Feyenoord fik torsdag aften en horribel start på ligaspillet i denne sæsons Champions League.
Med danske Brian Priske som den ansvarlige chef på trænerbænken tabte holdet på hjemmebane med 0-4 til de tyske mestre fra Bayer Leverkusen.
Efter bare seks minutter gik det galt for holdet fra Rotterdam, og herfra så gæsterne sig ikke tilbage.
Eneste gode nyhed for Feyenoord er, at der i det nye Champions League-format resterer syv kampe i turneringens første fase, hvor holdet kan nå at få rettet op på tingene.
Særligt defensivt er der brug for en overhaling.
Forsvaret gav i første halvleg alt for meget plads til Leverkusens spillere, som havde et højere gear og en hurtigere spilopfattelse end værterne.
En simpel fejl af midtbanespilleren Ramiz Zerrouki blev i indledningen straffet prompte, da Robert Andrich fandt kollegaen fra det tyske landshold Florian Wirtz, der scorede uden at ramme bolden specielt godt.
Feyenoord pressede på, og det duftede af en udligning, før Jeremie Frimpong en halv time inde i kampen fik en motorvej at løbe på i højre side.
Hollænderen krydrede den fornemme omstilling ved at lægge bolden ind til Alejandro Grimaldo, og få minutter senere stod han også for forarbejdet, da Wirtz blev dobbelt målscorer.
Helt galt gik det for Feyenoord, da målmand Timon Wellenreuther skvattede et umiddelbart harmløst hovedstødsindlæg i eget net.
4-0 var stillingen ved pausen, og med en udesejr som et uundgåeligt udfald blev anden halvleg en tæt på ligegyldig forestilling, hvor Feyenoord for anden gang i kampen fik annulleret et mål for offside.
Priske og kollegerne må gruble over, hvordan de kan få et bedre resultat med fra næste europæiske opgave ude mod Girona 2. oktober.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER