Det danske U17-landshold var både foran og bagud, men det endte med et uafgjort 2-2-resultat mod Kroatien i den anden gruppekamp ved fodbold-EM.
Dermed ser det stadig godt ud for Danmarks unge talenter, der vandt den første EM-kamp over Wales.
Danmark topper sin gruppe med fire point, mens Kroatien har to point i puljen med fire hold. De to bedste går videre til kvartfinalerne.
Roberto Risnæs, som scorede målet til 2-2, betegnede kampen mod kroaterne som intens.
– Det var en svær kamp mod en god modstander. De havde nogle gode individualister, som vi skulle tage højde for.
– Overordnet dominerede vi kampen og havde en masse store chancer, som vi selvfølgelig skulle have scoret på, siger Roberto Risnæs.
Generelt havde Danmark de fleste og største chancer, og danskerne kom bedst fra start.
Kantspilleren Lasse Abildgaard bragte Danmark foran 1-0 ti minutter før pausen. Det var Abildgaards fjerde mål på det danske U17-landshold.
Ajax-talentet, der har nummer 10 på ryggen, tog et par træk ind i banen og sparkede med venstrebenet bolden fladt i nettet helt ude ved stolpen.
Føringen holdt dog kun i fem minutter, så havde kroaterne udlignet.
Den danske back Frej Elkjær Andersen leverede sløset forsvarsspil, da Kroatiens kantspiller Noa Mikic snuppede bolden og lagde den ind til en nem 1-1-scoring af Patrice Covic.
Tre minutter inde i anden halvleg blev Noa Mikic igen den store over for Frej Elkjær Andersen, som tabte en duel mod den kroatiske kantspiller.
Noa Mikic løb uhindret ned og sparkede bolden ind i det danske mål, og dermed var Kroatien foran 2-1.
– Vi skulle have været bedre til at forsvare vores sidste tredjedel, for vi indkasserede nogle dumme mål, påpeger Roberto Risnæs.
Efter en times spil udlignede den 17-årige FCK-kantspiller efter et hjørnespark, der blev slået ind over af klubkammeraten Oliver Højer.
Roberto Risnæs bugserede bolden i nettet med brystkassen til 2-2, efter at indskiftede Graham Ankamafio havde sendt bolden hen til sin holdkammerat.
– Jeg så, at Oliver lagde en god bold til bageste stolpe, og jeg vidste, at Graham ville komme først til den.
– Jeg prøvede at komme ind, hvor det var farligt, og så fik jeg prikket den ind med brystet, siger Roberto Risnæs.
Flere mål blev der ikke scoret i opgøret. I den sidste gruppekamp skal Danmark på søndag møde Østrig.
– Vi ser meget frem til kampen. Det er vores finale. Vi skal bare ud at have tre point, for så kommer vi sikkert videre til kvartfinalen, siger Roberto Risnæs.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
TOPNYHED
AGF giver lange karantæner for racisme
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED