Flick rydder op: Vrager flere stjernespillere

Gündogan, Rüdiger, Süle, Müller og Sané udelades fra tysk trup efter VM-skuffelse. Nye spillere skal ses an.



Tysklands herrelandshold i fodbold er som værtsnation allerede sikret en plads ved EM-slutrunden i 2024, og det vil landstræner Hansi Flick benytte som anledning til at se en række nye spillere an inden slutrunden.

Efter fiaskoen ved VM i Qatar, hvor Tyskland røg ud efter gruppespillet, har Flick set bort fra en række etablerede navne i den trup, han udtog fredag.

Profiler som Ilkay Gündogan, Antonio Rüdiger, Niklas Süle, Thomas Müller og Leroy Sané er således blevet vraget. Dertil kommer, at den skadede topmålmand Manuel Neuer heller ikke er med.

– Alle dem, jeg har udeladt, har enorm stor kvalitet, og de har været gode for os. Men vi vil gøre vores trup bredere, og det arbejde starter her i marts.

– Selvfølgelig er der nok en enkelt eller to af de udeladte spillere, som gerne ville have været med, siger Hansi Flick og påpeger, at de udeladte spillere på ingen måde kan afskrives fra fremtidens tyske landshold.

15 spillere er gengangere fra den 26 mand store VM-trup. De suppleres af fem potentielle debutanter og fire spillere, der tidligere har været med landsholdet.

Josha Vagnoman (Stuttgart), Mergim Berisha (Augsburg), Marius Wolf (Dortmund), Felix Nmecha (Wolfsburg) og Kevin Schade (Brentford) er alle med for første gang.

Bernd Leno, Emre Can, Florian Wirtz og Timo Werner vender tilbage i Tysklands trup.

– Det er vigtigt for os, at vi bygger vores trup op frem mod EM på hjemmebane. Derfor skal vi have set nogle nye spillere an og give dem tid til at vokse ind på holdet, siger Hansi Flick.

Joshua Kimmich overtager anførerbindet efter Manuel Neuer.

Tyskland møder Peru og Belgien i testkampe 25. og 28. marts.

/ritzau/dpa







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Her kan man se La Liga fremover

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg