Der er ikke råd til mange bommerter for det danske U21-landshold, som blot skal spille otte kampe på vejen mod en mulig EM-slutrunde.
Det fastslår Jesper Sørensen, der denne sommer blev ansat som ny U21-træner og allerede har sejret med holdet.
I den første kamp i EM-kvalifikationen vandt Danmark 1-0 ude over Kasakhstan, og det var vitalt for holdet.
For med en gruppe med kun fem nationer og i alt otte kampe skal der ikke mange fejlskud til, før det kan gå galt.
– Det er et ekstremt kort forløb, og allerede til sommer er vores slutrundekampagne overstået. Derfor er alle kampe nøglekampe, og det er jo åndssvagt at sige, for så er der jo ingen nøglekampe.
– Men for hver gang, vi tager en sejr, giver vi os selv mulighed for at få lov til at træde lidt ved siden af gangen efter. Det er det, der er så vigtigt, siger Jesper Sørensen.
Torsdag venter Skotland i den næste kamp i Edinburgh, inden turen tirsdag i næste uge går til Belgien i det, der ligner den vanskeligste opgave i gruppen.
– Nu er det udekampe, vi har nu her, og vi går efter at vinde vores kampe og at få seks point i de to kampe, siger Jesper Sørensen.
Målet er at få Danmark med til den femte EM-slutrunde i træk, selv om lodtrækningen ikke var optimal.
– Danmark har nået EM fire gange i træk. Men den pulje, vi er havnet i, er enormt stærk. Belgien er et atypisk hold fra seedningslag 2 og ligger på vippen til lag 1.
– Tyrkiet er et godt hold fra lag 3, og der er en enorm entusiasme og begejstring for fodbold i Tyrkiet, som har rigtig mange dygtige spillere.
– Skotland er faktisk også et godt hold, og Kasakhstan var en helt anderledes og svær opgave, så det var vigtigt at komme i gang med en sejr, siger Jesper Sørensen.
Der har været lidt udskiftninger i offensiven op til kampen mod skotterne.
Angriberne Wahid Faghir og Nikolai Baden Frederiksen er ude med skader og er blevet erstattet i truppen af Mikkel Kaufmann og Casper Tengstedt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Elfenbenskysten straffer Ecuador
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Belgien – Egypten
FANKLUBBEN
