U17-drenge spiller uafgjort mod Kroatien

Det danske U17-landshold spillede torsdag 2-2 mod Kroatien i holdets anden gruppekamp ved EM.



Det danske U17-landshold var både foran og bagud, men det endte med et uafgjort 2-2-resultat mod Kroatien i den anden gruppekamp ved fodbold-EM.

Dermed ser det stadig godt ud for Danmarks unge talenter, der vandt den første EM-kamp over Wales.

Danmark topper sin gruppe med fire point, mens Kroatien har to point i puljen med fire hold. De to bedste går videre til kvartfinalerne.

Roberto Risnæs, som scorede målet til 2-2, betegnede kampen mod kroaterne som intens.

– Det var en svær kamp mod en god modstander. De havde nogle gode individualister, som vi skulle tage højde for.

– Overordnet dominerede vi kampen og havde en masse store chancer, som vi selvfølgelig skulle have scoret på, siger Roberto Risnæs.

Generelt havde Danmark de fleste og største chancer, og danskerne kom bedst fra start.

Kantspilleren Lasse Abildgaard bragte Danmark foran 1-0 ti minutter før pausen. Det var Abildgaards fjerde mål på det danske U17-landshold.

Ajax-talentet, der har nummer 10 på ryggen, tog et par træk ind i banen og sparkede med venstrebenet bolden fladt i nettet helt ude ved stolpen.

Føringen holdt dog kun i fem minutter, så havde kroaterne udlignet.

Den danske back Frej Elkjær Andersen leverede sløset forsvarsspil, da Kroatiens kantspiller Noa Mikic snuppede bolden og lagde den ind til en nem 1-1-scoring af Patrice Covic.

Tre minutter inde i anden halvleg blev Noa Mikic igen den store over for Frej Elkjær Andersen, som tabte en duel mod den kroatiske kantspiller.

Noa Mikic løb uhindret ned og sparkede bolden ind i det danske mål, og dermed var Kroatien foran 2-1.

– Vi skulle have været bedre til at forsvare vores sidste tredjedel, for vi indkasserede nogle dumme mål, påpeger Roberto Risnæs.

Efter en times spil udlignede den 17-årige FCK-kantspiller efter et hjørnespark, der blev slået ind over af klubkammeraten Oliver Højer.

Roberto Risnæs bugserede bolden i nettet med brystkassen til 2-2, efter at indskiftede Graham Ankamafio havde sendt bolden hen til sin holdkammerat.

– Jeg så, at Oliver lagde en god bold til bageste stolpe, og jeg vidste, at Graham ville komme først til den.

– Jeg prøvede at komme ind, hvor det var farligt, og så fik jeg prikket den ind med brystet, siger Roberto Risnæs.

Flere mål blev der ikke scoret i opgøret. I den sidste gruppekamp skal Danmark på søndag møde Østrig.

– Vi ser meget frem til kampen. Det er vores finale. Vi skal bare ud at have tre point, for så kommer vi sikkert videre til kvartfinalen, siger Roberto Risnæs.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark

PSG genvinder Champions League



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

LIVE: PSG vinder Champions League

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen