U21-træner møder stor respekt for dansk udvikling

Mange danske fodboldtalenter er lige nu med i de europæiske klubturneringer, og det gavner U21-landsholdet.



U21-landstræner Jesper Sørensen møder begejstring for dansk talentudvikling, når han besøger spillerne i de udenlandske fodboldklubber.

Han ser i øjeblikket frugten af talentarbejdet i de europæiske klubturneringer, hvor fire U21-spillere er startet inde i de første to gruppekampe i Champions League.

Det drejer sig om Matthew O'Riley i Celtic, Maurits Kjærgaard i RB Salzburg og FC København-spillerne Mohamed Daramy og Viktor Kristiansen.

Desuden spiller U21-spillere såsom Albert Grønbæk i Bodø/Glimt og FC Midtjylland-duoen Gustav Isaksen og Nikolas Dyhr med i Europa League.

U21-landsholdet er også repræsenteret af Silkeborgs Sebastian Jørgensen og Villarreal-keeperen Filip Jørgensen i Conference League.

Det nyder U21-landsholdet godt af forud for dobbeltopgøret mod Kroatien, der drejer sig om en billet til næste års EM-slutrunde.

Danmark spiller ude mod kroaterne i byen Pula fredag aften og fire dage senere på hjemmebane i Vejle.

– Der bliver lavet god talentudvikling i Danmark. Det gør der. Jeg har brugt en periode til at besøge spillere i udenlandske klubber. Der får vi meget ros.

– Jeg bliver ikke mødt med forbløffelse, men alligevel med stor respekt for det, der foregår i dansk talentudvikling. De bliver endnu mere overraskede, når jeg fortæller, hvor mange vi er i Danmark.

– Det er det gode arbejde, der bliver lagt i klubberne, og samarbejdet mellem klubber og forbund, der danner grobund for vores gode talentudvikling, siger Jesper Sørensen.

Han påpeger, at der er endnu flere talenter på vej op i rækkerne.

– Det stopper jo ikke her. Der er flere på vej. Vores U19-landshold er interessant og spændende. Vi har lige set vores U17-landshold nå en EM-kvartfinale.

– Der er virkelig dygtige talenter på vej. Der bliver gjort et godt arbejde i klubberne i det daglige, siger Jesper Sørensen.

Som et eksempel er den 19-årige angriber Rasmus Højlund fra Atalanta røget op på A-landsholdet og er ikke med i de afgørende kampe om at komme til U21-EM.

– Det er flot af Rasmus, der har været i en eksplosiv udvikling på kort tid. Det er ret unikt. Det er ikke første gang, at det sker. Jesper Lindstrøm var også med os i starten, inden han røg op. Sådan er det.

– Det er den naturlige udvikling for spillerne. Vi ønsker jo, at de skal være dygtige nok til at komme op på A-landsholdet.

– Samtidig kæmper vi med alt, hvad vi har, for at komme til EM. Det er ikke uforeneligt. Vi har stadig et stærkt hold, understreger Jesper Sørensen.

U21-holdets kamp mod Kroatien fløjtes i gang fredag klokken 18.

/ritzau/





Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn


Bekræfter: FC København får svar meget snart

Chokerende, FCK – den er helt gal

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Storklub vil have Filip Jörgensen

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Dansker med kongemål mod Napoli

Liverpool-træner er ked af prædikat

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge