Det tyske fodboldlandshold fejrede mandag et stort jubilæum, da man i Bremen spillede landskamp nummer 1000 i historien.
Jubilæumskampen mod Ukraine blev alt andet end flot, men tyskerne fik på to sene mål reddet 3-3 efter ellers at have leveret en fejlfyldt indsats.
Ukraine var særligt udvalgt som modstander for at "sende et klart signal for fred og international forståelse og mod krig og ødelæggelse", havde det tyske forbund proklameret, da venskabskampen blev offentliggjort.
Det ukrainske folk har haft det svært, siden Rusland for over et år siden invaderede landet, men det var næppe planen, at de tyske spillere skulle være så gæstfri på banen, som tilfældet var mandag.
Alt gik planmæssigt fra start for jubilarerne. Efter at have brændt en kæmpechance efter få minutter bragte Niclas Füllkrug, der til dagligt spiller for Werder Bremen, tyskerne i front efter seks minutter.
Han rettede heldigt Marius Wolfs afslutning af, men derfra var der ikke meget held tilbage for hjemmeholdet.
Første gang Ukraine kom afsted i en kontra mod tyskerne, blev Viktor Tsyhankov spillet fri til scoring efter 18 minutter. Hele angrebet startede med en sjusket fejlaflevering af Julian Brandt.
Mindre end fem minutter senere var den gal igen i den tyske defensiv. Nok et boldtab endte hos Chelseas Mykhaylo Mudryk i feltet. Han afsluttede elendigt, men bolden ramte Antonio Rüdiger og fortsatte i mål.
Tyskerne havde meget svært ved at kreere noget, og efter pausen blev ondt til værre.
En skidt tilbagelægning til bageste mand Matthias Ginter blev behandlet lige så ringe af stopperen. Artem Dovbyk snuppede den og satte Tsyhankov op til en let 3-1-scoring.
Det lignede en af de dage, hvor intet ville lykkes for Hansi Flicks tropper, men en indskiftning af Kai Havertz blev afgørende for, at Tyskland fik reddet lidt af æren.
Chelsea-spilleren udnyttede en blunder i Ukraines forsvar syv minutter før tid, og på tærsklen til tillægstiden tilkæmpede han sig et straffespark.
Det satte Joshua Kimmich ind via stolpen og fjernede dermed de dybeste rynker i Flicks pande. Kampen var desuden debut for Serhiy Rebrov som ukrainsk landstræner.
En del af overskuddet fra kampen var øremærket hjælp til Ukraine.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER