Dansk landstræner vild med komet: Helt specielt

Patrick Dorgu har gjort kometkarriere, og U21-landstræner Steffen Højer fremhæver backens mentalitet.



Blot 18-årige Patrick Dorgu har gjort kometkarriere i Serie A, og det er blevet bemærket i Dansk Boldspil-Union (DBU).

Landstræner Kasper Hjulmand omtalte således Lecce-danskeren i pæne vendinger på sit pressemøde tirsdag

– Jeg er meget imponeret. Han har en fantastisk fysisk pakke og har en grundteknik, der kan bruges. En venstrebenet venstreback med den pakke er meget, meget spændende. De ting, han ikke kan endnu, kan han lære, sagde Hjulmand.

Indtil videre forbliver det tidligere FC Nordsjælland-talent dog på U21-landsholdet, som han debuterede for i september, og U21-landstræneren er begejstret.

– Patrick er inde i en forrygende god udvikling. Han tager ikke bare mange minutter for Lecce i Serie A, men han spiller også virkelig godt, siger Steffen Højer.

Dorgu skiftede i sommeren 2022 til Lecces U19-hold, men i denne sæson har han fået spilletid i alle førsteholdets hidtil otte kampe.

– Det er sket meget hurtigt og er helt specielt, at han er gået ind fra en sæsonoptakt og nu spiller så meget. Han virker til at passe helt perfekt ind og udvikler sig, og det er det allervigtigste, siger Højer.

Som Hjulmand er Højer især imponeret af Dorgus teknik og fysik, men også hovedet er skruet rigtigt på, mener han.

– Patrick er en stille og rolig dreng, for hvem det virker helt naturligt at træffe de rigtige valg inde på banen. Jeg synes, det vidner om kvalitet, at han allerede spiller så meget i en liga som Serie A. Mentalt virker han stærk og til at kunne holde til det.

– Han er bedre end offensivt end defensivt. Backs i dag skal kunne spille begge veje, og noget af det, han virkelig kan, er at vide, hvor han skal lave et offensivt gennembrud, og hvornår han skal træde lidt mere på bolden. I forhold til den del er han ret langt og moden, siger Steffen Højer.

U21-landsholdet gæster 17. oktober Tjekkiet i en nøglekamp i EM-kvalifikationen, og ud over Dorgu er Alexander Lind, Flilip Bundgaard, Oliver Sørensen og Sebastian Otoa blandt de nyeste navne. De tre sidste kan få U21-debut.

Der er blevet plads, da flere mangler. Lucas Hey og Alexander Busch har karantæne, Wahid Faghir, William Osula og William Clem er ukampdygtige, mens Victor Kristiansen og Mohamed Daramy er med A-landsholdet.

– Til gengæld får vi så set nogle andre, og jeg glæder mig over, at langt de fleste i truppen spiller en stor og væsentlig rolle i deres klubber.

– Jeg synes, det siger noget om den talentudvikling, der bliver lavet i klubberne. Jeg er meget tilfreds generelt med den gruppe, vi har at vælge ud fra, siger U21-landstræneren.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Osula får stor rolle i Newcastle

Her kan du se de danske hold i Europa

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Viborg FF – OB

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer