Brian Priske og co. kørt rundt af Leverkusen

Florian Wirtz scorede to gange i Bayer Leverkusens sejr på 4-0 over Feyenoord i Champions League.



Feyenoord fik torsdag aften en horribel start på ligaspillet i denne sæsons Champions League.

Med danske Brian Priske som den ansvarlige chef på trænerbænken tabte holdet på hjemmebane med 0-4 til de tyske mestre fra Bayer Leverkusen.

Efter bare seks minutter gik det galt for holdet fra Rotterdam, og herfra så gæsterne sig ikke tilbage.

Eneste gode nyhed for Feyenoord er, at der i det nye Champions League-format resterer syv kampe i turneringens første fase, hvor holdet kan nå at få rettet op på tingene.

Særligt defensivt er der brug for en overhaling.

Forsvaret gav i første halvleg alt for meget plads til Leverkusens spillere, som havde et højere gear og en hurtigere spilopfattelse end værterne.

En simpel fejl af midtbanespilleren Ramiz Zerrouki blev i indledningen straffet prompte, da Robert Andrich fandt kollegaen fra det tyske landshold Florian Wirtz, der scorede uden at ramme bolden specielt godt.

Feyenoord pressede på, og det duftede af en udligning, før Jeremie Frimpong en halv time inde i kampen fik en motorvej at løbe på i højre side.

Hollænderen krydrede den fornemme omstilling ved at lægge bolden ind til Alejandro Grimaldo, og få minutter senere stod han også for forarbejdet, da Wirtz blev dobbelt målscorer.

Helt galt gik det for Feyenoord, da målmand Timon Wellenreuther skvattede et umiddelbart harmløst hovedstødsindlæg i eget net.

4-0 var stillingen ved pausen, og med en udesejr som et uundgåeligt udfald blev anden halvleg en tæt på ligegyldig forestilling, hvor Feyenoord for anden gang i kampen fik annulleret et mål for offside.

Priske og kollegerne må gruble over, hvordan de kan få et bedre resultat med fra næste europæiske opgave ude mod Girona 2. oktober.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Chelsea – Nottingham Forest

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tottenham jagter choktransfer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’