• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

U19-mester forlader OB - rykker til 2. division

Foto: Middelfart Boldklub

19-årig back skifte fra OB til Middelfart Boldklub på en toårig aftale.

Af Victor Risager

I foråret har Jonas Skytte været med til at vinde U19-mesterskabet med OB, mens han også har fået debut på klubbens førstehold, men den unge back fortsætter ikke i den fynske Superliga-klub efter sommerferien.

I stedet rykker han til Middelfart Boldklub. Det bekræfter klubben fra 2. division på sin hjemmeside, hvor de samtidig oplyser, at den 19-årige spiller har fået en toårig aftale.

Jonas Skytte betragter Middelfart som en klub, hvor han kan fortsætte sin udvikling.

- Middelfart var det oplagte valg, som min næste klub. Her er en god blanding af rutinerede og unge spillere i truppen og et godt konkurrencemiljø. Det var vigtigt for mig at finde et godt udviklingsmiljø, og det er jeg helt sikker på at jeg har fundet her. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang med træningen med mine nye holdkammerater, og være med til at hjælpe Middelfart til en masse sejre i de kommende år, siger Jonas Skytte ifølge klubbens hjemmeside.

I Middelfart glæder man sig også over tilgangen.

- Vi har gennem længere tid haft et godt øje til Skytte, og var klar da muligheden bød sig. Han har været rigtig stærk i OB de seneste år, og er vokset sammen med hele årgangen derinde. Han er en dygtig boldspiller, som trods hans unge alder hurtigt vil blive et aktiv for vores hold.

- Vi glæder os rigtig meget over aftalen, og ser frem til at være med til at udvikle ham yderligere som fodboldspiller, forklarer direktør Søren Godskesen.

Den 19-årige back nåede kun en enkelt kamp for OB. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020