U21-midtbanespiller føler sig bedre end nogensinde

Mads Bidstrup blomstrer virkelig på sit klubhold for tiden. Nu skal niveauet overføres til U21-landsholdet.



21-årige Mads Bidstrup har med sin store arbejdsradius og bolderobringer været en nøglefigur på den defensive midtbane for FC Nordsjælland i den første del af efterårssæsonen.

– Jeg er helt klart i den tro, at de offensive spillere skal bruge deres kræfter offensivt. Jeg vil gerne tage nogle ekstra meter defensivt, så de kan skabe de chancer, de skal.

– Jeg tror ikke, det er nogen hemmelighed, at min force ligger defensivt, og jeg elsker at forsvare. Jeg synes, det er en lidenskab, man skal have, siger Bidstrup om sin rolle på Farum-holdet.

Unge Mads Bidstrup fik sin primære fodboldopdragelse i FC København, men blev som 16-årig solgt til RB Leipzig i januar 2018. Her blev han en del af Leipzigs ungdomshold.

Bidstrup nåede aldrig at få debut på seniorholdet i Tyskland, inden han tog til engelske Brentford.

I Brentford var der langt mellem spilleminutterne på førsteholdet. Det er der blevet lavet om på, efter at han i vinter kom til FC Nordsjælland på en halvårig lejeaftale, som efterfølgende er blevet forlænget, så den nu løber frem til næste sommer.

I FC Nordsjælland har han været fast mand på holdkortet fra dag et. Det er første gang, at den unge spiller prøver det i sin seniorkarriere.

– Jeg føler mig rigtig komfortabel, og det, tror jeg, er en stor del af det, at man stille og roligt får bygget sin selvtillid op.

– Jeg spillede ikke så kontinuerligt i Brentford, så der er det svært at få bygget et flow op. Det mærkede jeg næsten allerede fra kamp et, at jeg ville kunne her, siger den unge midtbanespiller.

Bidstrup kom i januar ind på et Nordsjælland-hold, der noget uvant var at finde i den nedre halvdel af ligaen.

– Det var en meget lærerig tid at komme ind på et hold, der virkelig kæmpede med det. For mig var det udviklende at komme ind på et hold, hvor der hver weekend var pres på for at få point.

– Det er klart, at nu har jeg været her et halvt år, og nu begynder tingene for alvor at se godt ud. Jeg tror helt klart, at det er noget af det bedste i min professionelle karriere, jeg har spillet, siger Bidstrup.

Mads Bidstrup skal nu prøve at tage det gode spil med over på U21-landsholdet.

Det danske landshold skal ud i to vigtige playoffkampe mod Kroatien, hvor den samlede vinder går videre til EM-slutrunden næste sommer.

Første opgør spilles i Kroatien klokken 18.00 fredag, mens returopgøret spilles på den danske hjemmebane i Vejle tirsdag.

/ritzau/





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Flere ændringer på vej i FC København  

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Brøndbys offensive problemer fortsatte



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Brøndby IF – Sønderjyske

Neestrup afslører reprimande

– Det er lort!

Sune Smith-Nielsen færdig

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Formand freder Jacob Neestrup

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Mads Hermansen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Han afløser Sune Smith lige nu

Victor Froholdt bliver matchvinder

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

– Det ser dystert ud!