noget tilfælde, at der er relativt mange tyskere i Brøndby-truppen, men noget krav i rekrutteringen er det trods alt ikke.
– Det er et valg med åbne øjne. Når vi skal rekruttere spillere til vores spillestil, er det attraktivt at hente tyskere, der har erfaring med stilen. Det har kun få danskere og skandinaver, siger sportsdirektør Troels Bech til Ritzau.
– Der er sikkert en grænse for, hvor mange spillere fra samme geografi, man kan tage ind på et dansk hold, men når jeg kigger på truppen, er det nogle af dem, der udtrykker mest Brøndby-kultur, som vi kender og ønsker den.
Foruden de nævnte spillere og cheftræner er også assistenten Matthias Jaissle fra Tyskland. Sammen med Zorniger, de øvrige landsmænd og Brøndby-hold i almindelighed åbner han Superliga-sæsonen på mandag med en udekamp mod Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Holland – Japan
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT
