U21-landsholdet tager sikker sejr over Island

Sejren var aldrig rigtig i fare, da det danske U21-herrelandshold i fodbold på hjemmebane slog Island 2-0.



Danmark tog tirsdag aften revanche fra nederlaget på 2-4 i september mod Island og nappede en sikker 2-0-sejr i det omvendte opgør på Vejle Stadion.

Det var et opgør, hvor der ikke var meget på spil for de danske talenter. I sidste runde havde resultaterne i gruppen udartet sig, så Danmark sikrede sig kvalifikationsgruppens førsteplads og direkte avancement til EM 2025 i Slovakiet.

Derfor havde de danske spillere mulighed for at vise, hvorfor de skal have en plads i truppen til næste sommers slutrunde.

Islændingene havde heller ikke det store at spille for, da de maksimalt kunne nå en tredjeplads i gruppen, og det giver ikke mulighed for playoffkampe.

Danskerne satte sig hurtigt på spillet og chancerne. Dog skulle vi halvt ind i første halvleg, før det for alvor blev farligt.

Efter 24 minutters spil leverede Mathias Kvistgaarden en lækker detalje, da han chippede bolden hen over en islænding og testede den islandske målmand med en flad afslutning.

Herefter bevægede Danmark sig tættere og tættere på en scoring. Særligt Isak Jensen og Anton Gaaei gled let igennem på kanterne.

I det 32. minut lykkedes det hjemmeholdet at komme på måltavlen, da Tochi Chukwuani tæmmede og flugtede bolden i netmaskerne efter en præcis servering af Anton Gaaei.

Det var Chukwuanis første mål for U21-landsholdet.

Kort før pausen kolliderede den danske anfører Oliver Provstgaard med målmand Filip Jørgensen i forbindelse med en clearing af en islandsk dybdebold.

Jørgensen ømmede sig og tog sig til skulderen, men spillede videre.

Men da de danske spillere vendte tilbage fra omklædningsrummet efter pausen, var det med Andreas Jungdal i målet.

Danmark fortsatte trykket mod det islandske mål, og i det 59. minut kunne Kvistgaarden udbygge den danske føring, da han dukkede op på bageste stolpe efter et lumskt tidligt indlæg fra Isak Jensen.

Kampens intensitet faldt hen mod slutningen af kampen, og det lykkedes ingen af de to mandskaber at skabe de helt store muligheder.

19-årige Conrad Harder, der til daglig spiller for portugisiske Sporting, fik sin debut for U21-landsholdet, da han blev skiftet ind i pausen.

/ritzau/





Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Raser over Rasmus Højlund-episode

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad