U21-landstræner Jesper Sørensen møder begejstring for dansk talentudvikling, når han besøger spillerne i de udenlandske fodboldklubber.
Han ser i øjeblikket frugten af talentarbejdet i de europæiske klubturneringer, hvor fire U21-spillere er startet inde i de første to gruppekampe i Champions League.
Det drejer sig om Matthew O'Riley i Celtic, Maurits Kjærgaard i RB Salzburg og FC København-spillerne Mohamed Daramy og Viktor Kristiansen.
Desuden spiller U21-spillere såsom Albert Grønbæk i Bodø/Glimt og FC Midtjylland-duoen Gustav Isaksen og Nikolas Dyhr med i Europa League.
U21-landsholdet er også repræsenteret af Silkeborgs Sebastian Jørgensen og Villarreal-keeperen Filip Jørgensen i Conference League.
Det nyder U21-landsholdet godt af forud for dobbeltopgøret mod Kroatien, der drejer sig om en billet til næste års EM-slutrunde.
Danmark spiller ude mod kroaterne i byen Pula fredag aften og fire dage senere på hjemmebane i Vejle.
– Der bliver lavet god talentudvikling i Danmark. Det gør der. Jeg har brugt en periode til at besøge spillere i udenlandske klubber. Der får vi meget ros.
– Jeg bliver ikke mødt med forbløffelse, men alligevel med stor respekt for det, der foregår i dansk talentudvikling. De bliver endnu mere overraskede, når jeg fortæller, hvor mange vi er i Danmark.
– Det er det gode arbejde, der bliver lagt i klubberne, og samarbejdet mellem klubber og forbund, der danner grobund for vores gode talentudvikling, siger Jesper Sørensen.
Han påpeger, at der er endnu flere talenter på vej op i rækkerne.
– Det stopper jo ikke her. Der er flere på vej. Vores U19-landshold er interessant og spændende. Vi har lige set vores U17-landshold nå en EM-kvartfinale.
– Der er virkelig dygtige talenter på vej. Der bliver gjort et godt arbejde i klubberne i det daglige, siger Jesper Sørensen.
Som et eksempel er den 19-årige angriber Rasmus Højlund fra Atalanta røget op på A-landsholdet og er ikke med i de afgørende kampe om at komme til U21-EM.
– Det er flot af Rasmus, der har været i en eksplosiv udvikling på kort tid. Det er ret unikt. Det er ikke første gang, at det sker. Jesper Lindstrøm var også med os i starten, inden han røg op. Sådan er det.
– Det er den naturlige udvikling for spillerne. Vi ønsker jo, at de skal være dygtige nok til at komme op på A-landsholdet.
– Samtidig kæmper vi med alt, hvad vi har, for at komme til EM. Det er ikke uforeneligt. Vi har stadig et stærkt hold, understreger Jesper Sørensen.
U21-holdets kamp mod Kroatien fløjtes i gang fredag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT