FC Nordsjælland har på seks kampe i foråret formøblet et forspring på otte point til FC København og har mistet førstepladsen i Superligaen.
Det er den barske realitet for nordsjællænderne, som søndag smed en 1-0-føring i Parken og tabte 1-2 til de forsvarende danske mestre.
Alligevel er der ikke for alvor rynker i panden på aktørerne fra Farum.
– Jeg er generelt meget ubekymret, siger cheftræner Johannes Hoff Thorup, som ikke ser nogen fordele i, at FCN nu skal jagte i stedet for at forsvare førstepladsen.
– Jeg er sgu for dårlig en taber til at give sådan noget (en førsteplads, red.) væk. Vi snupper den tilbage så hurtigt som muligt, siger han.
Siden han tog over efter Flemming Pedersen i vinterpausen, har FCN vundet to ud af seks kampe. Men den 34-årige træner er alligevel tilfreds.
– Jeg ser de her drenge til hverdag, og jeg har lige set, hvor godt de kan spille fodbold i 90 minutter. Derfor er jeg rimelig rolig i forhold til, at vi nok skal være med til det sidste.
– Hvis jeg havde set noget andet præstationsmæssigt, så kan det godt være, at jeg havde sovet mere uroligt om natten, siger Johannes Hoff Thorup.
Heller ikke Mads Bidstrup, der er en af de bærende spillere på FCN’s midtbane, kan for alvor finde de alvorlige toner frem, selv om klubben altså har smidt ti point i forhold til FCK.
– Vi har da kigget på tabellen, og pludselig er vi nummer to. Det havde vi da ikke regnet med efter seks runder i foråret. Men det havde været bekymrende, hvis vores præstationer havde været helt ad helvedes til, og det har de ikke været, siger han.
De er altså begge meget glade for præstationerne. Men hvis holdet spiller så godt, hvad er så gået galt? Jo, effektiviteten har manglet, er meldingen fra både Bidstrup og Hoff Thorup.
– Vi skal være skarpere, når kampene afgøres. Jeg har set meget godt spil, men desværre ikke nok effektivitet, siger cheftræneren.
Kynisme foran kassen er noget, de arbejder særdeles intenst med på træningsbanen i Farum.
– Når vi har så tydelig en stil, som vi har, kan vi sætte mange situationer op til træning. På den måde kan vi blive mere tydelige i, hvad for nogle positioner vi gerne vil i, og hvad for en type afslutninger vi gerne vil have. Det handler om gentagelser, siger træneren.
FCN har et særdeles ungt hold, men heller ikke det får Johannes Hoff Thorup til at ryste på hånden. Gummiben er ikke et tema i det nordsjællandske.
– Min fornemmelse er ikke, at spillerne spekulerer ret meget over det.
– Men vi ved godt, at vi skal skrue op for pointhøsten, siger han.
ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
OPTAKT
Brasilien – Norge
FCK-direktør får job i West Ham
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
