Dovbyk-assist i målfest mod Tyskland

Kamp nummer 1000 for Tysklands landshold blev ikke køn, men to sene scoringer afværgede nederlag til Ukraine.



Det tyske fodboldlandshold fejrede mandag et stort jubilæum, da man i Bremen spillede landskamp nummer 1000 i historien.

Jubilæumskampen mod Ukraine blev alt andet end flot, men tyskerne fik på to sene mål reddet 3-3 efter ellers at have leveret en fejlfyldt indsats.

Ukraine var særligt udvalgt som modstander for at "sende et klart signal for fred og international forståelse og mod krig og ødelæggelse", havde det tyske forbund proklameret, da venskabskampen blev offentliggjort.

Det ukrainske folk har haft det svært, siden Rusland for over et år siden invaderede landet, men det var næppe planen, at de tyske spillere skulle være så gæstfri på banen, som tilfældet var mandag.

Alt gik planmæssigt fra start for jubilarerne. Efter at have brændt en kæmpechance efter få minutter bragte Niclas Füllkrug, der til dagligt spiller for Werder Bremen, tyskerne i front efter seks minutter.

Han rettede heldigt Marius Wolfs afslutning af, men derfra var der ikke meget held tilbage for hjemmeholdet.

Første gang Ukraine kom afsted i en kontra mod tyskerne, blev Viktor Tsyhankov spillet fri til scoring efter 18 minutter. Hele angrebet startede med en sjusket fejlaflevering af Julian Brandt.

Mindre end fem minutter senere var den gal igen i den tyske defensiv. Nok et boldtab endte hos Chelseas Mykhaylo Mudryk i feltet. Han afsluttede elendigt, men bolden ramte Antonio Rüdiger og fortsatte i mål.

Tyskerne havde meget svært ved at kreere noget, og efter pausen blev ondt til værre.

En skidt tilbagelægning til bageste mand Matthias Ginter blev behandlet lige så ringe af stopperen. Artem Dovbyk snuppede den og satte Tsyhankov op til en let 3-1-scoring.

Det lignede en af de dage, hvor intet ville lykkes for Hansi Flicks tropper, men en indskiftning af Kai Havertz blev afgørende for, at Tyskland fik reddet lidt af æren.

Chelsea-spilleren udnyttede en blunder i Ukraines forsvar syv minutter før tid, og på tærsklen til tillægstiden tilkæmpede han sig et straffespark.

Det satte Joshua Kimmich ind via stolpen og fjernede dermed de dybeste rynker i Flicks pande. Kampen var desuden debut for Serhiy Rebrov som ukrainsk landstræner.

En del af overskuddet fra kampen var øremærket hjælp til Ukraine.

/ritzau/





På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona




LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Helt vild med Brøndby-profil

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Nu klager FC Barcelona igen

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Harry Maguire ryger i skammekrogen

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!