U21-landsholdsspiller forlænger med Superliga-klub

FC Nordsjælland har forlænget aftalen med Oliver Villadsen. Klubben melder ikke noget ud om, hvor lang tid den nye aftale løber.



En af FC Nordsjællands store profiler har forlænget sin kontrakt med klubben. 

Oliver Villadsen har været i FC Nordsjælland, siden han var 11 år gammel, og dette forhold står nu til at vare endnu længere. Således melder FC Nordsjælland, at klubben har forlænget kontrakten med den offensive wingback. 

U21-landsholdsspilleren er tilfreds med at det hårde arbejde har givet pote, og han fortæller selv, at han har udviklet sig meget det seneste år. 

– Jeg synes, jeg har været inde i en rigtig god udvikling det seneste år. Da jeg kom op i truppen, havde jeg masse ting, jeg skulle lære og forbedre, hvilket jeg arbejdede hårdt på. Så da chancen bød sig, greb jeg den og har spillet en masse siden.

– Det er rart at blive belønnet for sit hårde arbejde, men det giver mig også blod på tanden for at opnå mere. Mit fokus er på at skaffe resultater til holdet, fordi hvis vi præsterer kollektivt, skal jeg nok også præstere individuel, fortæller han til FC Nordsjællands egen hjemmeside. 

Sportschef i FC Nordsjælland, Mikkel Hemmersam, kalder Villadsen for en moderne wingback. 

– Oliver er med sin hurtighed, ærgerrighed og tidligere erfaringer fra mere offensive positioner en moderne wingback. Samtidig har han opbygget et fantastisk samarbejde og en stærk relation med bagkæden, som kun bliver bedre og bedre.

– Derfor var det helt oplagt at forlænge samarbejdet yderligere, da vi ser en stor fremtid og potentiale i Oliver. Sammen skal vi nu udvikle hans kompetencer yderligere, og vi er glade for, at Oliver også selv ser en fremtid hos FC Nordsjælland.

Oliver Villadsen har spillet 44 Superliga-kampe, hvor det blevet til to mål og tre assists. FC Nordsjælland skriver intet om, hvor længe den nye aftale løber.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Danske klubber scorer millioner på VM

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte