Det danske U17-landshold var både foran og bagud, men det endte med et uafgjort 2-2-resultat mod Kroatien i den anden gruppekamp ved fodbold-EM.
Dermed ser det stadig godt ud for Danmarks unge talenter, der vandt den første EM-kamp over Wales.
Danmark topper sin gruppe med fire point, mens Kroatien har to point i puljen med fire hold. De to bedste går videre til kvartfinalerne.
Roberto Risnæs, som scorede målet til 2-2, betegnede kampen mod kroaterne som intens.
– Det var en svær kamp mod en god modstander. De havde nogle gode individualister, som vi skulle tage højde for.
– Overordnet dominerede vi kampen og havde en masse store chancer, som vi selvfølgelig skulle have scoret på, siger Roberto Risnæs.
Generelt havde Danmark de fleste og største chancer, og danskerne kom bedst fra start.
Kantspilleren Lasse Abildgaard bragte Danmark foran 1-0 ti minutter før pausen. Det var Abildgaards fjerde mål på det danske U17-landshold.
Ajax-talentet, der har nummer 10 på ryggen, tog et par træk ind i banen og sparkede med venstrebenet bolden fladt i nettet helt ude ved stolpen.
Føringen holdt dog kun i fem minutter, så havde kroaterne udlignet.
Den danske back Frej Elkjær Andersen leverede sløset forsvarsspil, da Kroatiens kantspiller Noa Mikic snuppede bolden og lagde den ind til en nem 1-1-scoring af Patrice Covic.
Tre minutter inde i anden halvleg blev Noa Mikic igen den store over for Frej Elkjær Andersen, som tabte en duel mod den kroatiske kantspiller.
Noa Mikic løb uhindret ned og sparkede bolden ind i det danske mål, og dermed var Kroatien foran 2-1.
– Vi skulle have været bedre til at forsvare vores sidste tredjedel, for vi indkasserede nogle dumme mål, påpeger Roberto Risnæs.
Efter en times spil udlignede den 17-årige FCK-kantspiller efter et hjørnespark, der blev slået ind over af klubkammeraten Oliver Højer.
Roberto Risnæs bugserede bolden i nettet med brystkassen til 2-2, efter at indskiftede Graham Ankamafio havde sendt bolden hen til sin holdkammerat.
– Jeg så, at Oliver lagde en god bold til bageste stolpe, og jeg vidste, at Graham ville komme først til den.
– Jeg prøvede at komme ind, hvor det var farligt, og så fik jeg prikket den ind med brystet, siger Roberto Risnæs.
Flere mål blev der ikke scoret i opgøret. I den sidste gruppekamp skal Danmark på søndag møde Østrig.
– Vi ser meget frem til kampen. Det er vores finale. Vi skal bare ud at have tre point, for så kommer vi sikkert videre til kvartfinalen, siger Roberto Risnæs.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forlader Danmark
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Historisk Messi rykker forbi Klose
Conrad Harder får argentinsk chef
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Her kan du se Argentina mod Østrig
FC Københavns talenter gør rent bord
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Her kan du se Norge mod Senegal
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Lyngby Boldklub sælger profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT