Brian Priske og co. kørt rundt af Leverkusen

Florian Wirtz scorede to gange i Bayer Leverkusens sejr på 4-0 over Feyenoord i Champions League.



Feyenoord fik torsdag aften en horribel start på ligaspillet i denne sæsons Champions League.

Med danske Brian Priske som den ansvarlige chef på trænerbænken tabte holdet på hjemmebane med 0-4 til de tyske mestre fra Bayer Leverkusen.

Efter bare seks minutter gik det galt for holdet fra Rotterdam, og herfra så gæsterne sig ikke tilbage.

Eneste gode nyhed for Feyenoord er, at der i det nye Champions League-format resterer syv kampe i turneringens første fase, hvor holdet kan nå at få rettet op på tingene.

Særligt defensivt er der brug for en overhaling.

Forsvaret gav i første halvleg alt for meget plads til Leverkusens spillere, som havde et højere gear og en hurtigere spilopfattelse end værterne.

En simpel fejl af midtbanespilleren Ramiz Zerrouki blev i indledningen straffet prompte, da Robert Andrich fandt kollegaen fra det tyske landshold Florian Wirtz, der scorede uden at ramme bolden specielt godt.

Feyenoord pressede på, og det duftede af en udligning, før Jeremie Frimpong en halv time inde i kampen fik en motorvej at løbe på i højre side.

Hollænderen krydrede den fornemme omstilling ved at lægge bolden ind til Alejandro Grimaldo, og få minutter senere stod han også for forarbejdet, da Wirtz blev dobbelt målscorer.

Helt galt gik det for Feyenoord, da målmand Timon Wellenreuther skvattede et umiddelbart harmløst hovedstødsindlæg i eget net.

4-0 var stillingen ved pausen, og med en udesejr som et uundgåeligt udfald blev anden halvleg en tæt på ligegyldig forestilling, hvor Feyenoord for anden gang i kampen fik annulleret et mål for offside.

Priske og kollegerne må gruble over, hvordan de kan få et bedre resultat med fra næste europæiske opgave ude mod Girona 2. oktober.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK