FC Nordsjælland har på seks kampe i foråret formøblet et forspring på otte point til FC København og har mistet førstepladsen i Superligaen.
Det er den barske realitet for nordsjællænderne, som søndag smed en 1-0-føring i Parken og tabte 1-2 til de forsvarende danske mestre.
Alligevel er der ikke for alvor rynker i panden på aktørerne fra Farum.
– Jeg er generelt meget ubekymret, siger cheftræner Johannes Hoff Thorup, som ikke ser nogen fordele i, at FCN nu skal jagte i stedet for at forsvare førstepladsen.
– Jeg er sgu for dårlig en taber til at give sådan noget (en førsteplads, red.) væk. Vi snupper den tilbage så hurtigt som muligt, siger han.
Siden han tog over efter Flemming Pedersen i vinterpausen, har FCN vundet to ud af seks kampe. Men den 34-årige træner er alligevel tilfreds.
– Jeg ser de her drenge til hverdag, og jeg har lige set, hvor godt de kan spille fodbold i 90 minutter. Derfor er jeg rimelig rolig i forhold til, at vi nok skal være med til det sidste.
– Hvis jeg havde set noget andet præstationsmæssigt, så kan det godt være, at jeg havde sovet mere uroligt om natten, siger Johannes Hoff Thorup.
Heller ikke Mads Bidstrup, der er en af de bærende spillere på FCN’s midtbane, kan for alvor finde de alvorlige toner frem, selv om klubben altså har smidt ti point i forhold til FCK.
– Vi har da kigget på tabellen, og pludselig er vi nummer to. Det havde vi da ikke regnet med efter seks runder i foråret. Men det havde været bekymrende, hvis vores præstationer havde været helt ad helvedes til, og det har de ikke været, siger han.
De er altså begge meget glade for præstationerne. Men hvis holdet spiller så godt, hvad er så gået galt? Jo, effektiviteten har manglet, er meldingen fra både Bidstrup og Hoff Thorup.
– Vi skal være skarpere, når kampene afgøres. Jeg har set meget godt spil, men desværre ikke nok effektivitet, siger cheftræneren.
Kynisme foran kassen er noget, de arbejder særdeles intenst med på træningsbanen i Farum.
– Når vi har så tydelig en stil, som vi har, kan vi sætte mange situationer op til træning. På den måde kan vi blive mere tydelige i, hvad for nogle positioner vi gerne vil i, og hvad for en type afslutninger vi gerne vil have. Det handler om gentagelser, siger træneren.
FCN har et særdeles ungt hold, men heller ikke det får Johannes Hoff Thorup til at ryste på hånden. Gummiben er ikke et tema i det nordsjællandske.
– Min fornemmelse er ikke, at spillerne spekulerer ret meget over det.
– Men vi ved godt, at vi skal skrue op for pointhøsten, siger han.
ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
