U21-landsholdet tager sikker sejr over Island

Sejren var aldrig rigtig i fare, da det danske U21-herrelandshold i fodbold på hjemmebane slog Island 2-0.



Danmark tog tirsdag aften revanche fra nederlaget på 2-4 i september mod Island og nappede en sikker 2-0-sejr i det omvendte opgør på Vejle Stadion.

Det var et opgør, hvor der ikke var meget på spil for de danske talenter. I sidste runde havde resultaterne i gruppen udartet sig, så Danmark sikrede sig kvalifikationsgruppens førsteplads og direkte avancement til EM 2025 i Slovakiet.

Derfor havde de danske spillere mulighed for at vise, hvorfor de skal have en plads i truppen til næste sommers slutrunde.

Islændingene havde heller ikke det store at spille for, da de maksimalt kunne nå en tredjeplads i gruppen, og det giver ikke mulighed for playoffkampe.

Danskerne satte sig hurtigt på spillet og chancerne. Dog skulle vi halvt ind i første halvleg, før det for alvor blev farligt.

Efter 24 minutters spil leverede Mathias Kvistgaarden en lækker detalje, da han chippede bolden hen over en islænding og testede den islandske målmand med en flad afslutning.

Herefter bevægede Danmark sig tættere og tættere på en scoring. Særligt Isak Jensen og Anton Gaaei gled let igennem på kanterne.

I det 32. minut lykkedes det hjemmeholdet at komme på måltavlen, da Tochi Chukwuani tæmmede og flugtede bolden i netmaskerne efter en præcis servering af Anton Gaaei.

Det var Chukwuanis første mål for U21-landsholdet.

Kort før pausen kolliderede den danske anfører Oliver Provstgaard med målmand Filip Jørgensen i forbindelse med en clearing af en islandsk dybdebold.

Jørgensen ømmede sig og tog sig til skulderen, men spillede videre.

Men da de danske spillere vendte tilbage fra omklædningsrummet efter pausen, var det med Andreas Jungdal i målet.

Danmark fortsatte trykket mod det islandske mål, og i det 59. minut kunne Kvistgaarden udbygge den danske føring, da han dukkede op på bageste stolpe efter et lumskt tidligt indlæg fra Isak Jensen.

Kampens intensitet faldt hen mod slutningen af kampen, og det lykkedes ingen af de to mandskaber at skabe de helt store muligheder.

19-årige Conrad Harder, der til daglig spiller for portugisiske Sporting, fik sin debut for U21-landsholdet, da han blev skiftet ind i pausen.

/ritzau/



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

I svime over German Onugkha

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF tilbage på førstepladsen

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

– Agger og Kahlenberg var specielt

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Lyngby går alene i front

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM

Silkeborg IF – AGF

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Danmark imponerer på talentliste

Lokalderby i Valencia lugter af mål