Dovbyk-assist i målfest mod Tyskland

Kamp nummer 1000 for Tysklands landshold blev ikke køn, men to sene scoringer afværgede nederlag til Ukraine.



Det tyske fodboldlandshold fejrede mandag et stort jubilæum, da man i Bremen spillede landskamp nummer 1000 i historien.

Jubilæumskampen mod Ukraine blev alt andet end flot, men tyskerne fik på to sene mål reddet 3-3 efter ellers at have leveret en fejlfyldt indsats.

Ukraine var særligt udvalgt som modstander for at "sende et klart signal for fred og international forståelse og mod krig og ødelæggelse", havde det tyske forbund proklameret, da venskabskampen blev offentliggjort.

Det ukrainske folk har haft det svært, siden Rusland for over et år siden invaderede landet, men det var næppe planen, at de tyske spillere skulle være så gæstfri på banen, som tilfældet var mandag.

Alt gik planmæssigt fra start for jubilarerne. Efter at have brændt en kæmpechance efter få minutter bragte Niclas Füllkrug, der til dagligt spiller for Werder Bremen, tyskerne i front efter seks minutter.

Han rettede heldigt Marius Wolfs afslutning af, men derfra var der ikke meget held tilbage for hjemmeholdet.

Første gang Ukraine kom afsted i en kontra mod tyskerne, blev Viktor Tsyhankov spillet fri til scoring efter 18 minutter. Hele angrebet startede med en sjusket fejlaflevering af Julian Brandt.

Mindre end fem minutter senere var den gal igen i den tyske defensiv. Nok et boldtab endte hos Chelseas Mykhaylo Mudryk i feltet. Han afsluttede elendigt, men bolden ramte Antonio Rüdiger og fortsatte i mål.

Tyskerne havde meget svært ved at kreere noget, og efter pausen blev ondt til værre.

En skidt tilbagelægning til bageste mand Matthias Ginter blev behandlet lige så ringe af stopperen. Artem Dovbyk snuppede den og satte Tsyhankov op til en let 3-1-scoring.

Det lignede en af de dage, hvor intet ville lykkes for Hansi Flicks tropper, men en indskiftning af Kai Havertz blev afgørende for, at Tyskland fik reddet lidt af æren.

Chelsea-spilleren udnyttede en blunder i Ukraines forsvar syv minutter før tid, og på tærsklen til tillægstiden tilkæmpede han sig et straffespark.

Det satte Joshua Kimmich ind via stolpen og fjernede dermed de dybeste rynker i Flicks pande. Kampen var desuden debut for Serhiy Rebrov som ukrainsk landstræner.

En del af overskuddet fra kampen var øremærket hjælp til Ukraine.

/ritzau/





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

‘Tæt på et rædselskabinet’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Hylder Mads Hermansen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Deler godt Brøndby-nyt

Det er helt galt, Brøndby!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Storklub jagter Jacob Neestrup

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Flere ændringer på vej i FC København  

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Oprykker henter FCK-emne

‘Schmedes er under pres’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

United tager kæmpe skridt mod Champions League

– Det er lort!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’