U21-træner møder stor respekt for dansk udvikling

Mange danske fodboldtalenter er lige nu med i de europæiske klubturneringer, og det gavner U21-landsholdet.



U21-landstræner Jesper Sørensen møder begejstring for dansk talentudvikling, når han besøger spillerne i de udenlandske fodboldklubber.

Han ser i øjeblikket frugten af talentarbejdet i de europæiske klubturneringer, hvor fire U21-spillere er startet inde i de første to gruppekampe i Champions League.

Det drejer sig om Matthew O'Riley i Celtic, Maurits Kjærgaard i RB Salzburg og FC København-spillerne Mohamed Daramy og Viktor Kristiansen.

Desuden spiller U21-spillere såsom Albert Grønbæk i Bodø/Glimt og FC Midtjylland-duoen Gustav Isaksen og Nikolas Dyhr med i Europa League.

U21-landsholdet er også repræsenteret af Silkeborgs Sebastian Jørgensen og Villarreal-keeperen Filip Jørgensen i Conference League.

Det nyder U21-landsholdet godt af forud for dobbeltopgøret mod Kroatien, der drejer sig om en billet til næste års EM-slutrunde.

Danmark spiller ude mod kroaterne i byen Pula fredag aften og fire dage senere på hjemmebane i Vejle.

– Der bliver lavet god talentudvikling i Danmark. Det gør der. Jeg har brugt en periode til at besøge spillere i udenlandske klubber. Der får vi meget ros.

– Jeg bliver ikke mødt med forbløffelse, men alligevel med stor respekt for det, der foregår i dansk talentudvikling. De bliver endnu mere overraskede, når jeg fortæller, hvor mange vi er i Danmark.

– Det er det gode arbejde, der bliver lagt i klubberne, og samarbejdet mellem klubber og forbund, der danner grobund for vores gode talentudvikling, siger Jesper Sørensen.

Han påpeger, at der er endnu flere talenter på vej op i rækkerne.

– Det stopper jo ikke her. Der er flere på vej. Vores U19-landshold er interessant og spændende. Vi har lige set vores U17-landshold nå en EM-kvartfinale.

– Der er virkelig dygtige talenter på vej. Der bliver gjort et godt arbejde i klubberne i det daglige, siger Jesper Sørensen.

Som et eksempel er den 19-årige angriber Rasmus Højlund fra Atalanta røget op på A-landsholdet og er ikke med i de afgørende kampe om at komme til U21-EM.

– Det er flot af Rasmus, der har været i en eksplosiv udvikling på kort tid. Det er ret unikt. Det er ikke første gang, at det sker. Jesper Lindstrøm var også med os i starten, inden han røg op. Sådan er det.

– Det er den naturlige udvikling for spillerne. Vi ønsker jo, at de skal være dygtige nok til at komme op på A-landsholdet.

– Samtidig kæmper vi med alt, hvad vi har, for at komme til EM. Det er ikke uforeneligt. Vi har stadig et stærkt hold, understreger Jesper Sørensen.

U21-holdets kamp mod Kroatien fløjtes i gang fredag klokken 18.

/ritzau/





Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Norge – England

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning

Spanien – Belgien

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Argentina – Schweiz

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’