Dansk landstræner vild med komet: Helt specielt

Patrick Dorgu har gjort kometkarriere, og U21-landstræner Steffen Højer fremhæver backens mentalitet.



Blot 18-årige Patrick Dorgu har gjort kometkarriere i Serie A, og det er blevet bemærket i Dansk Boldspil-Union (DBU).

Landstræner Kasper Hjulmand omtalte således Lecce-danskeren i pæne vendinger på sit pressemøde tirsdag

– Jeg er meget imponeret. Han har en fantastisk fysisk pakke og har en grundteknik, der kan bruges. En venstrebenet venstreback med den pakke er meget, meget spændende. De ting, han ikke kan endnu, kan han lære, sagde Hjulmand.

Indtil videre forbliver det tidligere FC Nordsjælland-talent dog på U21-landsholdet, som han debuterede for i september, og U21-landstræneren er begejstret.

– Patrick er inde i en forrygende god udvikling. Han tager ikke bare mange minutter for Lecce i Serie A, men han spiller også virkelig godt, siger Steffen Højer.

Dorgu skiftede i sommeren 2022 til Lecces U19-hold, men i denne sæson har han fået spilletid i alle førsteholdets hidtil otte kampe.

– Det er sket meget hurtigt og er helt specielt, at han er gået ind fra en sæsonoptakt og nu spiller så meget. Han virker til at passe helt perfekt ind og udvikler sig, og det er det allervigtigste, siger Højer.

Som Hjulmand er Højer især imponeret af Dorgus teknik og fysik, men også hovedet er skruet rigtigt på, mener han.

– Patrick er en stille og rolig dreng, for hvem det virker helt naturligt at træffe de rigtige valg inde på banen. Jeg synes, det vidner om kvalitet, at han allerede spiller så meget i en liga som Serie A. Mentalt virker han stærk og til at kunne holde til det.

– Han er bedre end offensivt end defensivt. Backs i dag skal kunne spille begge veje, og noget af det, han virkelig kan, er at vide, hvor han skal lave et offensivt gennembrud, og hvornår han skal træde lidt mere på bolden. I forhold til den del er han ret langt og moden, siger Steffen Højer.

U21-landsholdet gæster 17. oktober Tjekkiet i en nøglekamp i EM-kvalifikationen, og ud over Dorgu er Alexander Lind, Flilip Bundgaard, Oliver Sørensen og Sebastian Otoa blandt de nyeste navne. De tre sidste kan få U21-debut.

Der er blevet plads, da flere mangler. Lucas Hey og Alexander Busch har karantæne, Wahid Faghir, William Osula og William Clem er ukampdygtige, mens Victor Kristiansen og Mohamed Daramy er med A-landsholdet.

– Til gengæld får vi så set nogle andre, og jeg glæder mig over, at langt de fleste i truppen spiller en stor og væsentlig rolle i deres klubber.

– Jeg synes, det siger noget om den talentudvikling, der bliver lavet i klubberne. Jeg er meget tilfreds generelt med den gruppe, vi har at vælge ud fra, siger U21-landstræneren.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Brøndby-profil skadet

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

I chok over Tottenham

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Den værste i 18 år – de overvejer det

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Danskerklub meldes interesseret

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Storklub lurer på Jonas Wind

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Legender med dyster melding

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Dansk landsholdsspiller imponerer

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Arbejder på angriber-exit

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’