U17-drenge spiller uafgjort mod Kroatien

Det danske U17-landshold spillede torsdag 2-2 mod Kroatien i holdets anden gruppekamp ved EM.



Det danske U17-landshold var både foran og bagud, men det endte med et uafgjort 2-2-resultat mod Kroatien i den anden gruppekamp ved fodbold-EM.

Dermed ser det stadig godt ud for Danmarks unge talenter, der vandt den første EM-kamp over Wales.

Danmark topper sin gruppe med fire point, mens Kroatien har to point i puljen med fire hold. De to bedste går videre til kvartfinalerne.

Roberto Risnæs, som scorede målet til 2-2, betegnede kampen mod kroaterne som intens.

– Det var en svær kamp mod en god modstander. De havde nogle gode individualister, som vi skulle tage højde for.

– Overordnet dominerede vi kampen og havde en masse store chancer, som vi selvfølgelig skulle have scoret på, siger Roberto Risnæs.

Generelt havde Danmark de fleste og største chancer, og danskerne kom bedst fra start.

Kantspilleren Lasse Abildgaard bragte Danmark foran 1-0 ti minutter før pausen. Det var Abildgaards fjerde mål på det danske U17-landshold.

Ajax-talentet, der har nummer 10 på ryggen, tog et par træk ind i banen og sparkede med venstrebenet bolden fladt i nettet helt ude ved stolpen.

Føringen holdt dog kun i fem minutter, så havde kroaterne udlignet.

Den danske back Frej Elkjær Andersen leverede sløset forsvarsspil, da Kroatiens kantspiller Noa Mikic snuppede bolden og lagde den ind til en nem 1-1-scoring af Patrice Covic.

Tre minutter inde i anden halvleg blev Noa Mikic igen den store over for Frej Elkjær Andersen, som tabte en duel mod den kroatiske kantspiller.

Noa Mikic løb uhindret ned og sparkede bolden ind i det danske mål, og dermed var Kroatien foran 2-1.

– Vi skulle have været bedre til at forsvare vores sidste tredjedel, for vi indkasserede nogle dumme mål, påpeger Roberto Risnæs.

Efter en times spil udlignede den 17-årige FCK-kantspiller efter et hjørnespark, der blev slået ind over af klubkammeraten Oliver Højer.

Roberto Risnæs bugserede bolden i nettet med brystkassen til 2-2, efter at indskiftede Graham Ankamafio havde sendt bolden hen til sin holdkammerat.

– Jeg så, at Oliver lagde en god bold til bageste stolpe, og jeg vidste, at Graham ville komme først til den.

– Jeg prøvede at komme ind, hvor det var farligt, og så fik jeg prikket den ind med brystet, siger Roberto Risnæs.

Flere mål blev der ikke scoret i opgøret. I den sidste gruppekamp skal Danmark på søndag møde Østrig.

– Vi ser meget frem til kampen. Det er vores finale. Vi skal bare ud at have tre point, for så kommer vi sikkert videre til kvartfinalen, siger Roberto Risnæs.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De tager ikke med FC København på træningslejr

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Schweiz – Algeriet

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra