FC Nordsjælland har på seks kampe i foråret formøblet et forspring på otte point til FC København og har mistet førstepladsen i Superligaen.
Det er den barske realitet for nordsjællænderne, som søndag smed en 1-0-føring i Parken og tabte 1-2 til de forsvarende danske mestre.
Alligevel er der ikke for alvor rynker i panden på aktørerne fra Farum.
– Jeg er generelt meget ubekymret, siger cheftræner Johannes Hoff Thorup, som ikke ser nogen fordele i, at FCN nu skal jagte i stedet for at forsvare førstepladsen.
– Jeg er sgu for dårlig en taber til at give sådan noget (en førsteplads, red.) væk. Vi snupper den tilbage så hurtigt som muligt, siger han.
Siden han tog over efter Flemming Pedersen i vinterpausen, har FCN vundet to ud af seks kampe. Men den 34-årige træner er alligevel tilfreds.
– Jeg ser de her drenge til hverdag, og jeg har lige set, hvor godt de kan spille fodbold i 90 minutter. Derfor er jeg rimelig rolig i forhold til, at vi nok skal være med til det sidste.
– Hvis jeg havde set noget andet præstationsmæssigt, så kan det godt være, at jeg havde sovet mere uroligt om natten, siger Johannes Hoff Thorup.
Heller ikke Mads Bidstrup, der er en af de bærende spillere på FCN’s midtbane, kan for alvor finde de alvorlige toner frem, selv om klubben altså har smidt ti point i forhold til FCK.
– Vi har da kigget på tabellen, og pludselig er vi nummer to. Det havde vi da ikke regnet med efter seks runder i foråret. Men det havde været bekymrende, hvis vores præstationer havde været helt ad helvedes til, og det har de ikke været, siger han.
De er altså begge meget glade for præstationerne. Men hvis holdet spiller så godt, hvad er så gået galt? Jo, effektiviteten har manglet, er meldingen fra både Bidstrup og Hoff Thorup.
– Vi skal være skarpere, når kampene afgøres. Jeg har set meget godt spil, men desværre ikke nok effektivitet, siger cheftræneren.
Kynisme foran kassen er noget, de arbejder særdeles intenst med på træningsbanen i Farum.
– Når vi har så tydelig en stil, som vi har, kan vi sætte mange situationer op til træning. På den måde kan vi blive mere tydelige i, hvad for nogle positioner vi gerne vil i, og hvad for en type afslutninger vi gerne vil have. Det handler om gentagelser, siger træneren.
FCN har et særdeles ungt hold, men heller ikke det får Johannes Hoff Thorup til at ryste på hånden. Gummiben er ikke et tema i det nordsjællandske.
– Min fornemmelse er ikke, at spillerne spekulerer ret meget over det.
– Men vi ved godt, at vi skal skrue op for pointhøsten, siger han.
ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT
USA – Australien
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
