U21-landstræner Jesper Sørensen møder begejstring for dansk talentudvikling, når han besøger spillerne i de udenlandske fodboldklubber.
Han ser i øjeblikket frugten af talentarbejdet i de europæiske klubturneringer, hvor fire U21-spillere er startet inde i de første to gruppekampe i Champions League.
Det drejer sig om Matthew O'Riley i Celtic, Maurits Kjærgaard i RB Salzburg og FC København-spillerne Mohamed Daramy og Viktor Kristiansen.
Desuden spiller U21-spillere såsom Albert Grønbæk i Bodø/Glimt og FC Midtjylland-duoen Gustav Isaksen og Nikolas Dyhr med i Europa League.
U21-landsholdet er også repræsenteret af Silkeborgs Sebastian Jørgensen og Villarreal-keeperen Filip Jørgensen i Conference League.
Det nyder U21-landsholdet godt af forud for dobbeltopgøret mod Kroatien, der drejer sig om en billet til næste års EM-slutrunde.
Danmark spiller ude mod kroaterne i byen Pula fredag aften og fire dage senere på hjemmebane i Vejle.
– Der bliver lavet god talentudvikling i Danmark. Det gør der. Jeg har brugt en periode til at besøge spillere i udenlandske klubber. Der får vi meget ros.
– Jeg bliver ikke mødt med forbløffelse, men alligevel med stor respekt for det, der foregår i dansk talentudvikling. De bliver endnu mere overraskede, når jeg fortæller, hvor mange vi er i Danmark.
– Det er det gode arbejde, der bliver lagt i klubberne, og samarbejdet mellem klubber og forbund, der danner grobund for vores gode talentudvikling, siger Jesper Sørensen.
Han påpeger, at der er endnu flere talenter på vej op i rækkerne.
– Det stopper jo ikke her. Der er flere på vej. Vores U19-landshold er interessant og spændende. Vi har lige set vores U17-landshold nå en EM-kvartfinale.
– Der er virkelig dygtige talenter på vej. Der bliver gjort et godt arbejde i klubberne i det daglige, siger Jesper Sørensen.
Som et eksempel er den 19-årige angriber Rasmus Højlund fra Atalanta røget op på A-landsholdet og er ikke med i de afgørende kampe om at komme til U21-EM.
– Det er flot af Rasmus, der har været i en eksplosiv udvikling på kort tid. Det er ret unikt. Det er ikke første gang, at det sker. Jesper Lindstrøm var også med os i starten, inden han røg op. Sådan er det.
– Det er den naturlige udvikling for spillerne. Vi ønsker jo, at de skal være dygtige nok til at komme op på A-landsholdet.
– Samtidig kæmper vi med alt, hvad vi har, for at komme til EM. Det er ikke uforeneligt. Vi har stadig et stærkt hold, understreger Jesper Sørensen.
U21-holdets kamp mod Kroatien fløjtes i gang fredag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Deler nyt om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
‘Tottenham er i overhængende fare’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Tottenhams nedtur fortsætter
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning