FC Nordsjælland har på seks kampe i foråret formøblet et forspring på otte point til FC København og har mistet førstepladsen i Superligaen.
Det er den barske realitet for nordsjællænderne, som søndag smed en 1-0-føring i Parken og tabte 1-2 til de forsvarende danske mestre.
Alligevel er der ikke for alvor rynker i panden på aktørerne fra Farum.
– Jeg er generelt meget ubekymret, siger cheftræner Johannes Hoff Thorup, som ikke ser nogen fordele i, at FCN nu skal jagte i stedet for at forsvare førstepladsen.
– Jeg er sgu for dårlig en taber til at give sådan noget (en førsteplads, red.) væk. Vi snupper den tilbage så hurtigt som muligt, siger han.
Siden han tog over efter Flemming Pedersen i vinterpausen, har FCN vundet to ud af seks kampe. Men den 34-årige træner er alligevel tilfreds.
– Jeg ser de her drenge til hverdag, og jeg har lige set, hvor godt de kan spille fodbold i 90 minutter. Derfor er jeg rimelig rolig i forhold til, at vi nok skal være med til det sidste.
– Hvis jeg havde set noget andet præstationsmæssigt, så kan det godt være, at jeg havde sovet mere uroligt om natten, siger Johannes Hoff Thorup.
Heller ikke Mads Bidstrup, der er en af de bærende spillere på FCN’s midtbane, kan for alvor finde de alvorlige toner frem, selv om klubben altså har smidt ti point i forhold til FCK.
– Vi har da kigget på tabellen, og pludselig er vi nummer to. Det havde vi da ikke regnet med efter seks runder i foråret. Men det havde været bekymrende, hvis vores præstationer havde været helt ad helvedes til, og det har de ikke været, siger han.
De er altså begge meget glade for præstationerne. Men hvis holdet spiller så godt, hvad er så gået galt? Jo, effektiviteten har manglet, er meldingen fra både Bidstrup og Hoff Thorup.
– Vi skal være skarpere, når kampene afgøres. Jeg har set meget godt spil, men desværre ikke nok effektivitet, siger cheftræneren.
Kynisme foran kassen er noget, de arbejder særdeles intenst med på træningsbanen i Farum.
– Når vi har så tydelig en stil, som vi har, kan vi sætte mange situationer op til træning. På den måde kan vi blive mere tydelige i, hvad for nogle positioner vi gerne vil i, og hvad for en type afslutninger vi gerne vil have. Det handler om gentagelser, siger træneren.
FCN har et særdeles ungt hold, men heller ikke det får Johannes Hoff Thorup til at ryste på hånden. Gummiben er ikke et tema i det nordsjællandske.
– Min fornemmelse er ikke, at spillerne spekulerer ret meget over det.
– Men vi ved godt, at vi skal skrue op for pointhøsten, siger han.
ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Paraguay – Australien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TOPNYHED
