U21-landstræner: Havnet i enormt stærk pulje

Opgaverne for de danske U21-herrer stiger i sværhedsgrad, når Skotland og Belgien venter i EM-kvalifikationen.



Der er ikke råd til mange bommerter for det danske U21-landshold, som blot skal spille otte kampe på vejen mod en mulig EM-slutrunde.

Det fastslår Jesper Sørensen, der denne sommer blev ansat som ny U21-træner og allerede har sejret med holdet.

I den første kamp i EM-kvalifikationen vandt Danmark 1-0 ude over Kasakhstan, og det var vitalt for holdet.

For med en gruppe med kun fem nationer og i alt otte kampe skal der ikke mange fejlskud til, før det kan gå galt.

– Det er et ekstremt kort forløb, og allerede til sommer er vores slutrundekampagne overstået. Derfor er alle kampe nøglekampe, og det er jo åndssvagt at sige, for så er der jo ingen nøglekampe.

– Men for hver gang, vi tager en sejr, giver vi os selv mulighed for at få lov til at træde lidt ved siden af gangen efter. Det er det, der er så vigtigt, siger Jesper Sørensen.

Torsdag venter Skotland i den næste kamp i Edinburgh, inden turen tirsdag i næste uge går til Belgien i det, der ligner den vanskeligste opgave i gruppen.

– Nu er det udekampe, vi har nu her, og vi går efter at vinde vores kampe og at få seks point i de to kampe, siger Jesper Sørensen.

Målet er at få Danmark med til den femte EM-slutrunde i træk, selv om lodtrækningen ikke var optimal.

– Danmark har nået EM fire gange i træk. Men den pulje, vi er havnet i, er enormt stærk. Belgien er et atypisk hold fra seedningslag 2 og ligger på vippen til lag 1.

– Tyrkiet er et godt hold fra lag 3, og der er en enorm entusiasme og begejstring for fodbold i Tyrkiet, som har rigtig mange dygtige spillere.

– Skotland er faktisk også et godt hold, og Kasakhstan var en helt anderledes og svær opgave, så det var vigtigt at komme i gang med en sejr, siger Jesper Sørensen.

Der har været lidt udskiftninger i offensiven op til kampen mod skotterne.

Angriberne Wahid Faghir og Nikolai Baden Frederiksen er ude med skader og er blevet erstattet i truppen af Mikkel Kaufmann og Casper Tengstedt.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han var i spil som Brøndby-træner

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De lurer på Vejle-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmper om det samme trænerjob

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’