Flick rydder op: Vrager flere stjernespillere

Gündogan, Rüdiger, Süle, Müller og Sané udelades fra tysk trup efter VM-skuffelse. Nye spillere skal ses an.



Tysklands herrelandshold i fodbold er som værtsnation allerede sikret en plads ved EM-slutrunden i 2024, og det vil landstræner Hansi Flick benytte som anledning til at se en række nye spillere an inden slutrunden.

Efter fiaskoen ved VM i Qatar, hvor Tyskland røg ud efter gruppespillet, har Flick set bort fra en række etablerede navne i den trup, han udtog fredag.

Profiler som Ilkay Gündogan, Antonio Rüdiger, Niklas Süle, Thomas Müller og Leroy Sané er således blevet vraget. Dertil kommer, at den skadede topmålmand Manuel Neuer heller ikke er med.

– Alle dem, jeg har udeladt, har enorm stor kvalitet, og de har været gode for os. Men vi vil gøre vores trup bredere, og det arbejde starter her i marts.

– Selvfølgelig er der nok en enkelt eller to af de udeladte spillere, som gerne ville have været med, siger Hansi Flick og påpeger, at de udeladte spillere på ingen måde kan afskrives fra fremtidens tyske landshold.

15 spillere er gengangere fra den 26 mand store VM-trup. De suppleres af fem potentielle debutanter og fire spillere, der tidligere har været med landsholdet.

Josha Vagnoman (Stuttgart), Mergim Berisha (Augsburg), Marius Wolf (Dortmund), Felix Nmecha (Wolfsburg) og Kevin Schade (Brentford) er alle med for første gang.

Bernd Leno, Emre Can, Florian Wirtz og Timo Werner vender tilbage i Tysklands trup.

– Det er vigtigt for os, at vi bygger vores trup op frem mod EM på hjemmebane. Derfor skal vi have set nogle nye spillere an og give dem tid til at vokse ind på holdet, siger Hansi Flick.

Joshua Kimmich overtager anførerbindet efter Manuel Neuer.

Tyskland møder Peru og Belgien i testkampe 25. og 28. marts.

/ritzau/dpa







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Melder Lindstrøm helt færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal – Fulham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– Vi har alle fejlet