U17-drenge spiller uafgjort mod Kroatien

Det danske U17-landshold spillede torsdag 2-2 mod Kroatien i holdets anden gruppekamp ved EM.



Det danske U17-landshold var både foran og bagud, men det endte med et uafgjort 2-2-resultat mod Kroatien i den anden gruppekamp ved fodbold-EM.

Dermed ser det stadig godt ud for Danmarks unge talenter, der vandt den første EM-kamp over Wales.

Danmark topper sin gruppe med fire point, mens Kroatien har to point i puljen med fire hold. De to bedste går videre til kvartfinalerne.

Roberto Risnæs, som scorede målet til 2-2, betegnede kampen mod kroaterne som intens.

– Det var en svær kamp mod en god modstander. De havde nogle gode individualister, som vi skulle tage højde for.

– Overordnet dominerede vi kampen og havde en masse store chancer, som vi selvfølgelig skulle have scoret på, siger Roberto Risnæs.

Generelt havde Danmark de fleste og største chancer, og danskerne kom bedst fra start.

Kantspilleren Lasse Abildgaard bragte Danmark foran 1-0 ti minutter før pausen. Det var Abildgaards fjerde mål på det danske U17-landshold.

Ajax-talentet, der har nummer 10 på ryggen, tog et par træk ind i banen og sparkede med venstrebenet bolden fladt i nettet helt ude ved stolpen.

Føringen holdt dog kun i fem minutter, så havde kroaterne udlignet.

Den danske back Frej Elkjær Andersen leverede sløset forsvarsspil, da Kroatiens kantspiller Noa Mikic snuppede bolden og lagde den ind til en nem 1-1-scoring af Patrice Covic.

Tre minutter inde i anden halvleg blev Noa Mikic igen den store over for Frej Elkjær Andersen, som tabte en duel mod den kroatiske kantspiller.

Noa Mikic løb uhindret ned og sparkede bolden ind i det danske mål, og dermed var Kroatien foran 2-1.

– Vi skulle have været bedre til at forsvare vores sidste tredjedel, for vi indkasserede nogle dumme mål, påpeger Roberto Risnæs.

Efter en times spil udlignede den 17-årige FCK-kantspiller efter et hjørnespark, der blev slået ind over af klubkammeraten Oliver Højer.

Roberto Risnæs bugserede bolden i nettet med brystkassen til 2-2, efter at indskiftede Graham Ankamafio havde sendt bolden hen til sin holdkammerat.

– Jeg så, at Oliver lagde en god bold til bageste stolpe, og jeg vidste, at Graham ville komme først til den.

– Jeg prøvede at komme ind, hvor det var farligt, og så fik jeg prikket den ind med brystet, siger Roberto Risnæs.

Flere mål blev der ikke scoret i opgøret. I den sidste gruppekamp skal Danmark på søndag møde Østrig.

– Vi ser meget frem til kampen. Det er vores finale. Vi skal bare ud at have tre point, for så kommer vi sikkert videre til kvartfinalen, siger Roberto Risnæs.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Det var verdens undergang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’