U21-landsholdet tager sikker sejr over Island

Sejren var aldrig rigtig i fare, da det danske U21-herrelandshold i fodbold på hjemmebane slog Island 2-0.



Danmark tog tirsdag aften revanche fra nederlaget på 2-4 i september mod Island og nappede en sikker 2-0-sejr i det omvendte opgør på Vejle Stadion.

Det var et opgør, hvor der ikke var meget på spil for de danske talenter. I sidste runde havde resultaterne i gruppen udartet sig, så Danmark sikrede sig kvalifikationsgruppens førsteplads og direkte avancement til EM 2025 i Slovakiet.

Derfor havde de danske spillere mulighed for at vise, hvorfor de skal have en plads i truppen til næste sommers slutrunde.

Islændingene havde heller ikke det store at spille for, da de maksimalt kunne nå en tredjeplads i gruppen, og det giver ikke mulighed for playoffkampe.

Danskerne satte sig hurtigt på spillet og chancerne. Dog skulle vi halvt ind i første halvleg, før det for alvor blev farligt.

Efter 24 minutters spil leverede Mathias Kvistgaarden en lækker detalje, da han chippede bolden hen over en islænding og testede den islandske målmand med en flad afslutning.

Herefter bevægede Danmark sig tættere og tættere på en scoring. Særligt Isak Jensen og Anton Gaaei gled let igennem på kanterne.

I det 32. minut lykkedes det hjemmeholdet at komme på måltavlen, da Tochi Chukwuani tæmmede og flugtede bolden i netmaskerne efter en præcis servering af Anton Gaaei.

Det var Chukwuanis første mål for U21-landsholdet.

Kort før pausen kolliderede den danske anfører Oliver Provstgaard med målmand Filip Jørgensen i forbindelse med en clearing af en islandsk dybdebold.

Jørgensen ømmede sig og tog sig til skulderen, men spillede videre.

Men da de danske spillere vendte tilbage fra omklædningsrummet efter pausen, var det med Andreas Jungdal i målet.

Danmark fortsatte trykket mod det islandske mål, og i det 59. minut kunne Kvistgaarden udbygge den danske føring, da han dukkede op på bageste stolpe efter et lumskt tidligt indlæg fra Isak Jensen.

Kampens intensitet faldt hen mod slutningen af kampen, og det lykkedes ingen af de to mandskaber at skabe de helt store muligheder.

19-årige Conrad Harder, der til daglig spiller for portugisiske Sporting, fik sin debut for U21-landsholdet, da han blev skiftet ind i pausen.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Mexico – Ecuador

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Usikker på Chido Obi-transfer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Tyskland – Paraguay

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”