Selvsikker FCN-træner: Tager førstepladsen tilbage

FCN har smidt ti point til FCK på seks kampe. Alligevel er spillere og træner fuld af optimisme.



FC Nordsjælland har på seks kampe i foråret formøblet et forspring på otte point til FC København og har mistet førstepladsen i Superligaen.

Det er den barske realitet for nordsjællænderne, som søndag smed en 1-0-føring i Parken og tabte 1-2 til de forsvarende danske mestre.

Alligevel er der ikke for alvor rynker i panden på aktørerne fra Farum.

– Jeg er generelt meget ubekymret, siger cheftræner Johannes Hoff Thorup, som ikke ser nogen fordele i, at FCN nu skal jagte i stedet for at forsvare førstepladsen.

– Jeg er sgu for dårlig en taber til at give sådan noget (en førsteplads, red.) væk. Vi snupper den tilbage så hurtigt som muligt, siger han.

Siden han tog over efter Flemming Pedersen i vinterpausen, har FCN vundet to ud af seks kampe. Men den 34-årige træner er alligevel tilfreds.

– Jeg ser de her drenge til hverdag, og jeg har lige set, hvor godt de kan spille fodbold i 90 minutter. Derfor er jeg rimelig rolig i forhold til, at vi nok skal være med til det sidste.

– Hvis jeg havde set noget andet præstationsmæssigt, så kan det godt være, at jeg havde sovet mere uroligt om natten, siger Johannes Hoff Thorup.

Heller ikke Mads Bidstrup, der er en af de bærende spillere på FCN’s midtbane, kan for alvor finde de alvorlige toner frem, selv om klubben altså har smidt ti point i forhold til FCK.

– Vi har da kigget på tabellen, og pludselig er vi nummer to. Det havde vi da ikke regnet med efter seks runder i foråret. Men det havde været bekymrende, hvis vores præstationer havde været helt ad helvedes til, og det har de ikke været, siger han.

De er altså begge meget glade for præstationerne. Men hvis holdet spiller så godt, hvad er så gået galt? Jo, effektiviteten har manglet, er meldingen fra både Bidstrup og Hoff Thorup.

– Vi skal være skarpere, når kampene afgøres. Jeg har set meget godt spil, men desværre ikke nok effektivitet, siger cheftræneren.

Kynisme foran kassen er noget, de arbejder særdeles intenst med på træningsbanen i Farum.

– Når vi har så tydelig en stil, som vi har, kan vi sætte mange situationer op til træning. På den måde kan vi blive mere tydelige i, hvad for nogle positioner vi gerne vil i, og hvad for en type afslutninger vi gerne vil have. Det handler om gentagelser, siger træneren.

FCN har et særdeles ungt hold, men heller ikke det får Johannes Hoff Thorup til at ryste på hånden. Gummiben er ikke et tema i det nordsjællandske.

– Min fornemmelse er ikke, at spillerne spekulerer ret meget over det.

– Men vi ved godt, at vi skal skrue op for pointhøsten, siger han.

ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Disse to er færdige i Brøndby

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel